Policisté kontrolují v Ústí nad Labem vlak do Berlína. Zadrželi v něm sedm...

Policisté kontrolují v Ústí nad Labem vlak do Berlína. Zadrželi v něm sedm nelegálních uprchlíků (27. června 2015). | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

Loni policie v Ústeckém kraji chytila dvanáct běženců, letos už 204

  • 0
Policisté chytili na území Ústeckého kraje za první pololetí 204 běženců. Oproti loňskému roku je to obrovský nárůst, na který má vliv bezpečnostní situace na Blízkém východě a vysoký počet utečenců, kteří míří do Evropy přes Středozemní moře.

„V roce 2014 bylo při kontrolách v kraji do konce července zadrženo dvanáct nelegálních migrantů,“ srovnává krajská policejní mluvčí Šárka Poláčková.

Jednou z nejpočetnějších skupin, která byla letos objevena, bylo 21 Afghánců z havarované dodávky mezi Dobroměřicemi a Lenešicemi na Lounsku (o zadržených Afgháncích zde).

V Ústeckém kraji se nenachází žádné zařízení pro uprchlíky. „Zřízení nějakého záchytného místa pro migranty se ani neplánuje,“ říká hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček.

Každý dospělý migrant, který je bez dokladů nebo nemá platné vízum, je tedy převezen do záchytného zařízení v Jezové u Bělé pod Bezdězem ve Středočeském kraji. Pak už o jeho osudu rozhodne, jestli v nějaké zemi Evropského společenství žádal o azyl.

Klíčem k určení, které státy Evropského společenství odpovídají za zpracování jednotlivých žádostí o azyl, je Dublinské nařízení. Podle něj pojede například pět dospělých Afghánců zadržených po nehodě dodávky do Maďarska, kde před tím o azyl žádali.

Nejvíc zadržených uprchlíků je ze Sýrie

Policisté se při kontrolách běženců setkávají téměř výhradně s muži. „Obecně tvoří až devadesát procent migrantů zachycených v Ústeckém kraji,“ potvrzuje Poláčková.

Nejvíce cizinců, kteří prchají přes Ústecký kraj, pochází ze Sýrie. „Letos kriminalisté odhalili šedesát Syřanů. Hojně jsou také zastoupeni Iráčané, kterých bylo dvaatřicet, a Afghánci v počtu šestadvaceti,“ dodává Poláčková.

Děti se podle ní mezi migranty nachází spíše výjimečně v případech, kdy cestuje celá rodina. Česko je zpravidla tranzitní zemí a většina migrantů pokračuje v cestách do Německa nebo do Švédska.

Kontroly na hranicích i ve vnitrozemí zpřísnila v posledních měsících i saská policie. Ta od ledna do května dopadla na hranicích s Polskem a Českou republikou 138 převaděčů, naprostá většina z nich se pokoušela do Německa dostat běžence právě přes Česko.

Největší počet uprchlíků zadržených v Sasku mířil do Německa z Česka, ze 485 nelegálních migrantů jich z české strany hranice přišlo 408. Většina běženců byla ze Srbska, Kosova a Makedonie, trasu přes Polsko využívají i občané Ruské federace.

Ačkoli není cesta do Německa přes Sasko mezi převaděči tolik využívaná jako ta přes Bavorsko, zůstává podle policie důležitou součástí takzvané balkánské trasy. Ta vede přes Maďarsko a Rakousko.