Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Loni policie v Ústeckém kraji chytila dvanáct běženců, letos už 204

  8:54aktualizováno  8:54
Policisté chytili na území Ústeckého kraje za první pololetí 204 běženců. Oproti loňskému roku je to obrovský nárůst, na který má vliv bezpečnostní situace na Blízkém východě a vysoký počet utečenců, kteří míří do Evropy přes Středozemní moře.

Policisté kontrolují v Ústí nad Labem vlak do Berlína. Zadrželi v něm sedm nelegálních uprchlíků (27. června 2015). | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

„V roce 2014 bylo při kontrolách v kraji do konce července zadrženo dvanáct nelegálních migrantů,“ srovnává krajská policejní mluvčí Šárka Poláčková.

Jednou z nejpočetnějších skupin, která byla letos objevena, bylo 21 Afghánců z havarované dodávky mezi Dobroměřicemi a Lenešicemi na Lounsku (o zadržených Afgháncích zde).

V Ústeckém kraji se nenachází žádné zařízení pro uprchlíky. „Zřízení nějakého záchytného místa pro migranty se ani neplánuje,“ říká hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček.

Každý dospělý migrant, který je bez dokladů nebo nemá platné vízum, je tedy převezen do záchytného zařízení v Jezové u Bělé pod Bezdězem ve Středočeském kraji. Pak už o jeho osudu rozhodne, jestli v nějaké zemi Evropského společenství žádal o azyl.

Klíčem k určení, které státy Evropského společenství odpovídají za zpracování jednotlivých žádostí o azyl, je Dublinské nařízení. Podle něj pojede například pět dospělých Afghánců zadržených po nehodě dodávky do Maďarska, kde před tím o azyl žádali.

Nejvíc zadržených uprchlíků je ze Sýrie

Policisté se při kontrolách běženců setkávají téměř výhradně s muži. „Obecně tvoří až devadesát procent migrantů zachycených v Ústeckém kraji,“ potvrzuje Poláčková.

Nejvíce cizinců, kteří prchají přes Ústecký kraj, pochází ze Sýrie. „Letos kriminalisté odhalili šedesát Syřanů. Hojně jsou také zastoupeni Iráčané, kterých bylo dvaatřicet, a Afghánci v počtu šestadvaceti,“ dodává Poláčková.

Děti se podle ní mezi migranty nachází spíše výjimečně v případech, kdy cestuje celá rodina. Česko je zpravidla tranzitní zemí a většina migrantů pokračuje v cestách do Německa nebo do Švédska.

Kontroly na hranicích i ve vnitrozemí zpřísnila v posledních měsících i saská policie. Ta od ledna do května dopadla na hranicích s Polskem a Českou republikou 138 převaděčů, naprostá většina z nich se pokoušela do Německa dostat běžence právě přes Česko.

Největší počet uprchlíků zadržených v Sasku mířil do Německa z Česka, ze 485 nelegálních migrantů jich z české strany hranice přišlo 408. Většina běženců byla ze Srbska, Kosova a Makedonie, trasu přes Polsko využívají i občané Ruské federace.

Ačkoli není cesta do Německa přes Sasko mezi převaděči tolik využívaná jako ta přes Bavorsko, zůstává podle policie důležitou součástí takzvané balkánské trasy. Ta vede přes Maďarsko a Rakousko.

Autor:Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé podlaží domu v Předlicích.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Číňani pořád řešili peníze, vzpomíná na exotické angažmá útočník Rezek

Jan Rezek (vlevo) před prvním teplickým tréninkem.

Sedmimilionový Nan-ning, kam česká reprezentace ve čtvrtek dorazila na turnaj China Cup, vám zřejmě přijde jako...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé podlaží domu v Předlicích.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Dopravní podnik Chomutova a Jirkova modernizuje vozový park

V Chomutově nyní jezdí 16 trolejbusů, deset z nich je starých dvacet a více let.

Dopravní podnik měst Chomutova a Jirkova pořídí do roku 2020 třicet nových trolejbusů a autobusů za více než 274...

Začněte řešit zoufalou situaci Předlic, vyzývá Ústí po požáru spolek

Aktivista Miroslav Brož na převážně romském sídlišti ve Šluknově.

Ranní požár bytového domu v ústeckých Předlicích, při němž se zranilo 20 lidí, je podle místního spolku Amare důsledkem...

Najdete na iDNES.cz