Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


ODS přes volební prohry ovládá vodárenský byznys, kritici chtějí změnu

  8:58aktualizováno  8:58
ODS v Ústeckém kraji ovládá přes volební prohry Severočeskou vodárenskou společnost, jejímiž akcionáři jsou obce. Firma spravuje sedmimiliardový majetek a ročně investuje miliardu do oprav. Přidělování zakázek přitom vyvolává pochybnosti. Kritici proto chtějí představenstvo vyměnit.
Severočeská vodárenská společnost spravuje sedmimiliardový majetek a ročně investuje miliardu do oprav. Ilustrační snímek

Severočeská vodárenská společnost spravuje sedmimiliardový majetek a ročně investuje miliardu do oprav. Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Ze 17 lidí v představenstvu i dozorčí radě Severočeské vodárenské společnosti (SVS) je 12 lidí, kteří jsou členy ODS nebo za ni kandidovali. V posledních měsících SVS například zadala mnohamilionové zakázky firmě Zerostav Inženýring, v jejímž vedení jsou také čtyři členové ODS. Jen v květnu a červnu získal Zerostav od SVS osm zakázek za více než 27 milionů.

Příklady zakázek pro Zerostav

5. května firma podepsala smlouvu na rekonstrukci vodovodu v Dubí za 3,5 milionu, týž den i na práce v Lahošti za 2,8 milionu.

O 11 dní později podepsala další dvě smlouvy v Dubí a v Teplicích za více než 8,5 milionu.

V Dubí to byla ještě i oprava za 3 miliony, kterou firma získala 28. května.

V červnu získala další dvě zakázky na práce v Teplicích a Žalanech za 9,3 milionu.

„SVS investuje ročně miliardu, takže naše zakázky jsou nepatrné. Stranická příslušnost nám nikdy k zakázce nepomohla,“ tvrdí majitelka firmy Martina Pončíková.

Jenže SVS a Zerostav pojí i jiná zajímavá okolnost. Předsedou představenstva Zerostavu je David Jirota, jenž má v živnostenském rejstříku uvedené jako trvalé bydliště byt předsedy představenstva SVS Tomáše Indry.

Indra tvrdí, že o Jirotově bydlišti nic neví. Tvrdí, že byt koupil v roce 2012 pro dceru a žádnou nájemní smlouvu s nikým neuzavíral.

„Pravděpodobně se bude jednat o nájemníka předchozího majitele. O tomto nájemním vztahu nám není nic známo. Pochopitelně podnikneme příslušné právní kroky, aby došlo ke zrušení nelegálně uváděného trvalého bydliště osobou, která s námi není v žádném právním vztahu,“ prohlásil Indra.

Zakázky dostávají i další firmy s lidmi z ODS

To samé tvrdí i představitelé Zerostavu. „David tam už tři roky nebydlí, říkala jsem mu, aby si trvalé bydliště změnil, ale on to chtěl udělat, až zkolauduje svůj dům,“ uvedla Pončíková. „Je to jen souhra náhod,“ doplnil Jirota.

Zerostav však není jedinou firmou spojenou s ODS, jimž dává SVS zakázky. Další je například Severočeská stavební, kterou dříve spoluvlastnil bývalý člen ODS a kontroverzní podnikatel Patrik Oulický a předsedou její dozorčí rady je František Nesvadba z ODS.

Zakázky dostává i firma Zempra DC, jejímž jednatelem je člen regionální rady ODS Zdeněk Liebl. V regionální radě ODS sedí i Ahmad Raad, jednatel další firmy FRK. V představenstvu jiné firmy AMP Chomutov je občanský demokrat Vladimír Čermák a manželka exsenátora ODS Alexandra Nováka, jenž kvůli korupci sedí ve vězení.

Podle ředitele SVS Bronislava Špičáka je to vše opět jen náhoda. „V těchto rámcových smlouvách se neobjevují pouze vámi zmiňované stavební společnosti, ale také například Eurovia nebo náš provozovatel SčVK, u kterých byste těžko hledal vazby, které se snažíte vnutit. Veškeré zakázky jsou soutěženy plně v souladu se zákonem,“ uvedl Špičák.

Je nutné udělat změnu co nejdřív, říkají nově zvolení politici

Že je ve vedení SVS drtivá většina členů ODS, je podle Špičáka také jen náhoda. „Stranická příslušnost nebyla nikdy ve dvacetileté historii SVS kritériem pro rozhodování akcionářů,“ přesvědčuje Špičák.

Kdysi silná ODS v posledních letech prožívá strmý pád, kritikům se proto její vliv v SVS nelíbí.

„Doby, kdy byla v kraji významnou stranou, jsou dávno pryč. Přesto jsou v orgánech SVS dosud za ODS i lidé, kteří už dávno nejsou zastupiteli. Jedinou zákonnou variantou je svolání valné hromady, na které by si zástupci obcí zvolili do statutárních orgánů nové lidi, kteří by reprezentovali jejich zájmy,“ říká krajský opoziční zastupitel hnutí PRO! kraj Jiří Řehák.

To se po komunálních volbách nejspíš i stane. „Ve vedení SVS je nutné udělat změnu v nejbližším možném termínu,“ souhlasí lídr hnutí PRO! Ústí Martin Hausenblas i krajský předseda ANO 2011 Pavel Elias.
Nejčtenější

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Matejova jsem střídal kvůli alergii. Možná ji má na mě, říká Petržela

BÍDNÁ PREMIÉRA. Vlastimil Petržela přišel v týdnu jako nový trenér k...

Po své zlínské premiéře sepsul trenérský svéráz Vlastimil Petržela nové svěřence za nohejbalový styl, ani po druhé...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...

Další z rubriky

Mladistvý okrádal kolemjdoucí o mobily, dítě mu ze strachu řeklo i PIN

(Ilustrační snímek)

Policisté obvinili ze dvou loupeží mladistvého pachatele z Mostu. V obou případech se na sídlišti zmocnil cizího...

Strážníci v Chomutově chytili koně, který shodil jezdkyni a utekl jí

Osedlaný kůň bez jezdce, kterého v Chomutově odchytili strážníci.

Splašeného koně museli na sídlišti v Chomutově chytit strážníci. Osedlané zvíře tam přiběhlo ze sousední obce, kde...

Studenti gymnázia pomohli obnovit kapli, budou v ní koncerty i svatby

Opravený vnitřek Beuronské kaple patřící teplickému gymnáziu.

Beuronská kaple v Teplicích, ojedinělá památka z 19. století, znovu ožila. Prošla totiž rekonstrukcí za více než 11...

Najdete na iDNES.cz