Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ústecká galerie musela zakrýt kvůli církvi akty. Ohrožovaly prý děti

  16:14aktualizováno  16:14
Tvůrci výstavy Akty, Akty a Akty museli v ústecké Galerii OKO zakrýt kolem devadesáti fotek. Důvodem byla stížnost církve Nový Život, která stejně jako galerie sídlí v Domě techniky. Snímky nahých těl podle ní ohrožují mravní výchovu dětí chodících na pravidelná církevní shromáždění.

Zdeněk Fišer musel vystavené akty zakrýt, jiné sundat. Návštěvníci je tak několik dní neuvidí. | foto: Vladimír Mayer, 5plus2.cz

„Požádali, jestli bychom nezajistili zakrytí výstavy v době, kdy tu mají shromáždění. Vyšli jsme jim vstříc,“ uvedl správce domu Petr Tůma. Poznamenal, že lidé z církve Nový Život jsou prudérní a nahota je u nich tabu. Proto s galerií jednání o zakrytí fotografií vyvolal.

Fotogalerie

„Církev mu prý pohrozila, že ukončí nájemní vztah, pokud s našimi akty něco neudělá,“ doplnil fotograf aktů Zdeněk Fišer, který Galerii OKO současně provozuje.

Fišer zdůraznil, že na výstavu v galerii vybrali „poměrně klidný soubor“ fotografií nahých těl. „Ani nic divokého nefotíme,“ dodal.

Pastor církve Nový Život Mikuláš Török však argumentuje, že výstava aktů není vhodná kulisa k církevnímu shromáždění, proto o jejich zakrytí požádali. „Není na tom tedy nic senzačního,“ dodal.

Galerii způsobilo zakrývání aktů problémy

Fišer popisuje, že se v galerii s jednou ze zastupitelek církve potkal. „Byla zaujatá sháněním velkých papírů, aby výstavu sama zakryla. Její přesvědčení bylo zjevně stejně silné jako její víra,“ přibližuje.

Při té příležitosti se jí také zeptal na důvody zakrytí. „Sdělila mi, že nepřipustí, aby akty viděla mládež z jejich církve,“ vypráví Fišer.

Proto začal nakonec sám přes vystavené fotografie dávat velké bílé papíry a na ně nechal připevnit vysvětlující cedulku.

Akty jsou kvůli pravidelnému církevnímu shromáždění překryté od čtvrtka, znovu odhaleny budou v pondělí. Návštěvníci je neuvidí ještě ve čtvrtek 2. října, kdy bude v domě techniky další setkání církve.

Některé obrazy dokonce z výstavy musely kvůli zakrývání zcela zmizet, bílý papír je totiž nedokázal celé ukrýt.

Vernisáž přitom proběhla teprve v úterý. „Na vernisáž přišlo s rodiči i několik dětí a nikoho nepohoršovala,“ poznamenal Fišer.

Co s uměleckými díly antiky, ptá se farářka

Na slavnostním otevření výstavy mluvil i herec Jaroslav Achab Haidler. Také on v proslovu často mluvil o Bohu. Sám přitom fotografie hodnotí jako „celkem cudné akty“.

„Absolutně nemohou nikoho mravně pokazit. Snad to není názor celé této církve, ale jen jednotlivce. Přijde mi to pokrytecké,“ řekl Haidler.

Na jeho facebookovém profilu se na toto téma zvedla diskuse. Například Luděk Kvapil napsal: „Oblečení je jen připomínka prvotního hříchu. Bůh stvořil člověka nahého.“

Se svým názorem se přidala i farářka Církve československo husitské Michaela Kajlíková. „Je rozdíl mezi uměleckým aktem a pornografií. Co bychom pak dělali s těmi nádhernými uměleckými díly antiky, kde je estetika primum?“
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé podlaží domu v Předlicích.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Číňani pořád řešili peníze, vzpomíná na exotické angažmá útočník Rezek

Jan Rezek (vlevo) před prvním teplickým tréninkem.

Sedmimilionový Nan-ning, kam česká reprezentace ve čtvrtek dorazila na turnaj China Cup, vám zřejmě přijde jako...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Dětství měla plné slz, hádek a bití. Teď studuje a uchází se o miss

Lucie Korubová z Lipové u Šluknova

Čtyřiadvacetiletá Lucie Korubová z Lipové u Šluknova, jedna z účastnic soutěže krásy Miss Libereckého kraje, vyrůstala...

Tepličtí skauti oslaví výročí v novém zázemí, hledají bývalé členy

Ilustrační snímek

Na oslavy významného jubilea se chystají skauti ze střediska Dvojka Teplice. K 30. výročí znovuzaložení oddílů, které...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé podlaží domu v Předlicích.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz