Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Duchcovský zámek opravil jižní křídlo, zasvětí ho antice

  12:56aktualizováno  12:56
Návštěvníkům zámku v Duchcově na Teplicku se v létě otevře další opravená část této barokní památky. Po loňském zpřístupnění čtyř místností Biliárového křídla nyní dojde na přízemí jižního křídla. Zaplní ho nová dlouhodobá výstava.

Zámek Duchcov. | foto: www.zamek-duchcov.cz

Připravovaná expozice obsadí osm místností, ve kterých Valdštejnové dlouhá léta vystavovali předměty ze svých bohatých sbírek. Bylo zde však i zámecké divadlo, jež v 19. století nahradila obsáhlá bibliotéka. Nová výstava, která se bude týkat antiky na aristokratických sídlech, sem proto tematicky zapadne.

Zámek v Duchcově

Duchcovský zámek nechal v letech 1675–1685 vybudovat Jan Bedřich z Valdštejna podle plánů architekta Jeana Baptisty Matheye. Barokní stavba nahradila starší renesanční lobkovické sídlo.

V roce 1707 byl zámek rozšířen o dvě boční křídla, barokní období vyvrcholilo stavbou hraběcího špitálu s kostelem Nanebevzetí Panny Marie s freskou Václava Vavřince Reinera.

V roce 1921 prodali Valdštejnové zámek státu. Při pobytu Rudé armády v roce 1945 vznikl požár, který zničil interiér zámeckého kostela. Od 60. let se tu vystřídaly různé instituce, například škola či národní výbor.

„Připomene nejen antické inspirace tehdejších zámeckých divadel, ale i sběratelskou vášeň šlechticů, třeba knížete Metternicha či zdejšího pána Josefa Karla Emanuela z Valdštejna,“ přibližuje kastelán Marian Hochel.

Po hraběti Josefu Karlovi se v zámku dochovala celá řada artefaktů. Co přesně na výstavě bude, ale zatím kastelán nechce prozrazovat.

Jedním z hlavních motivů výstavy, na níž se podílí i Univerzita Karlova, nicméně budou i takzvané kavalírské cesty do antického světa, jež byly mezi šlechtou oblíbené od renesance až do 19. století. Dospívající aristokraté vyráželi zejména do Itálie za poznáním kořenů evropské kultury.

Několikaletých cest spojených se studiem na zahraničních univerzitách, ale i sbíráním diplomatických a milostných zkušeností se účastnili i Valdštejnové z Duchcova.

„Velkým cestovatelem byl i Josef Karel Emanuel či jeho bratr František Adam. Z jejich cest do Itálie se v archivech dochovaly i účty,“ zmínil Hochel.

Zámeckými branami loni prošlo 12 tisíc lidí

Otevřením přízemí se završí téměř pětiletá obnova interiérů jižního zámeckého křídla. Restaurátorské práce probíhaly i v obytném patře, kde památkáři odhalili původní honosnou výzdobu. Čerstvě odkryté a restaurované výmalby z vrcholného baroka a rokoka mohli loni lidé poprvé vidět i v Biliárovém křídle.

Kastelán věří, že nové prostory i expozice přilákají na zámek ještě víc návštěvníků, než kolik jich sem zavítalo loni. V minulé sezoně zámeckými branami prošlo 12 tisíc lidí, což už bylo o 2,5 tisíce víc než v roce 2014.

„Loni se na zámku konalo deset koncertů, sedm výstavních projektů, karneval, divadelní představení a řada soutěží a oživených prohlídek,“ vypočítává Hochel.

Atraktivními akcemi chce kalendář zaplnit i letos. „Plánů máme hodně, bude ovšem záležet na objemu peněz, které budeme mít k dispozici na další opravy a pořádání kulturních akcí,“ poznamenal Hochel.

Už nyní je ale jasné, že kromě otevření nové expozice se mohou návštěvníci těšit i na pokračování výstavy panenek a háčkovaných oblečků v zámecké galerii Giacomo a pokračovat by měla také spolupráce s Divadlem V Pytli, Kulturním centrem Duchcov nebo základní uměleckou školou Ivana Kawaciuka.

„Velkou radost máme také z toho, že zámek Duchcov se stále více dostává do povědomí veřejnosti a stává se inspirací i v uměleckých kruzích,“ dodal kastelán Hochel (přečtěte si o natáčení klipu Lenky Dusilové na duchcovském zámku).Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Přesila zbila na koupališti v Dubí muže. Bazén byl plný krve, líčí svědci

Napadený mladík si z obličeje otírá krev. (7. 8. 2018)

Na koupališti v Dubí na Teplicku v úterý skupina útočníků brutálně zbila mladíka. Ten se podle svědka snažil zklidnit...V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Další z rubriky

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Studenti navrhli, jak by šlo oživit území bývalé plovárny v Krupce

Některé z vystavených studentských návrhů.

Studenti z Česka i zahraničí se zapojili do projektu, jehož cílem bylo vytvořit návrh, jak by se mohlo do budoucna...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz