Ruina zámku Dobříčany má nového majitele, má velké plány, ale ne peníze

  18:14aktualizováno  18:14
Jeden z nejzdevastovanějších zámků v Česku, šlechtické sídlo ze 17. století v Dobříčanech nedaleko Žatce, koupil středoškolský učitel z Prahy. Památku chce opravit a zřídit tam domov pro seniory. Místní jsou k jeho plánům skeptičtí, je to už totiž několikátý vizionář.

Zchátralý zámek v Dobříčanech. | foto: Miroslava Strnadová, 5plus2.cz

„Tomu, že se podaří památku zachránit, uvěřím, až tam uvidím novou zářící střechu. Majiteli držím palce, ale je to pro něj velmi velké sousto. Oprava bude stát možná stovky milionů korun. Začal tam už uklízet, ale dělá si to sám, takto to příliš nepůjde,“ hodnotí skepticky plány současného vlastníka zámku tamní starosta Petr Valenta.

A není se čemu divit. Dnes zpustlý zámek se zřícenou střechu, propadlými stropy a dírami ve zdech se před třemi lety snažil zachránit podnikatel Petr Bajer, který tam plánoval komunitní centrum s chráněnými dílnami. 

Po několika měsících veškeré aktivity utichly, Bajer nedokázal ani splatit kupní cenu, a velkolepé plány vzaly za své. Před ním tam firma Benitrans plánovala lázeňské centrum, jenže rekonstrukce nikdy nezačala a firma skončila v likvidaci.

Zámek koupil za 900 tisíc korun dvaašedesátiletý Martin Rippl, učitel odborných předmětů na škole v Praze. „Jaký mám vztah k Dobříčanům? Donedávna žádný, až nyní, kdy tam vlastním zámek,“ líčí s úsměvem.

Zámek Dobříčany

  • První zmínka o tvrzi v Dobříčanech je z roku 1437. V roce 1620 ji přestavěl Kryštof Hrobčický z Hrobčic na renesanční zámek. Vzhledem k tomu, že se zúčastnil stavovského povstání, propadl zámek konfiskaci.
  • Roku 1620 zámek císařští vojáci vyplenili a zapálili. O tři roky později ho koupil František Clary de Riva. V druhé polovině 17. století byl přestavěn v barokním slohu. Poté se tam vystřídalo několik šlechtických majitelů.
  • Roku 1945 připadl státu, nastěhovala se sem armáda a veškerý historický mobiliář byl odvezen.
  • Zámek postupně chátral. V roce 1992 ho koupila firma Benitrans.

Stejně jako jeho předchůdce, i on má velké plány, ale ne finance. 

„Kupní cenu jsem splatil ze svého. Uvědomuji si, že rekonstrukce bude nákladná, ale doufám, že získám nějaké dotace. Mou vizí je tam vybudovat domov pro seniory. Bylo by krásné umírat na zámku,“ říká. Do svého projektu chce přilákat i případné sponzory.

Vše si dělá svépomocí

Na místě už začal s odstraněním náletových dřevin, vše si dělá ale svépomocí. 

„Nejdříve to tam musím vyčistit, to potrvá nejméně rok. Nějakou dobu zabere příprava projektu obnovy, rekonstrukce je vzhledem k rozsahu v nedohlednu,“ ví on sám.

Že by svůj plán nedokázal uskutečnit, si nepřipouští. „Je to reálný plán, proč bych to nedokázal? Chci, aby tu po mně něco zůstalo,“ odmítá skeptický pohled.

Do tak rozsáhlého projektu se v minulosti nikdy nepustil.

„Je to můj první zámek, který chci opravit. Dostal jsem se k tomu díky synovi, který chtěl koupit zámek v jižních Čechách, ale neměli jsme 30 milionů. Dobříčanský zámek byl levnější, byť je to v podstatě ruina, ale stojí za záchranu,“ dodává Rippl.

Autor:

Nejčtenější

Novým šéfem Senátu je Jaroslav Kubera, Štěch bude místopředsedou

Jaroslav Kubera z ODS se stal novým předsedou Senátu na ustavující schůzi horní...

Novým předsedou Senátu byl zvolen Jaroslav Kubera z ODS. Ve finále tajné volby porazil Václava Hampla nominovaného za...

Šest Čechů otročilo v britské myčce, jeli pro ně čeští kriminalisté

Ilustrační snímek

Šest Čechů ve věku od dvaceti do třiceti let z Mostecka bylo zotročeno v britském Manchesteru, kde museli nelegálně...

Za vybržďování s otočkou ve smyku policie muže obvinila z obecného ohrožení

Policie obvinila dvaačtyřicetiletého řidiče z Chomutovska, který opakovaně...

Policie obvinila dvaačtyřicetiletého řidiče z Chomutovska, který koncem října opakovaně vybržďoval na silnici z Bíliny...

Pohárová osmifinále: Slavia přešla přes Chrudim, Teplice vyřadily Duklu

Autor prvního gólu Jan Sýkora (vpravo) ze Slavie se raduje se spoluhráči. Vedle...

Fotbalový Mol Cup pokračoval dvěma osmifinálovými duely. V tom prvním prohrála Dukla s Teplicemi 1:3, když všechny tři...

Mladík se v Děčíně pokusil znásilnit čtrnáctiletou, skončil ve vazbě

Násilník v pátek večer napadl za hlavním vlakovým nádražím dívku

Policie v Děčíně obvinila místního dvaadvacetiletého muže z pokusu o znásilnění nezletilé dívky. Násilník ji napadl v...

Další z rubriky

Nevítám spojení s KSČM, ale nejsem radikální, říká šéf ODS v Ústeckém kraji

Karel Krejza, volební lídr ODS v Ústeckém kraji

Karel Krejza je předsedou regionálního sdružení ODS Ústeckého kraje. Do politiky vstoupil v roce 2006 jako zastupitel,...

Jsme tady pro celý kraj a jsme tu zdarma, říká ředitelka knihovny

Ředitelka knihovny Jana Linhartová

Krajská knihovna v Ústí nad Labem není jen místem, kde si lidé mohou půjčit knihy, časopisy, hudební nosiče či hry. V...

Bývalá diplomatka z Lounska pomáhá vzdělávat chudé děti v Zimbabwe

Marie Imbrová při návštěvě u školáků v zimbabwské komunitě Tengenenge, jimž s...

Před deseti lety se Marie Imbrová z Černochova na Lounsku zavázala, že všechny děti v zimbabwské komunitě Tengenenge...

Najdete na iDNES.cz