Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


ODS přes volební prohry ovládá vodárenský byznys, kritici chtějí změnu

  8:58aktualizováno  8:58
ODS v Ústeckém kraji ovládá přes volební prohry Severočeskou vodárenskou společnost, jejímiž akcionáři jsou obce. Firma spravuje sedmimiliardový majetek a ročně investuje miliardu do oprav. Přidělování zakázek přitom vyvolává pochybnosti. Kritici proto chtějí představenstvo vyměnit.
Severočeská vodárenská společnost spravuje sedmimiliardový majetek a ročně investuje miliardu do oprav. Ilustrační snímek

Severočeská vodárenská společnost spravuje sedmimiliardový majetek a ročně investuje miliardu do oprav. Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Ze 17 lidí v představenstvu i dozorčí radě Severočeské vodárenské společnosti (SVS) je 12 lidí, kteří jsou členy ODS nebo za ni kandidovali. V posledních měsících SVS například zadala mnohamilionové zakázky firmě Zerostav Inženýring, v jejímž vedení jsou také čtyři členové ODS. Jen v květnu a červnu získal Zerostav od SVS osm zakázek za více než 27 milionů.

Příklady zakázek pro Zerostav

5. května firma podepsala smlouvu na rekonstrukci vodovodu v Dubí za 3,5 milionu, týž den i na práce v Lahošti za 2,8 milionu.

O 11 dní později podepsala další dvě smlouvy v Dubí a v Teplicích za více než 8,5 milionu.

V Dubí to byla ještě i oprava za 3 miliony, kterou firma získala 28. května.

V červnu získala další dvě zakázky na práce v Teplicích a Žalanech za 9,3 milionu.

„SVS investuje ročně miliardu, takže naše zakázky jsou nepatrné. Stranická příslušnost nám nikdy k zakázce nepomohla,“ tvrdí majitelka firmy Martina Pončíková.

Jenže SVS a Zerostav pojí i jiná zajímavá okolnost. Předsedou představenstva Zerostavu je David Jirota, jenž má v živnostenském rejstříku uvedené jako trvalé bydliště byt předsedy představenstva SVS Tomáše Indry.

Indra tvrdí, že o Jirotově bydlišti nic neví. Tvrdí, že byt koupil v roce 2012 pro dceru a žádnou nájemní smlouvu s nikým neuzavíral.

„Pravděpodobně se bude jednat o nájemníka předchozího majitele. O tomto nájemním vztahu nám není nic známo. Pochopitelně podnikneme příslušné právní kroky, aby došlo ke zrušení nelegálně uváděného trvalého bydliště osobou, která s námi není v žádném právním vztahu,“ prohlásil Indra.

Zakázky dostávají i další firmy s lidmi z ODS

To samé tvrdí i představitelé Zerostavu. „David tam už tři roky nebydlí, říkala jsem mu, aby si trvalé bydliště změnil, ale on to chtěl udělat, až zkolauduje svůj dům,“ uvedla Pončíková. „Je to jen souhra náhod,“ doplnil Jirota.

Zerostav však není jedinou firmou spojenou s ODS, jimž dává SVS zakázky. Další je například Severočeská stavební, kterou dříve spoluvlastnil bývalý člen ODS a kontroverzní podnikatel Patrik Oulický a předsedou její dozorčí rady je František Nesvadba z ODS.

Zakázky dostává i firma Zempra DC, jejímž jednatelem je člen regionální rady ODS Zdeněk Liebl. V regionální radě ODS sedí i Ahmad Raad, jednatel další firmy FRK. V představenstvu jiné firmy AMP Chomutov je občanský demokrat Vladimír Čermák a manželka exsenátora ODS Alexandra Nováka, jenž kvůli korupci sedí ve vězení.

Podle ředitele SVS Bronislava Špičáka je to vše opět jen náhoda. „V těchto rámcových smlouvách se neobjevují pouze vámi zmiňované stavební společnosti, ale také například Eurovia nebo náš provozovatel SčVK, u kterých byste těžko hledal vazby, které se snažíte vnutit. Veškeré zakázky jsou soutěženy plně v souladu se zákonem,“ uvedl Špičák.

Je nutné udělat změnu co nejdřív, říkají nově zvolení politici

Že je ve vedení SVS drtivá většina členů ODS, je podle Špičáka také jen náhoda. „Stranická příslušnost nebyla nikdy ve dvacetileté historii SVS kritériem pro rozhodování akcionářů,“ přesvědčuje Špičák.

Kdysi silná ODS v posledních letech prožívá strmý pád, kritikům se proto její vliv v SVS nelíbí.

„Doby, kdy byla v kraji významnou stranou, jsou dávno pryč. Přesto jsou v orgánech SVS dosud za ODS i lidé, kteří už dávno nejsou zastupiteli. Jedinou zákonnou variantou je svolání valné hromady, na které by si zástupci obcí zvolili do statutárních orgánů nové lidi, kteří by reprezentovali jejich zájmy,“ říká krajský opoziční zastupitel hnutí PRO! kraj Jiří Řehák.

To se po komunálních volbách nejspíš i stane. „Ve vedení SVS je nutné udělat změnu v nejbližším možném termínu,“ souhlasí lídr hnutí PRO! Ústí Martin Hausenblas i krajský předseda ANO 2011 Pavel Elias.Nejčtenější

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Děda umřel, kluci šli z bytu. Družstvo ho teď vydraží a peníze jim dá

Dominik (vlevo) a Daniel našli po smrti dědy nový domov u Zdeňka a jeho...

Bytové družstvo Krušnohor prodává v Mostě byt, ve kterém žili dva nezletilí chlapci se svým dědou, jenž ovšem před...

Lidé se rozloučili s prvním z trojice vojáků zabitých v Afghánistánu

Pohřeb padlého vojáka Martina Marcina v Chomutově.

S veškerými vojenskými poctami se v poledne konal v Chomutově pohřeb Martina Marcina, prvního ze tří českých vojáků,...

Další z rubriky

Národní park České Švýcarsko zakázal kvůli riziku požárů vstup do lesů

V Národním parku České Švýcarsko vypukl požár. Na místě zasahoval hasičský...

Až do 15. září nemohou turisté vstupovat do lesů Národního parku České Švýcarsko. Na vině je velké riziko vzniku požárů...

Napadení novináře při protestu v Dubí stíhá policie jako loupež

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Policie obvinila šest lidí, které v sobotu zadržela v souvislosti se shromážděním Dělnické strany sociální...

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz