Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: Josef Vostárek, MF DNES

Mikrojesle jsou plné, ještě než otevřou. Tvoří se pořadník na další rok

  • 0
S podporou ministerstva práce v kraji vznikají zařízení, jež se starají o malý počet dětí ve věku od půl roku do dvou let. O tyto mikrojesle je velký zájem. Třeba v Žatci ještě není otevřeno a rodiče už si zamlouvají termíny na příští rok.

Kateřina Zapletalová z Jirkova se chtěla po dovršení dvou let dcery Amálky vrátit do zaměstnání. Stála ale před problémem, kdo se o dcerku během pracovní doby postará.

Do školky by ji pro nízký věk nepřijali, oba rodiče mladé maminky jsou zaměstnaní a manžel pracuje v několikadenních turnusech mimo bydliště. Rozhodla se proto pro mikrojesle.

„Byla to nejlepší varianta. Pracuji na částečný úvazek na ranní směny, ráno sem Amálku přivedu a po poledni ji vyzvednu. Je tu malý kolektiv dětí, vychovatelky tak mají prostor se každému dítěti věnovat individuálně. Dcera si tu rychle zvykla,“ prozradila matka.

Podobných zařízení, jež se mohou starat maximálně o čtyři děti ve věku od půl roku do dvou let, vzniklo na severu Čech v poslední době několik – vedle Jirkova i v Proboštově a Krupce na Teplicku – a chystají se otevřít další, a to v Žatci, Chomutově a Lomu u Mostu (psali jsme o tom zde).

Podpora z evropského fondu

Mikrojesle mohou existovat díky finanční podpoře pilotního projektu ministerstva práce a sociálních věcí, který potrvá do konce příštího roku a cílí na rodiče, již chtějí při rodičovské pracovat například na částečný úvazek, ale nemohou ve svém okolí sehnat náhradní péči o děti.

Využít je mohou i rodiče, kteří podnikají, vzdělávají se nebo aktivně hledají zaměstnání. Resort získal peníze z Evropského sociálního fondu. Díky dotacím jsou s umístěním dětí do mikrojeslí spojeny jen minimální náklady. Školné se totiž neplatí, rodiče musí zajistit pouze stravu a přispět na hygienické potřeby.

Vzhledem k příznivým podmínkám je o tento způsob hlídání nebývalý zájem. Je to vidět i na původních počtech ministerstva práce.

To zprvu chtělo dotovat 52 mikrojeslí v celém Česku, vzhledem k velkému zájmu však nakonec podpoří vznik 70 zařízení, na jejich provoz dá 120 milionů korun. Na konci příštího roku ministerstvo projekt vyhodnotí a rozhodne se, jak s ním naloží dál.

V Jirkově služba funguje od letošního února v prostorách občanského sdružení Archa 777. To má s péčí o děti zkušenost, provozuje i dětskou hernu a miniškolku.

Program je založený na hraní

„Chtěli jsme služby rozšířit i pro rodiče mladších dětí. Zájem je obrovský, plno jsme měli okamžitě a maminky se neustále ptají. Nyní se nám tu sešly děti, kterým je kolem dvou let,“ řekla hlavní vychovatelka Jana Křelinová.

Mikrojesle jsou otevřené pět dní v týdnu od 7.30 do 18 hodin, v péči o děti se střídají dvě vychovatelky. Pro děti zajišťují pestrý program, který je založený na hraní.

„Každý den je jiný, máme pohybové aktivity na rozvoj hrubé motoriky, tvoření, čteme si pohádky. Když je hezké počasí, chodíme ven. Aktivity jsou uzpůsobené věku dětí a jejich schopnostem,“ vysvětlila Křelinová.

Práce na zázemí pro nové mikrojesle Chmeláček právě finišují v Žatci. Zřizuje je tamní Vzdělávací centrum Podkrušnohoří. Spolupracuje s žateckou radnicí, která centru poskytla městský byt.

„Vybavili jsme ho pro potřebu zařízení. Otevřeme na začátku dubna,“ uvedla vedoucí centra Eva Kapicová s tím, že i tady je zájem větší, než je nabídka. „Kapacitu máme už naplněnou, dokonce se nám hlásí rodiče už na termíny v příštím roce,“ doplnila Kapicová.