Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Lázeňskou slavnost v Teplicích odsunuly volby, díky tomu nebude v dešti

  12:35aktualizováno  12:35
Návštěvníci oslav zahájení lázeňské sezony v Teplicích mají po letech šanci, že nezmoknou. Paradoxně je to díky eurovolbám. Každoroční slavnost se tradičně koná poslední víkend v květnu, kdy obvykle aspoň den prší. Bylo by to tak i letos, volby ale oslavy posunuly na nadcházející víkend. A to bude podle meteorologů lepší počasí.

Součástí zahájení lázeňské sezony je každý rok průvod v kostýmech z dob, kdy do Teplic jezdila šlechtická smetánka. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

"Nedají se vyloučit krátké přeháňky, ale nebude vytrvalý déšť jako v sobotu minulý víkend. I případné přeháňky přitom budou slabé a je možné, že se Teplicím úplně vyhnou," říká ústecký meteorolog Radek Tomšů s tím, že během víkendu bude převážně polojasno a mělo by být 18 až 20 stupňů.

Zahájení lázeňské sezony má letos už 860. ročník. "Přesně před tolika lety královna Judita založila v Teplicích klášter, kde řeholnice benediktinského řádu využívaly léčivé prameny při péči o nemocné. Podle vykopávek se prameny využívaly i dříve, ale až organizovaným využíváním teplých pramenů vznikla lázeňská tradice dochovaná v kronikách," uvádí ředitel Domu kultury v Teplicích Přemysl Šoba.

Na dvaceti místech v širším centru Teplic, v Zámecké zahradě i Šanovském parku se budou konat hudební i divadelní představení, trhy, soutěže a hry pro děti. Na pěti pódiích se vystřídá 59 kapel a souborů. Tak to bývá každý rok, i tady ale návštěvníky čeká řada novinek.

Třeba na náměstí Svobody, kde se představí regionální kapely, bude Český rozhlas z terasy jednoho z obchodních domů živě vysílat koncerty na webu domu kultury, v přestávkách budou redaktoři zpovídat hudebníky i další zajímavé hosty. Hlavní hvězdou nedělního programu budou letos Chinaski.

"Chtěli jsme ale připravit lidem atraktivní i program posledního dne oprav," říká Šoba.

Filharmonie zahraje rockové hity

Nedělní koncert tak zahájí Severočeská filharmonie, která zahraje slavné rockové hity ve svém klasickém podání.

"Filharmonii jsme úmyslně zařadili na úvod, aby měli hudebníci celé dopoledne čas nazvučit nástroje, což bývá při takovém množství složité," poznamenal Šoba.

Bohatý je i doprovodný program. V ulicích budou návštěvníky bavit tanečnice, živé sochy, šermíři, žongléři, provazochodci a herci. Kolonádu za divadlem zpestří výstava velkoformátových fotografií z mezinárodní soutěže Photo Annual Awards. Další výstavy budou v muzeu i beuronské kapli.

Bývalé koupaliště v zámecké zahradě obsadí dýdžejové a elektronická hudba. Vlnící se postavy bude možné potkat i na Letné, ale bez hlasité hudby. Tanečníci si tady budou moci naladit na chytrých mobilech speciální kanál, na kterém chytí do sluchátek techno a house.

Tradičně pak v sobotu přesně ve 22.22 hodin rozzáří noční oblohu nad Teplicemi pompézní ohňostroj.

Zaparkovat bude ještě těžší než v jiných letech

Slavnostní zahájení lázeňské sezony navštíví v Teplicích každý rok až 40 tisíc lidí. Letos musí počítat s ještě většími komplikacemi s prakováním než jindy, protože je zavřená část parkoviště podél ulice ČS. dobrovolců, nad nímž se opravuje silniční most (o zavření parkoviště zde).

"Lze využít plochy u sportovní haly, míst na Benešově náměstí, v ulici 28. října či na Masarykově třídě," přibližuje hlavní možnosti vedoucí odboru dopravy teplického magistrátu Ivana Müllerová. Jde ale vesměs jen o menší plochy s několika parkovacími místy.

Na náměstí Svobody před radnicí jsou letos poprvé otevřena i dvě velká nákupní centra, která pojmou několik set aut. Parkování v nich je ale časově omezené.

"Proto doporučujeme, aby lidé auty pokud možno raději vůbec nejezdili, a jestli jet musí, aby zaparkovali v okrajových částech města a do centra dojeli MHD," dodal ředitel Šoba.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé podlaží domu v Předlicích.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Číňani pořád řešili peníze, vzpomíná na exotické angažmá útočník Rezek

Jan Rezek (vlevo) před prvním teplickým tréninkem.

Sedmimilionový Nan-ning, kam česká reprezentace ve čtvrtek dorazila na turnaj China Cup, vám zřejmě přijde jako...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

NEJ památky roku 2017. Dřevěný most přes Jizeru a kaple ukřižování

Dřevěný most přes řeku Jizeru (na snímku z 6. září 2017) v obci Bystrá nad...

Dřevěný most přes řeku v obci Bystrá nad Jizerou a kaple ukřižování v Jiřetíně pod Jedlovou dostaly cenu za nejlepší...

Všude bylo hodně kouře, popsal požár z Předlic obyvatel domu

Pan Dalibor, obyvatel vyhořelého předlického domu.

Správce domu v Předlicích, kde ve čtvrtek hořelo, pro nájemníky našel provizorní bydlení a zajišťuje už i trvalé. Lidé...

Dopravní podnik Chomutova a Jirkova modernizuje vozový park

V Chomutově nyní jezdí 16 trolejbusů, deset z nich je starých dvacet a více let.

Dopravní podnik měst Chomutova a Jirkova pořídí do roku 2020 třicet nových trolejbusů a autobusů za více než 274...

Najdete na iDNES.cz