Sokoli v národním parku České Švýcarsko

Sokoli v národním parku České Švýcarsko | foto: NP České Švýcarsko, Václav Sojka

Výři a sokoli hnízdí, přilétají čápi. Část Českého Švýcarska se zavírá

  • 0
Do hnízdišť v Národním parku České Švýcarsko se vracejí přísně chráněné druhy ptáků a vybírají si vhodná místa pro vyvedení mláďat. Správa parku proto zakázala do některých oblastí vstup.

Zákaz vstupu potrvá do konce června. "V případě hnízdišť čápů černých platí až do konce července," upozornil mluvčí parku Tomáš Salov.

Letos lidé nemohou do patnácti oblastí, kde ptáci hnízdí. "Běžní návštěvníci opatření nijak nepocítí, průchod po značených turistických cestách omezen není," poznamenal Salov.

V Národním parku České Švýcarsko hnízdí vzácný čáp černý.

Klid na hnízdění je důležitý pro ohroženého čápa černého, sokola stěhovavého či výra velkého.

"Jsou to velice plaché druhy ptáků, které přítomnost člověka poblíž hnízda vnímají jako velké ohrožení. Při vyrušení na dlouho opouštějí hnízdo a hrozí zastydnutí vajec, nebo ještě hůře úhyn již vylíhnutých mláďat," říká šéf parku Pavel Benda.

Výři a sokoli už hnízdiště hledají, čápi jsou na cestě

Výři a sokoli, kteří na zimu neodlétají, si už hnízdiště hledají. Ochranáři zaznamenali jejich časté přelety nad některými místy a charakteristické zvuky.

"Výři houkají, sokol občas zakřičí, ale u čápů je to nejtěžší. Hnízdí na skále i stromech a lítají těsně nad jejich vršky a jsou úplně potichu. Je to o pozorování a trpělivosti," řekl mluvčí Salov.

Kolik hnízd ptáci staví, si zatím pracovníci parku odhadovat netroufají. Loňský rok byl ale rekordní. Z hnízd vylétlo 22 mladých sokolů a nejméně 18 čápů černých.

Loni touto dobou už byli v Českém Švýcarsku i první čápi, kterým cesta zpět z Afriky trvá dva i tři měsíce. Letos ale zatím do parku nedorazili, protože je na ně stále zima.

"Zřejmě jsou ještě na cestě," míní Salov.

Letošní dlouhá zima by ale podle něj mít vliv na hnízdění ptáků neměla. "Není první taková. Větším nebezpečím jsou pro ně bezohlední lidé," dodal Salov.