Dívku nejprve odvezli do nemocnice v Teplicích, ale kvůli specializované péči...

Dívku nejprve odvezli do nemocnice v Teplicích, ale kvůli specializované péči byla převezena do ústecké nemocnice. | foto: Karel Pešek, MF DNES

Třímiliardovou zakázku Krajské zdravotní prověří antimonopolní úřad

  • 3
Úřad na ochranu hospodářské soutěže se bude zabývat třímiliardovou zakázkou na obnovu a správu IT technologií v Krajské zdravotní, která spravuje pět největších nemocnic v Ústeckém kraji. Obří tendr a jeho podmínky zpochybňuje organizace Transparency International.

"Za hlavní nedostatek považujeme způsob nastavení hodnotících kritérií v zadávací dokumentaci," uvedl Jiří Kračmar z právní poradny Transparency International.

Krajská zdravotní na podnět reagovala zdrženlivě. "Vedení nedisponuje žádnou oficiální informací a ani Úřad na ochranu hospodářské soutěže společnost nekontaktoval," uvedl mluvčí společnosti Jiří Vondra.

Podle podnětu, který má MF DNES k dispozici, dospěla Transparency International k závěrům, že Krajská zdravotní při zadávání zakázky postupovala v rozporu se zákonem.

"Zadavatel vymezením předmětu plnění zakázky, stanovením technických kvalifikačních předpokladů a nastavením hodnotících kritérií zmanipuloval zadávací řízení," stojí v podnětu.

Transparency International například považuje za omezení konkurence požadavek, aby uchazeči o zakázku měli obrat 700 milionů korun. Poukazuje i na to, že zakázka je vypsaná na deset let.

"Při tempu rozvoje technologií mi přijde zvláštní poptávat za dnešní ceny služby a zboží na tak dlouhou dobu dopředu," řekl právník organizace Vladan Brož.

Krajská zdravotní už posuzuje nabídky

Krajská zdravotní výtky odmítá, nastavení zakázky považuje za standardní. "Společnost nechala zadávací dokumentaci prověřit renomovanou právní kanceláří, která konstatovala, že dokumentace je připravena velmi kvalitně," oponuje mluvčí Vondra.

Proti zakázce už sepsalo petici mnoho lékařů a sester Krajské zdravotní. Vadí jim hlavně cena tři miliardy. Společnost totiž dosud zvládla provoz a správu IT technologií za zhruba 100 milionů ročně. Navíc i některé z největších českých nemocnic utratí za péči o počítače řádově méně peněz, než chystá Krajská zdravotní.

Podle Vondry je ale IT technika v havarijním stavu a touto zakázkou chce firma naopak ušetřit. Krajská zdravotní už posuzuje nabídky čtyř uchazečů.

Antimonopolní úřad potvrdil, že podání Transparency International obdržel. "Veškeré podněty je úřad ze zákona povinen prošetřit a nejinak tomu bude i v tomto případě," uvedl předseda úřadu Petr Rafaj.

Po prozkoumání podnětu úřad rozhodne, jestli s Krajskou zdravotní zahájí správní řízení. V krajním případě pak může zakázku i zrušit, což také Transparency International navrhuje.