Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: koláž iDNES.cz, iDNES.cz

Miloš 001, Stavitel i čárový kód. Na značky na přání se stály fronty

  • 627
Zájem řidičů o registrační značky na přání byl hned první den platnosti novely příslušného zákona v Ústeckém kraji značný. Například v Teplicích stáli před oddělením registru vozidel už hodinu před otevřením. Podobné to bylo i v dalších městech.

„Přijdu pozdě a pak budu muset vymýšlet něco jiného,“ vysvětloval v Teplicích asi 35letý muž, proč vstával už v šest a spěchal na úřad. O jakou registrační značku přišel zažádat, ale prozradit nechtěl.

Deset minut po osmé už tepličtí úředníci zaregistrovali pět značek na přání. Mezi nimi je třeba XXX00000, MARTIN01, T0MAS007. Netradiční označení aut totiž musí mít osm znaků včetně nejméně jedné číslice.

Ne každý zájemce ale uspěl. „Byl tady pán, který chtěl na motorku F1. Dva znaky jsou ale málo,“ řekl vedoucí odboru správních činností teplického magistrátu Karel Blaschke. Značka na motorce totiž musí mít minimálně sedm znaků, na mopedu pět.

Zájem nejspíš neklesne ani v dalších dnech. Teplickým úředníkům už telefonovali podnikatelé, že by na registračních značkách měli rádi názvy svých firem. Tomu nic nebrání, reklama je povolená.

Lidé improvizovali, písmena měnili za podobné číslice

Zájem o originální značky byl i v dalších městech Ústeckého kraje. V Mostě si první zájemce dal na značku KARL0S a dvě číslice, v Ústí nad Labem zaregistrovali například značku připomínající čárový kód.

„Muž si nechal zaregistrovat 1IIIIIII,“ řekla vedoucí ústeckého oddělení vozidel Iva Fidlerová.

Další řidič v Ústí bude mít na autě MIL0S001. Autor značky, pan Miloš, ale neuspěl se svým přáním úplně. „Písmeno O není povolené, protože je zaměnitelné s nulou. Proto jsme mu navrhli MIL, nula a S,“ popsala Fidlerová.

Na ústecký registr vozidel dorazil také muž, který se představil jako majitel stavební firmy a oznámil, že chce na značku slovo STAVITEL. Když mu úředníci vysvětlili, že na značce musí být nejméně jedna číslice, hned našel náhradní řešení: STAVITE1.

SPZ na přání jako dárek k Vánocům

Cena za vlastní registrační značku je stanovena na pět tisíc korun za každou, tedy 10 tisíc za vůz. Jeden ze zájemců se ústeckým úředníkům svěřil, že peníze na ně dostal od dědečka k Vánocům.

Registrační značka na přání byla do zákona vložena v létě 2013, dva a půl roku ale trvaly přípravy. Bylo například nutné určit, co na nich být nesmí. Ministerstvo dopravy si nechalo od akademiků sepsat mnohostránkový seznam zakázaných slov. Kromě vulgarit jde i o kombinace, jako třeba ZID2PLYN, kde číslice 2 se anglicky vyslovuje podobně jako předložka „do“.

Úředníci mají na posouzení žádosti tři dny. V Teplicích pravděpodobně až na F1 všechny projdou. „Žádné vulgarismy ani jiná zakázaná slova řidiči nechtěli,“ řekl Blaschke.

Úřad žádosti pošle na ministerstvo dopravy, které nechá značku vyrobit. Do 15 dnů si ji řidič může vyzvednout.