Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Loni policie v Ústeckém kraji chytila dvanáct běženců, letos už 204

  8:54aktualizováno  8:54
Policisté chytili na území Ústeckého kraje za první pololetí 204 běženců. Oproti loňskému roku je to obrovský nárůst, na který má vliv bezpečnostní situace na Blízkém východě a vysoký počet utečenců, kteří míří do Evropy přes Středozemní moře.

Policisté kontrolují v Ústí nad Labem vlak do Berlína. Zadrželi v něm sedm nelegálních uprchlíků (27. června 2015). | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

„V roce 2014 bylo při kontrolách v kraji do konce července zadrženo dvanáct nelegálních migrantů,“ srovnává krajská policejní mluvčí Šárka Poláčková.

Jednou z nejpočetnějších skupin, která byla letos objevena, bylo 21 Afghánců z havarované dodávky mezi Dobroměřicemi a Lenešicemi na Lounsku (o zadržených Afgháncích zde).

V Ústeckém kraji se nenachází žádné zařízení pro uprchlíky. „Zřízení nějakého záchytného místa pro migranty se ani neplánuje,“ říká hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček.

Každý dospělý migrant, který je bez dokladů nebo nemá platné vízum, je tedy převezen do záchytného zařízení v Jezové u Bělé pod Bezdězem ve Středočeském kraji. Pak už o jeho osudu rozhodne, jestli v nějaké zemi Evropského společenství žádal o azyl.

Klíčem k určení, které státy Evropského společenství odpovídají za zpracování jednotlivých žádostí o azyl, je Dublinské nařízení. Podle něj pojede například pět dospělých Afghánců zadržených po nehodě dodávky do Maďarska, kde před tím o azyl žádali.

Nejvíc zadržených uprchlíků je ze Sýrie

Policisté se při kontrolách běženců setkávají téměř výhradně s muži. „Obecně tvoří až devadesát procent migrantů zachycených v Ústeckém kraji,“ potvrzuje Poláčková.

Nejvíce cizinců, kteří prchají přes Ústecký kraj, pochází ze Sýrie. „Letos kriminalisté odhalili šedesát Syřanů. Hojně jsou také zastoupeni Iráčané, kterých bylo dvaatřicet, a Afghánci v počtu šestadvaceti,“ dodává Poláčková.

Děti se podle ní mezi migranty nachází spíše výjimečně v případech, kdy cestuje celá rodina. Česko je zpravidla tranzitní zemí a většina migrantů pokračuje v cestách do Německa nebo do Švédska.

Kontroly na hranicích i ve vnitrozemí zpřísnila v posledních měsících i saská policie. Ta od ledna do května dopadla na hranicích s Polskem a Českou republikou 138 převaděčů, naprostá většina z nich se pokoušela do Německa dostat běžence právě přes Česko.

Největší počet uprchlíků zadržených v Sasku mířil do Německa z Česka, ze 485 nelegálních migrantů jich z české strany hranice přišlo 408. Většina běženců byla ze Srbska, Kosova a Makedonie, trasu přes Polsko využívají i občané Ruské federace.

Ačkoli není cesta do Německa přes Sasko mezi převaděči tolik využívaná jako ta přes Bavorsko, zůstává podle policie důležitou součástí takzvané balkánské trasy. Ta vede přes Maďarsko a Rakousko.

Autor:


Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Přesila zbila na koupališti v Dubí muže. Bazén byl plný krve, líčí svědci

Napadený mladík si z obličeje otírá krev. (7. 8. 2018)

Na koupališti v Dubí na Teplicku v úterý skupina útočníků brutálně zbila mladíka. Ten se podle svědka snažil zklidnit...V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Další z rubriky

Lidé se rozloučili s prvním z trojice vojáků zabitých v Afghánistánu

Pohřeb padlého vojáka Martina Marcina v Chomutově.

S veškerými vojenskými poctami se v poledne konal v Chomutově pohřeb Martina Marcina, prvního ze tří českých vojáků,...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Rybáři dostali výpověď z jezera na golfovém hřišti, byly na ně stížnosti

Golfové hřiště s vodní plochou ve Všebořicích.

O trofejní rybářský revír přijdou koncem roku ústečtí rybáři. Od společnosti CZ Golf Investment, s níž měli smlouvu o...

Najdete na iDNES.cz