Zakázky v Ústí jsou předražené. Zrušte losovačky, žádá petice

  8:47aktualizováno  8:47
Ústím koluje petice, která po městských zastupitelích požaduje, aby se ve výběrových řízeních nepoužívaly losovačky. Stojí za ní ústecká opozice a kritici radnice - tamní organizace TOP 09, Strana zelených, ústečtí Piráti a různé facebookové platformy.

Petice kritzuje i cenu rekonstrukce Městských sadů v Ústí nad Labem za 80 milionů korun. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

"V Ústí nad Labem je 'veřejným tajemstvím', že právě systém losovaček umožňuje několika firmám a vládnoucímu establishmentu vysávat městské finance a nelegitimně se obohacovat na úkor daňových poplatníků a budoucnosti města," píše se v petici adresované zastupitelům.

Předražený park

Zrekonstruované Městské sady v Ústí nad Labem - dětské skluzavky.

Rekonstrukce si vyžádala celkem 82,8 milionu korun. Šest milionů dalo město a zbytek tvoří evropské dotace. Největší údiv u kritiků budí lavičky, z nichž některé stály 60 tisíc, skluzavka za 580 tisíc nebo 12 kašen celkem za 4,5 milionu.

"Tento způsob výběru dodavatelů veřejných zakázek je sice zákonný, rozhodně však není otevřený a transparentní, nezaručuje nejnižší cenu, neznamená rovnou příležitost pro uchazeče ve výběrovém řízení. Nechceme se s tím smířit," tvrdí iniciátoři petice.

Ta požaduje zastavení již vypsaných výběrových řízení, kde se výběr losem používal. Celý její text je k dispozici na webu www.nechcemelosovacky.cz.

Jedním z členů petičního výboru iniciativy Nechceme losovačky je Radim F. Holeček, pedagog ústecké univerzity a již delší dobu jeden z rebelů v řadách ústecké ODS.

Stojí za trestním oznámením kvůli možnému předražení zakázek při obnově ústeckých Městských sadů, která přišla na 80 milionů. Nyní kritizuje zakázku na parkoviště u zoo za podobnou sumu.

Předražený park Ústí nepotřebovalo, tvrdí rebel v ODS

"Třeba kauza ústeckého parku není o politických stranách, je o lidech a tunelování evropských fondů. Děsí mne, s jakou bezostyšností se rozkrádají europeníze, jakoby nešlo o naše peníze," říká Holeček.

"Tak jako říkám, že město nepotřebovalo předražený park a lanovku, stejně tak jsem přesvědčený, že zoo nepotřebuje parkoviště za 80 milionů," dodává.

Doufá, že v ústecké ODS najde i podporu. Zatím prý ale při schůzích sedí u stolu sám. Ač mu prý neoficiálně někteří kolegové vyjadřují sympatie, veřejně se k jeho názorům příliš nehlásí. Jsou totiž často profesně či jinak nepřímo závislí na těch, o nichž se mluví jako o kmotrech.

Ústecký magistrát v minulosti uvedl, že žádný audit rekonstrukce parku nechystá. "Město o něm nikdy neuvažovalo, ani ho nikdo nežádal. Není třeba," uvedla dříve mluvčí města Ivana Solničková.

Autoři: ,

Nejčtenější

Novým šéfem Senátu je Jaroslav Kubera, Štěch bude místopředsedou

Jaroslav Kubera z ODS se stal novým předsedou Senátu na ustavující schůzi horní...

Novým předsedou Senátu byl zvolen Jaroslav Kubera z ODS. Ve finále tajné volby porazil Václava Hampla nominovaného za...

Šest Čechů otročilo v britské myčce, jeli pro ně čeští kriminalisté

Ilustrační snímek

Šest Čechů ve věku od dvaceti do třiceti let z Mostecka bylo zotročeno v britském Manchesteru, kde museli nelegálně...

Za vybržďování s otočkou ve smyku policie muže obvinila z obecného ohrožení

Policie obvinila dvaačtyřicetiletého řidiče z Chomutovska, který opakovaně...

Policie obvinila dvaačtyřicetiletého řidiče z Chomutovska, který koncem října opakovaně vybržďoval na silnici z Bíliny...

Při záchraně sebevraha zkolaboval strážník, v nemocnici zemřel

Záchrana sebevraha v Chomutově, při níž zkolaboval a následně zemřel jeden ze...

Při záchraně sebevraha zkolaboval v Chomutově jeden z místních strážníků, kteří se akce účastnili spolu s hasiči a...

Pohárová osmifinále: Slavia přešla přes Chrudim, Teplice vyřadily Duklu

Autor prvního gólu Jan Sýkora (vpravo) ze Slavie se raduje se spoluhráči. Vedle...

Fotbalový Mol Cup pokračoval dvěma osmifinálovými duely. V tom prvním prohrála Dukla s Teplicemi 1:3, když všechny tři...

Další z rubriky

Dlužnice se odstěhovala z bytu, nechala v něm živořit psy a králíka

Po odstěhování majitelky, která dlužila na nájmu,  zůstali v bytě dva psi -...

Žena, která se kvůli dluhům na nájmu musela vystěhovat z ústeckého bytu, v něm nechala živořit své dva psy a králíka....

Za zneužití dětí dostal muž z Mostu pět let. Soud čekal, až dívka dospěje

Krajský soud v Ústí nad Labem (Ilustrační snímek)

Krajský soud v Ústí nad Labem potrestal pětiletým vězením muže z Mostu, který podle obžaloby nalákal k sobě do bytu dvě...

Matce z Ústí odebrali děti, protože úřady nekomunikují, říká ombudsmanka

Garáž v ulici Králova výšina v Ústí nad Labem, v níž  bydlela matka s dětmi.

Ombudsmanka Anna Šabatová se zabývala případem matky, která v žila se svými dětmi v garáži v Ústí nad Labem a po...

Najdete na iDNES.cz