Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Martin Adamec, MAFRA

Žalobce musí přepracovat případ úplatného policisty. Spis byl plný chyb

  • 1
Bývalý policista Petr Spálenka, který údajně přijal od podnikatele úplatek 30 tisíc korun za zajištění jeho beztrestnosti, musí opět před soud. Loni v dubnu byl v Teplicích zproštěn viny, jenže ústecký odvolací senát našel v procesu tolik chyb, že jej vrátil žalobci, aby případ vypracoval znovu.

"Důvodem byly závažné procesní chyby, které by nemohl napravit ani teplický soud," vysvětlila mluvčí krajského soudu Irena Jeřábková, proč spis dostane zpátky žalobce, a nikoli okresní soud jako obvykle.

Ze spisu vyjmenovala paragrafy, z jejichž počtu vyplývá, že vyšetřovatelé zkazili doslova všechno, co šlo zkazit. "Víc chyb už udělat nemohli," poznamenala Jeřábková.

PŘÍPAD SPÁLENKA

Petr Spálenka pracoval na hospodářské kriminálce v Teplicích. V říjnu 2006 vtrhli do jeho kanceláře inspektoři ministra vnitra. Krátce předtím měl totiž převzít 30 tisíc korun od podnikatele, jemuž údajně sliboval, že zařídí odložení jeho případu, v němž byl veden jako podezřelý. Muž mezitím vše oznámil inspekci a do Spálenkovy kanceláře vešel s ukrytým mikrofonem.

Spálenka peníze uložil do spisu, jenž byl na podnikatele veden. V něm inspektoři krátce poté obnos nalezli. Po několika dnech byl Spálenka od policie propuštěn, odejít musel bez nároku na výslužné i odchodné.

Obžalobu vypracoval státní zástupce Jaroslav Háza. "Ještě jsem nedostal rozhodnutí krajského soudu, takže chyby, o kterých mluví, nemohu komentovat," řekl.

Petr Spálenka pracoval na hospodářské kriminálce v Teplicích. V roce 2006 měl převzít 30 tisíc korun od podnikatele, jemuž údajně sliboval, že zařídí odložení jeho případu, v němž byl veden jako podezřelý.

V lednu 2007 pak byl obžalován z podvodu. Přijímání úplatku státní zástupce z protokolu vyškrtl, protože Spálenka nemohl podnikateli za peníze splnit, co slíbil. Jeho případ totiž neměl na starosti a jen využil toho, že kauza stejně mířila k odložení. Podnikatele tudíž vlastně podvedl.

Spálenka od začátku tvrdil, že zmíněných 30 tisíc vzal pro svého kolegu Romana Majerníka, jenž měl podnikatelův spis na starost. I Majerník byl nejprve zadržen, vše ale popíral a nakonec se mu nepodařilo nic prokázat.

Spálenku soud osvobodil

Spálenkovi naopak hrozil až tříletý trest. Loni 28. dubna ho ale teplický soud zprostil viny. Žalobce Jaroslav Háza se pak odvolal a letos 26. ledna mu krajský soud vrátil spis k přepracování.

Soudu se nakonec nevyhnul ani Majerník. Sice v jiné kauze, ale za stejné počínání jako Spálenka. Spolu s dalšími dvěma kolegy, Radkem Turišinem a Adamem Řebíčkem, bratrem exministra Aleše Řebíčka, byl obžalován z toho, že nutil k úplatkům majitele autobazaru Michaela Bartese.

Ten uvedl, že jim od roku 2006 do listopadu 2007 dal celkem 3 miliony korun. Policisté mu za to údajně slibovali opět beztrestnost, jinak hrozili: "Buď dáte peníze, nebo vám to tady omotáme policejní páskou a skončil jste." Bartes nakonec skončil na tři měsíce ve vazbě, prý proto, že platit přestal.

Schůzky si také nahrával, i tyto policisty ale loni v červnu teplický soud osvobodil. "Musím vás zprostit obžaloby pro nedostatek důkazů, byť vy čisté svědomí nemáte," prohlásil soudce Milan Ferenc. Nahrávky nebyly jednoznačné, Bartes se na nich sice snaží obžalované přimět k doznání, jejich odpovědi ale byly vyhýbavé. Před soudem navíc vypovídal jinak než předtím na policii.

Také v tomto případě vypracoval obžalobu státní zástupce Háza a po rozsudku se rovněž odvolal. Touto kauzou se ale krajský soud dosud nezabýval.