Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ústecká galerie musela zakrýt kvůli církvi akty. Ohrožovaly prý děti

  16:14aktualizováno  16:14
Tvůrci výstavy Akty, Akty a Akty museli v ústecké Galerii OKO zakrýt kolem devadesáti fotek. Důvodem byla stížnost církve Nový Život, která stejně jako galerie sídlí v Domě techniky. Snímky nahých těl podle ní ohrožují mravní výchovu dětí chodících na pravidelná církevní shromáždění.

Zdeněk Fišer musel vystavené akty zakrýt, jiné sundat. Návštěvníci je tak několik dní neuvidí. | foto: Vladimír Mayer, 5plus2.cz

„Požádali, jestli bychom nezajistili zakrytí výstavy v době, kdy tu mají shromáždění. Vyšli jsme jim vstříc,“ uvedl správce domu Petr Tůma. Poznamenal, že lidé z církve Nový Život jsou prudérní a nahota je u nich tabu. Proto s galerií jednání o zakrytí fotografií vyvolal.

Fotogalerie

„Církev mu prý pohrozila, že ukončí nájemní vztah, pokud s našimi akty něco neudělá,“ doplnil fotograf aktů Zdeněk Fišer, který Galerii OKO současně provozuje.

Fišer zdůraznil, že na výstavu v galerii vybrali „poměrně klidný soubor“ fotografií nahých těl. „Ani nic divokého nefotíme,“ dodal.

Pastor církve Nový Život Mikuláš Török však argumentuje, že výstava aktů není vhodná kulisa k církevnímu shromáždění, proto o jejich zakrytí požádali. „Není na tom tedy nic senzačního,“ dodal.

Galerii způsobilo zakrývání aktů problémy

Fišer popisuje, že se v galerii s jednou ze zastupitelek církve potkal. „Byla zaujatá sháněním velkých papírů, aby výstavu sama zakryla. Její přesvědčení bylo zjevně stejně silné jako její víra,“ přibližuje.

Při té příležitosti se jí také zeptal na důvody zakrytí. „Sdělila mi, že nepřipustí, aby akty viděla mládež z jejich církve,“ vypráví Fišer.

Proto začal nakonec sám přes vystavené fotografie dávat velké bílé papíry a na ně nechal připevnit vysvětlující cedulku.

Akty jsou kvůli pravidelnému církevnímu shromáždění překryté od čtvrtka, znovu odhaleny budou v pondělí. Návštěvníci je neuvidí ještě ve čtvrtek 2. října, kdy bude v domě techniky další setkání církve.

Některé obrazy dokonce z výstavy musely kvůli zakrývání zcela zmizet, bílý papír je totiž nedokázal celé ukrýt.

Vernisáž přitom proběhla teprve v úterý. „Na vernisáž přišlo s rodiči i několik dětí a nikoho nepohoršovala,“ poznamenal Fišer.

Co s uměleckými díly antiky, ptá se farářka

Na slavnostním otevření výstavy mluvil i herec Jaroslav Achab Haidler. Také on v proslovu často mluvil o Bohu. Sám přitom fotografie hodnotí jako „celkem cudné akty“.

„Absolutně nemohou nikoho mravně pokazit. Snad to není názor celé této církve, ale jen jednotlivce. Přijde mi to pokrytecké,“ řekl Haidler.

Na jeho facebookovém profilu se na toto téma zvedla diskuse. Například Luděk Kvapil napsal: „Oblečení je jen připomínka prvotního hříchu. Bůh stvořil člověka nahého.“

Se svým názorem se přidala i farářka Církve československo husitské Michaela Kajlíková. „Je rozdíl mezi uměleckým aktem a pornografií. Co bychom pak dělali s těmi nádhernými uměleckými díly antiky, kde je estetika primum?“Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Přesila zbila na koupališti v Dubí muže. Bazén byl plný krve, líčí svědci

Napadený mladík si z obličeje otírá krev. (7. 8. 2018)

Na koupališti v Dubí na Teplicku v úterý skupina útočníků brutálně zbila mladíka. Ten se podle svědka snažil zklidnit...V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Další z rubriky

Lesy jsou kvůli suchu barevné jako na podzim. Jaro ukáže, zda stromy žijí

Sucho ničí stromy i na Ústecku. V popředí Mariánská skála.

V Českém středohoří a v Krušných horách to vypadá jako na podzim. Stromy žloutnou a opadávají. Jak moc je poničilo...

Lidé se rozloučili s prvním z trojice vojáků zabitých v Afghánistánu

Pohřeb padlého vojáka Martina Marcina v Chomutově.

S veškerými vojenskými poctami se v poledne konal v Chomutově pohřeb Martina Marcina, prvního ze tří českých vojáků,...

Dělnická strana chystá i přes zákaz města protest přímo v centru Dubí

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Dubí zakázalo shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti, které se mělo konat v centru města. Radnice nabízí k...

Najdete na iDNES.cz