Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Chomutov dal veřejnou zakázku firmě blízké vězněnému kmotrovi Novákovi

  9:04aktualizováno  9:04
Někdejší zákulisní hráč ODS Alexandr Novák má velkou šanci dostat se zprostředkovaně k veřejným penězům, i když je téměř rok kvůli korupci ve vězení. Firma, kterou ovládá jeho manželka Eva, získala v Chomutově zakázku na zbudování několika hřišť a parkoviště. Kritikům se krok města nelíbí.

Bývalý kmotr ODS Alexandr Novák (vpravo) míří se spoluvězněm z teplické věznice na fotbalový stadion, kde hrabou listí a uklízejí odpadky po návštěvnících. | foto: Karel Pešek, MAFRA

"Vítězem výběrového řízení je společnost AMP Chomutov," potvrdila mluvčí chomutovského magistrátu Šárka Schönová.

Zakázka v Chomutově

V rámci zakázky pro Chomutov by měla firma AMP Chomutov vybudovat klidovou zónu v ulici Hutnická, dvě hřiště na sídlišti Kamenná a parkoviště na sídlišti Zahradní.

Že zakázku získá právě AMP Chomutov, tvrdila iniciativa Nechceme žít v Palermu dlouho před výběrem.

Firma smlouvu s městem zatím nepodepsala, neúspěšní uchazeči o zakázku totiž mohou do 6. března podat proti výsledku soutěže námitku.

Firma AMP Chomutov zvítězila ve výběrovém řízení mezi dalšími třinácti uchazeči, za práce na třech hřištích či odpočinkových zónách a jednom parkovišti dostane od města 3,69 milionu korun bez DPH.

Někdejší starosta Chomutova, exsenátor a jeden z nejmocnějších mužů severočeské politiky posledních let Alexandr Novák sice osobně ve firmě AMP Chomutov nefiguruje, peníze však do značné míry zůstanou "v rodině". Novákova manželka Eva drží ve firmě nadpoloviční podíl a současně je členkou představenstva.

"Lidé jsou velmi citliví na to, když veřejné zakázky získávají stále stejné firmy, a znají, kdo za těmi firmami stojí. Myslím si, že minimálně v očích veřejnosti a Chomutováků to na dobrém jméně města nepřidá," staví se kriticky k výsledkům tendru Tereza Dvořáková z iniciativy Nechceme žít v Palermu, jež v Chomutově mapuje veřejnou správu.

Město je stále napojené na lidi kolem Nováka, tvrdí kritik

Alexandra Nováka poslal soud do vězení za to, že jako starosta Chomutova přijal v roce 1999 úplatek ve výši zhruba 42 milionů korun, aby město prodalo své dvě energetické firmy německé společnosti VNG-Verbundenz Gas (o Novákovi zde).

Že nyní v soutěži na výstavbu hřišť získala zakázku firma, která je s ním úzce spjatá, vadí i některým zástupcům chomutovské opozice.

České Zakázky.cz

Navštivte největší databázi veřejných zakázek včetně zadávací dokumentace na webu České Zakázky.cz

"Překvapuje mě, že jsou ochotní pustit do výběrového řízení firmy, které jsou napojeny na lidi, kteří město připravili o desítky milionů," řekl na adresu vedení města zastupitel PRO Chomutov Přemysl Rabas.

V Chomutově vládne koalice ČSSD, ODS a nestraníků, v níž jsou hlavní silou sociální demokraté v čele s primátorem Janem Marešem. "Přestože radnici formálně vede ČSSD, tak je stále napojena na lidi kolem pana Nováka," míní Rabas.

Není prostor pro osobní pocity, hájí se vedení města

Zda výsledek zakázky ještě více přispěje ke špatnému obrazu města, kde tendry vyhrávají firmy spojené s korupčníky, radnice neřeší.

"V těchto záležitostech, kde se držíme litery zákona, není prostor pro osobní pocity, jestli nám něco vadí, či nevadí. Pokud uchazeč splní všechny podmínky zadávací dokumentace, předloží nejvýhodnější nabídku a proces hodnocení proběhl v souladu se zákonem, pak zadavatel musí vyhlásit vítěze výběrového řízení," reagovali společně primátor Mareš a jeho náměstci Jan Řehák z ODS a Martin Klouda z ČSSD.

Soutěž pro město administrovala společnost Screen Ing, jejíhož vlastníka se sídlem ve Velké Británii nelze dohledat. Stejná firma zajišťovala už loni podobnou zakázku, v níž rovněž uspěla firma AMP, byť radnice tehdy nekonec tendr zrušila.

Nynější výběrové řízení vyhlásilo město loni jen pár dní před Vánocemi, nabídky se mohly podávat od 19. prosince. Podrobnější informace o soutěži mohli uchazeči získat do 30. prosince a nabídky šly podat do 8. ledna. Tedy v době, kdy mnoho firem kvůli svátkům nefunguje v běžném režimu, dělá inventury a má horší podmínky se na soutěž připravit.

Město nakonec po žádosti posunulo lhůtu pro podání nabídek do 17. ledna. "Tady je všechno transparentní," řekla k tendru mluvčí radnice Šárka Schönová.

Autor:Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Další z rubriky

Školáci už nehlasují jen pro „mekáč“, ale pro více zdravých podniků

Pohled z věže kostela sv. Štěpána na centrum Litoměřic.

Školáci v Litoměřicích si přejí, aby radnice ve městě vybudovala lezeckou stěnu a zábavní skákací park. Tyto návrhy...

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Studenti gymnázia pomohli obnovit kapli, budou v ní koncerty i svatby

Opravený vnitřek Beuronské kaple patřící teplickému gymnáziu.

Beuronská kaple v Teplicích, ojedinělá památka z 19. století, znovu ožila. Prošla totiž rekonstrukcí za více než 11...

bazar-sport-kola
bazar-sport-kola

Sportovní výbavu levněji? Na našem bazárku ano.

Najdete na iDNES.cz