Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Duchcovský zámek opravil jižní křídlo, zasvětí ho antice

  12:56aktualizováno  12:56
Návštěvníkům zámku v Duchcově na Teplicku se v létě otevře další opravená část této barokní památky. Po loňském zpřístupnění čtyř místností Biliárového křídla nyní dojde na přízemí jižního křídla. Zaplní ho nová dlouhodobá výstava.

Zámek Duchcov. | foto: www.zamek-duchcov.cz

Připravovaná expozice obsadí osm místností, ve kterých Valdštejnové dlouhá léta vystavovali předměty ze svých bohatých sbírek. Bylo zde však i zámecké divadlo, jež v 19. století nahradila obsáhlá bibliotéka. Nová výstava, která se bude týkat antiky na aristokratických sídlech, sem proto tematicky zapadne.

Zámek v Duchcově

Duchcovský zámek nechal v letech 1675–1685 vybudovat Jan Bedřich z Valdštejna podle plánů architekta Jeana Baptisty Matheye. Barokní stavba nahradila starší renesanční lobkovické sídlo.

V roce 1707 byl zámek rozšířen o dvě boční křídla, barokní období vyvrcholilo stavbou hraběcího špitálu s kostelem Nanebevzetí Panny Marie s freskou Václava Vavřince Reinera.

V roce 1921 prodali Valdštejnové zámek státu. Při pobytu Rudé armády v roce 1945 vznikl požár, který zničil interiér zámeckého kostela. Od 60. let se tu vystřídaly různé instituce, například škola či národní výbor.

„Připomene nejen antické inspirace tehdejších zámeckých divadel, ale i sběratelskou vášeň šlechticů, třeba knížete Metternicha či zdejšího pána Josefa Karla Emanuela z Valdštejna,“ přibližuje kastelán Marian Hochel.

Po hraběti Josefu Karlovi se v zámku dochovala celá řada artefaktů. Co přesně na výstavě bude, ale zatím kastelán nechce prozrazovat.

Jedním z hlavních motivů výstavy, na níž se podílí i Univerzita Karlova, nicméně budou i takzvané kavalírské cesty do antického světa, jež byly mezi šlechtou oblíbené od renesance až do 19. století. Dospívající aristokraté vyráželi zejména do Itálie za poznáním kořenů evropské kultury.

Několikaletých cest spojených se studiem na zahraničních univerzitách, ale i sbíráním diplomatických a milostných zkušeností se účastnili i Valdštejnové z Duchcova.

„Velkým cestovatelem byl i Josef Karel Emanuel či jeho bratr František Adam. Z jejich cest do Itálie se v archivech dochovaly i účty,“ zmínil Hochel.

Zámeckými branami loni prošlo 12 tisíc lidí

Otevřením přízemí se završí téměř pětiletá obnova interiérů jižního zámeckého křídla. Restaurátorské práce probíhaly i v obytném patře, kde památkáři odhalili původní honosnou výzdobu. Čerstvě odkryté a restaurované výmalby z vrcholného baroka a rokoka mohli loni lidé poprvé vidět i v Biliárovém křídle.

Kastelán věří, že nové prostory i expozice přilákají na zámek ještě víc návštěvníků, než kolik jich sem zavítalo loni. V minulé sezoně zámeckými branami prošlo 12 tisíc lidí, což už bylo o 2,5 tisíce víc než v roce 2014.

„Loni se na zámku konalo deset koncertů, sedm výstavních projektů, karneval, divadelní představení a řada soutěží a oživených prohlídek,“ vypočítává Hochel.

Atraktivními akcemi chce kalendář zaplnit i letos. „Plánů máme hodně, bude ovšem záležet na objemu peněz, které budeme mít k dispozici na další opravy a pořádání kulturních akcí,“ poznamenal Hochel.

Už nyní je ale jasné, že kromě otevření nové expozice se mohou návštěvníci těšit i na pokračování výstavy panenek a háčkovaných oblečků v zámecké galerii Giacomo a pokračovat by měla také spolupráce s Divadlem V Pytli, Kulturním centrem Duchcov nebo základní uměleckou školou Ivana Kawaciuka.

„Velkou radost máme také z toho, že zámek Duchcov se stále více dostává do povědomí veřejnosti a stává se inspirací i v uměleckých kruzích,“ dodal kastelán Hochel (přečtěte si o natáčení klipu Lenky Dusilové na duchcovském zámku).
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé patro domu.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Za únos ženy pro výkupné dostali senioři vězení, odvlekli ji od školky

Obžalovaný Hanzálek skrýval tvář před objektivy, vpravo stojí obžalovaný Rázl.

Krajský soud poslal do vězení čtveřici mužů za předloňský únos matky dvou dětí z Ústí nad Labem. Uložil jim tresty na 3...

Soud zprostil obžaloby exředitelku, jež školku zásobovala ze svého obchodu

Lavice obžalovaných u Krajského soudu v Hradci Králové zůstala prázdná.

Soud v Lounech zprostil obžaloby ze zpronevěry exředitelku mateřské školy v Podbořanech. Důkazy předložené státní...

Cestu k vodopádu v ústeckém Vaňově zasypaly kameny, poškodily i opěrné zdi

Přístup k Vaňovským vodopádům je stížený. Cesta je zasypaná kamením, ale i...

U vodopádu v ústecké části Vaňov se uvolnila část rozmoklého svahu a na stezku pod oblíbenou přírodní atrakcí se...

Najdete na iDNES.cz