Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Předražená a přepsaná zakázka na územní plán Ústí končí bez trestu

  10:33aktualizováno  10:33
Kauza špatně vysoutěženého, předraženého a nekvalitního územního plánu Ústí nad Labem definitivně skončí bez trestu. Ústecký krajský soud pravomocně rozhodl, že se bývalý šéf odboru územního plánování ústeckého magistrátu Luboš Pauer svévolnou úpravou smlouvy na dodání dokumentu ničeho nedopustil.

Proti územnímu plánu s tunely a mosty lidé v Ústí protestovali. | foto: Karel PešekMF DNES

„Jsem rád, že to takhle dopadlo a potvrzuje to skutečnost, že když jsem v životě něco dělal, dělal jsem to poctivě a s nejlepším vědomím a svědomím,“ sdělil MF DNES Pauer.

Krajský soud tak stvrdil verdikt ústeckého okresního soudu, který Pauera loni v červenci zprostil obžaloby ze zneužití pravomoci veřejného činitele. Státní zástupce se tehdy proti rozsudku odvolal, jenže krajský soud ho nevyslyšel.

„Odvolání státního zástupce bylo zamítnuto,“ uvedla mluvčí krajského soudu Marcela Trejbalová.

„Rozhodnutí soudu prvního stupně jsme shledali jako správné,“ zdůvodnil soudce Tomáš Plha, který odvolání tento týden vyřizoval.

Nebyl prokázaný úmysl

Bývalý úředník skončil před soudem kvůli tomu, že v roce 2008 sáhl bez vědomí nadřízených do smlouvy se zpracovatelem územního plánu. Pauer z kontraktu vypustil část, která dodavateli určovala pevné termíny pro vyhotovení jednotlivých částí plánu. Úředník se hájil tím, že tak činil pouze na pokyn společnosti Varia, která průběh zakázky pro město administrovala.

„Měli jsme za to, že tento postup je legitimní,“ uvedl už dříve Pauer.

Na rozdíl od policie a žalobce oba soudy došly k závěru, že Pauer trestný čin nespáchal. „Nebyla prokázaná subjektivní stránka trestného činu, tedy že by jednal v úmyslu způsobit statutárnímu městu Ústí nad Labem škodu,“ zdůvodnil už loni soudce okresního soudu Martin Majchrák zprošťující rozsudek, který krajský soud nyní potvrdil.

Závěr o Pauerově nevině podtrhává skutečnost, že zásah do smlouvy nevzešel z jeho hlavy, neovlivnil tím výběr zpracovatele územního plánu ani nezpůsobil městu škodu.

Trestní oznámení padlo kvůli něčemu jinému

„Jsem rád, že odvolací soud potvrdil rozhodnutí okresního soudu o mé nevině. Od začátku jsem tvrdil, že to tak je. Mě na tom mrzí jedna věc, a to je nedůstojnost orgánů činných v trestním řízení. Od začátku konaly tak, aby někoho chytly,“ poznamenal Pauer.

Trestní oznámení kvůli územnímu plánu přitom podala protikorupční iniciativa Stop tunelům z jiných důvodů, než aby skončil u soudu za formální pochybení jeden úředník. Vyšly totiž najevo závěry kontroly ministerstva pro místní rozvoj, že soutěž o dodavatele územního plánu provázelo sedm porušení zákona o zadávání veřejných zakázek, kvůli čemuž nedostalo město od resortu dotaci 3 miliony korun, o kterou žádalo.

Výběrové řízení tak mělo být správně zrušeno, místo toho ale rada města ve složení ODS a ČSSD zakázku zadala za velmi nadprůměrných 34,2 milionu Sdružení Arcadis, Casua a architekt Petr Vávra.

To hlavní policie vůbec neřešila, zlobí se autor podnětu

„Policie se zabývala jenom tím, jestli jeden konkrétní úředník spáchal tu chybu, že změnil jeden konkrétní odstavec ve smlouvě. Všechny ostatní okolnosti policie vůbec neřešila,“ uvedl k rozsudku radní David Daduč z hnutí PRO! Ústí, který se dříve právě ve Stop tunelům angažoval a na problémy s dokumenty soustavně upozorňoval.

„Trestní oznámení poukazovalo na možné pletichy ve veřejné soutěži, korupční potenciál a předraženost,“ dodal.

O tom ale soud rozhodovat nemohl, protože policie nic z toho nevyšetřila. Dokument platí od 31. prosince 2011, kdy ho schválilo zastupitelstvo. Radnice nyní plánuje řadu změn, protože dokument je nekvalitní.

Autor:Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé patro domu.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Developer se vrátil k arabské vesnici na Teplicku, výstavba má odpůrce

Plánovaná výstavba arabské kolonie u Modlan.

Plánovaná výstavba arabské kolonie v Modlanech na Teplicku nabírá reálnější obrysy. Developer Ali Ali z Kuvajtu, jenž...

Začněte řešit zoufalou situaci Předlic, vyzývá Ústí po požáru spolek

Aktivista Miroslav Brož na převážně romském sídlišti ve Šluknově.

Ranní požár bytového domu v ústeckých Předlicích, při němž se zranilo 20 lidí, je podle místního spolku Amare důsledkem...

Snowboardista popíjel na sjezdovce, v baru pak napadal hosty i policii

(Ilustrační snímek)

Policie stíhá za výtržnictví pětatřicetiletého snowboardistu z Litvínovska, který se opilý vydal ze sjezdovky do...

Najdete na iDNES.cz