Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V korupční kauze se vazba nekoná, advokát i soudce Novák jsou volní

  19:15aktualizováno  23:37
Oba obviněné z korupční kauzy chomutovského soudce Ivana Nováka bude policie stíhat na svobodě. Rozhodl o tom šéf lounských státních zástupců Radim Dragoun, který vyšetřování kauzy dozoruje. Oba muže, soudce Nováka a advokáta Josefa Douchu, kriminalisté obvinili kvůli korupci.

Soudce Ivana Nováka (na snímku vlevo) kriminalisté stíhají kvůli zneužití pravomoci úřední osoby a přijetí úplatku. | foto: Ladislav PtáčekiDNES.cz

Propuštění Alexandra Nováka

Podnět v aktuální kauze vyšel od ústeckého krajského soudu, jenž před časem podal trestní oznámení na neznámého pachatele. Oznámení podal poté, co provedl prověrku rozhodovací činnosti soudce Nováka.
Kontrolu spustil ve chvíli, kdy soudce loni na jaře propustil korupčníka Alexandra Nováka (dříve ODS) z basy. Podle mluvčí soudu Marcely Trejbalové však stíhání soudce Nováka s kauzou propuštění exsenátora přímo nesouvisí.

„Díky příkladné aktivitě policejního orgánu se podařilo zajistit všechny důkazy, u kterých by mohlo hrozit jejich ovlivnění či zmaření ze strany advokáta. S ohledem na tuto skutečnost pominuly důvody koluzní vazby,“ vysvětlil žalobce Dragoun ve čtvrtek krátce před sedmou hodinou večer, proč pustil Douchu z předběžného zadržení na svobodu.

Soudce Novák vyšel z policejní cely o pár hodin později, ani u něj státní zástupce nežádal uvalení vazby. „Pokud jde o obviněného soudce, tak i tento byl nyní propuštěn na svobodu. I u jeho osoby platí vše, co bylo dříve uvedeno k prvnímu propuštěnému obviněnému,“ sdělil Dragoun.

Soudce Nováka policie obvinila ze zneužití pravomoci úřední osoby a přijetí úplatku, advokáta pak kriminalisté stíhají kvůli zneužití pravomocí úřední osoby ve formě účastenství a podplácení. „Skutek spočívá v úplatném ovlivňování trestního řízení,“ popsal činy obviněných žalobce Dragoun. Doucha měl soudce uplatit, aby podmíněně propustil vybraného vězně.

V pozadí několik měsíců práce

Soudce Nováka a advokáta Douchu zadrželi vyšetřovatelé ve středu ráno, pro Nováka si přišla policie přímo na chomutovský soud. Podle informací MF DNES strávili čtvrtek v Ústí nad Labem, kde sídlí expozitura Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality, jenž kauzu vyšetřuje.

„Prověřování trvalo řadu měsíců,“ přiblížil žalobce Dragoun. Podle zjištění MF DNES policie nasadila v kauze i odposlechy.

Je velmi pravděpodobné, že soudce Novák o talár na čas přijde. Když je totiž soudce obviněn v souvislosti s výkonem své funkce, zpravidla se obratem do pravomocného ukončení kauzy odstaví od práce. Rozhoduje o tom ministr spravedlnosti, ten usnesení o zahájení trestního stíhaní soudce obdržel v den jeho zadržení.

Ministr rozhodne o odstavení soudce Nováka rychle

„Pan ministr je případem znepokojen a o případném dočasném zproštění z funkce rozhodne v nejbližších dnech,“ sdělila MF DNES mluvčí ministerstva Tereza Schejbalová. Ministr Robert Pelikán nemohl Novákův případ posoudit už ve čtvrtek, protože byl z osobních důvodů mimo úřad.

Pokud ministr soudce Nováka dočasně zbaví funkce, nebude už dostávat nové kauzy k vyřízení. Stávající případy si pak rozdělí jeho kolegové.

„JUDr. Ivan Novák má ve svém senátu kolem čtyřiceti nevyřízených trestních věcí,“ vypočítala mluvčí chomutovského soudu Lenka Chalupová, kolik případů si s velkou pravděpodobností rozeberou zbylí soudci.

Soudce Novák žije se svou ženou ve Vejprtech v části Nové Zvolání, sousedy jeho zatčení zaskočilo. „Jsem hodně překvapený, nikdy bych to do něj neřekl, je to slušný člověk. Napište o něm něco hezkého, ať ho pustí,“ řekl redaktorce MF DNES asi šedesátiletý muž, který nechtěl zveřejnit své jméno.

Manželka soudce Nováka byla ve čtvrtek doma, ale na zvonek nereagovala. „Nechápu to, věřím manželovi, v životě by úplatek nevzal,“ řekla však ve středu médiím.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Přesila zbila na koupališti v Dubí muže. Bazén byl plný krve, líčí svědci

Napadený mladík si z obličeje otírá krev. (7. 8. 2018)

Na koupališti v Dubí na Teplicku v úterý skupina útočníků brutálně zbila mladíka. Ten se podle svědka snažil zklidnit...V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Další z rubriky

Francouz šel 2 200 kilometrů uctít v Litvínově strýce a jiné oběti válek

Francouzský spisovatel Laurent Guillet na litvínovském hřbitově.

K památníku na litvínovském hřbitově dopoledne dorazil po téměř 2 200 kilometrech pěšky francouzský spisovatel Laurent...

Lesy jsou kvůli suchu barevné jako na podzim. Jaro ukáže, zda stromy žijí

Sucho ničí stromy i na Ústecku. V popředí Mariánská skála.

V Českém středohoří a v Krušných horách to vypadá jako na podzim. Stromy žloutnou a opadávají. Jak moc je poničilo...

Syn zavražděných manželů na Ústecku popsal před soudem útok dvou mužů

Obžalovaný Jaroslav Topinka (vlevo) u ústeckého krajského soudu.

U krajského soudu dnes popsal syn zavražděného manželského páru útok dvou mužů. V zahrádkářské kolonii na Ústecku...

Najdete na iDNES.cz