Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Podomní prodej z Ústeckého kraje téměř zmizel. Města si zákaz chválí

  18:50aktualizováno  18:50
Podomní prodejci mizí ze severočeských měst. Jejich často nevybíravým praktikám učinily konec tržní řády měst, které podomní i pochůzkový prodej začaly zakazovat. Podle radnic lze po zhruba roční platnosti říct, že zákazy splnily účel.
Za porušení tržního řádu hrozí pokuta až 30 tisíc a právnickým osobám až 200 tisíc korun. Ilustrační snímek

Za porušení tržního řádu hrozí pokuta až 30 tisíc a právnickým osobám až 200 tisíc korun. Ilustrační snímek | foto:  Nguyen Phuong Thao, MF DNES

"Od přijetí nového tržního řádu jsem se nesetkal s podněty občanů na vystupování takzvaných šmejdů. Jsem přesvědčen, že jsme učinili správný krok, který pomohl," řekl například chomutovský primátor Jan Mareš.

Chomutov, společně s Mostem a Rumburkem, byl mezi prvními městy v Ústeckém kraji, která loni podomní i pochůzkový prodej na svém území zakázala. Prodejci se totiž často pohybovali na hranici podvodu, podomní prodej byl dokonce někdy i jen záminkou pro krádeže (o zákazech zde).

"Je toho nyní méně a hlavně jsme lidem dali do ruky nástroj, jak se bránit," říká rumburský starosta Jaroslav Trégr.

Nyní stačí zavolat strážníky, a prodejcům za porušení tržního řádu hrozí pokuta až 30 tisíc a právnickým osobám až 200 tisíc korun. Například v Rumburku a Děčíně na potrestání čekají tři prodejci, kteří zákaz porušili.

Peníze přistižených propadly státu

"Strážníci od loňského srpna řešili na tři desítky případů, prokázat se jich podařilo dvacet. Většina z nich byla vyřešena na místě důraznou domluvou, neboť dotyční o existenci nařízení nevěděli," řekla mluvčí děčínského magistrátu Markéta Lakomá.

Při opakovaném prodeji čekalo přistižené správní řízení. Nejčastěji to byli prodejci plyšových drobností nabízených pod záminkou pomoci dětem nebo psům.

"Vybrané částky ve stovkách korun propadly státu, uděleny byly také pokuty v řádu několika stovek korun. Z našeho šetření vyplynulo, že šlo o prodejce, kteří tuto činnost prováděli pro další osoby," přiblížila Lakomá.

Prodejci nabízeli falešné parfémy i deky

V ústecké části Severní Terasa zase strážníci chytili tři prodejce falešných parfémů (o případu zde). Městské policisty zavolala i starší paní, které se prodejci snažili vnutit deky.

"Protože ale řekla, že volá strážníky, utekli, než jsme přijeli," přiblížil zástupce velitele městské policie Jan Novotný.

Podle Novotného zmizeli prodejci z Ústí nad Labem z 90 procent. "Na druhou stranu jsou ale opatrnější a hledají nové triky. Často jsou to rodinní příslušníci a dávají si echo telefonem, kde je čistý vzduch a kde jsou hlídky," uvedl Novotný.

K zákazům se přidávají další města

Z měst, kde tržní vyhlášku mají, se prodejci často přesunují tam, kde jim nic nehrozí. Zákazy podomního a pouličního prodeje proto přijímají další severočeské radnice. Například od 1. července platí v Lounech.

"Tržní řád rada města schválila právě kvůli množícím se stížnostem na podomní prodej. Uvidíme, jak účinný bude," sdělila tajemnice městského úřadu Renáta Čapková.
Nejčtenější

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Ombudsmanka vyčetla bytovému družstvu slova o cikánech. Vyhovělo zčásti

Ombudsmanka Anna Šabatová

Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová si prohlédla webové stránky družstva Krušnohor, které na Mostecku spravuje tisíce...

Matejova jsem střídal kvůli alergii. Možná ji má na mě, říká Petržela

BÍDNÁ PREMIÉRA. Vlastimil Petržela přišel v týdnu jako nový trenér k...

Po své zlínské premiéře sepsul trenérský svéráz Vlastimil Petržela nové svěřence za nohejbalový styl, ani po druhé...

Další z rubriky

Policisté tahali z vody tonoucího, led se prolomil i pod zachráncem

Rybník v Zámecké zahradě v Teplicích, v němž se mladík topil.

Policisté v Teplicích vytáhli z rybníka tonoucího opilého mladíka, pod nímž se probořil led. Sami přitom skončili v...

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Strážníci v Chomutově chytili koně, který shodil jezdkyni a utekl jí

Osedlaný kůň bez jezdce, kterého v Chomutově odchytili strážníci.

Splašeného koně museli na sídlišti v Chomutově chytit strážníci. Osedlané zvíře tam přiběhlo ze sousední obce, kde...

Najdete na iDNES.cz