Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Podomní prodej z Ústeckého kraje téměř zmizel. Města si zákaz chválí

  18:50aktualizováno  18:50
Podomní prodejci mizí ze severočeských měst. Jejich často nevybíravým praktikám učinily konec tržní řády měst, které podomní i pochůzkový prodej začaly zakazovat. Podle radnic lze po zhruba roční platnosti říct, že zákazy splnily účel.
Za porušení tržního řádu hrozí pokuta až 30 tisíc a právnickým osobám až 200 tisíc korun. Ilustrační snímek

Za porušení tržního řádu hrozí pokuta až 30 tisíc a právnickým osobám až 200 tisíc korun. Ilustrační snímek | foto:  Nguyen Phuong Thao, MF DNES

"Od přijetí nového tržního řádu jsem se nesetkal s podněty občanů na vystupování takzvaných šmejdů. Jsem přesvědčen, že jsme učinili správný krok, který pomohl," řekl například chomutovský primátor Jan Mareš.

Chomutov, společně s Mostem a Rumburkem, byl mezi prvními městy v Ústeckém kraji, která loni podomní i pochůzkový prodej na svém území zakázala. Prodejci se totiž často pohybovali na hranici podvodu, podomní prodej byl dokonce někdy i jen záminkou pro krádeže (o zákazech zde).

"Je toho nyní méně a hlavně jsme lidem dali do ruky nástroj, jak se bránit," říká rumburský starosta Jaroslav Trégr.

Nyní stačí zavolat strážníky, a prodejcům za porušení tržního řádu hrozí pokuta až 30 tisíc a právnickým osobám až 200 tisíc korun. Například v Rumburku a Děčíně na potrestání čekají tři prodejci, kteří zákaz porušili.

Peníze přistižených propadly státu

"Strážníci od loňského srpna řešili na tři desítky případů, prokázat se jich podařilo dvacet. Většina z nich byla vyřešena na místě důraznou domluvou, neboť dotyční o existenci nařízení nevěděli," řekla mluvčí děčínského magistrátu Markéta Lakomá.

Při opakovaném prodeji čekalo přistižené správní řízení. Nejčastěji to byli prodejci plyšových drobností nabízených pod záminkou pomoci dětem nebo psům.

"Vybrané částky ve stovkách korun propadly státu, uděleny byly také pokuty v řádu několika stovek korun. Z našeho šetření vyplynulo, že šlo o prodejce, kteří tuto činnost prováděli pro další osoby," přiblížila Lakomá.

Prodejci nabízeli falešné parfémy i deky

V ústecké části Severní Terasa zase strážníci chytili tři prodejce falešných parfémů (o případu zde). Městské policisty zavolala i starší paní, které se prodejci snažili vnutit deky.

"Protože ale řekla, že volá strážníky, utekli, než jsme přijeli," přiblížil zástupce velitele městské policie Jan Novotný.

Podle Novotného zmizeli prodejci z Ústí nad Labem z 90 procent. "Na druhou stranu jsou ale opatrnější a hledají nové triky. Často jsou to rodinní příslušníci a dávají si echo telefonem, kde je čistý vzduch a kde jsou hlídky," uvedl Novotný.

K zákazům se přidávají další města

Z měst, kde tržní vyhlášku mají, se prodejci často přesunují tam, kde jim nic nehrozí. Zákazy podomního a pouličního prodeje proto přijímají další severočeské radnice. Například od 1. července platí v Lounech.

"Tržní řád rada města schválila právě kvůli množícím se stížnostem na podomní prodej. Uvidíme, jak účinný bude," sdělila tajemnice městského úřadu Renáta Čapková.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Další z rubriky

Sňatkový podvodník dostal osm let vězení, podle soudu získal od žen miliony

Jaroslav Doležal na lavici obžalovaných těsně před vynesením rozsudku.

Ústecký krajský soud poslal na osm let do vězení Jaroslava Doležala za rozsáhlé podvody. Podle žalobce muž navázal...

Francouz šel 2 200 kilometrů uctít v Litvínově strýce a jiné oběti válek

Francouzský spisovatel Laurent Guillet na litvínovském hřbitově.

K památníku na litvínovském hřbitově dopoledne dorazil po téměř 2 200 kilometrech pěšky francouzský spisovatel Laurent...

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Najdete na iDNES.cz