Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Chci v Německu studovat byznys, říká uprchlík přistižený ve vlaku

  9:09aktualizováno  15:53
Osm nelegálních běženců skončilo do sobotního dopoledne v rukách severočeské cizinecké policie. Bez povolení k pobytu v Schengenském prostoru a padělanými pasy a doklady utíkali do Německa. Před válkou, terorem Islámského státu i chudobou.

Policisté kontrolují v Ústí nad Labem vlak do Berlína. Zadrželi v něm sedm nelegálních uprchlíků (27. června 2015). | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

Jejich trasy už policisté znají, mají vytipované nerizikovější mezinárodní rychlíky, dálkové autobusy i dodávky na dálnici D8. Právě zde při noční kontrole v autobuse objevili dva Iráčany.

Rizikové spoje, jejich trasy i časy průjezdu krajem malí policisté v malíčku. Jedním z nich je Euronight do Berlína, který z Ústí nad Labem v 5:40 hodin. Do jeho zadní i přední části nastoupily čtyřčlenné hlídky policistů, postupovaly proti sobě a cestou do Děčína kontrolovaly všechny cestující.

„Při současné vlně migrace už je to tak, že náhoda není někoho neobjevit, ale nikoho nenajít,“ sdělil policista Miroslav Polcar, zatímco jeho kolegové klepali na dveře kupé a požadovali od rozespalých lidí doklady. Pokud se do některého nemohli dostat, vytáhli klíč, jako mají průvodčí, a kupé si otevřeli.

Euronightem podle zkušenosti policistů nejvíce migrují do Německa a Švédska dál Afghánci a Syřané v Vídně a Budapešti. Rychlíky z těchto zemí se u Břeclavi spojí v jeden. „V první části zpravidla bývají Afghánci a Syřané vzadu,“ řekl při postupu vlakem jeden z policistů.

„Chci tam studovat byznys“

Jeho slova se téměř přesně vyplnila, na děčínském nádraží „zadní hlídka“ hlídky z vlaku vyvedla pět zadržených běženců s pouty na rukou. Tři pocházeli ze Sýrie, jeden z Palestiny a jeden z Iráku. Jen s malými zavazadly smířeně nasedli do přistavených policejních aut, které je odvezla k výslechu.

„Jestli se zkusím do Německa dostat znovu? To nemohu říci, ale chci tam studovat byznys,“ řekl čtyřiadvacetiletý mladík.

Fotogalerie

Naštvanější byl jeden ze Syřanů, který cestoval s padělaným dánským pasem.

„Na první pohled docela povedený, ale my za pár vteřin poznáme, že je falešný. Téměř chybí vodoznak, je to dělané na inkoustové tiskárně a ta pevná stránka pasu, která má být z polykarbonátu je pouze z pevného papíru,“ ukazoval zabavený pas jeden z policistů, který je specialistou na padělání dokladů.

„Na rozdíl od běžných policistů víme, jak originály dokladů v evropských zemích vypadají a už máme zkušenosti. Viděl jsem velmi zdařilý padělek belgického občanského průkazu a pasu. Běženec jen poslal do Řecka fotografii a zpět mu přišly doklady. Dal za ně tři tisíce eur a říkal, že ho několikrát policie kontroloval a nikdo na to nepřišel,“ popisuje specialista.

Útěk běženců do Evropy se stal i velmi dobrým obchodem, pro pašeráky, převaděče i padělatele, jejichž velká a kvalitní řecká dílna s tisíci doklady byla ovšem nedávno odhalena. Vydělávají i kurýři.

„Nedávno zadržený Švéd původem z Iráku převážel v autě čtyři Iráčany bez víza a jednoho i bez dokladů totožnosti. Za jejich převoz z Vídně do Německa převaděč dostal 2 700 eur a dalších 900 měl slíbených,“ přiblížila policejní mluvčí Poláčková. Jenže všichni byli zadrženi, běženci předáni zpět do Rakouska a Švéd na tři roky vyhoštěn ČR a peníze mu byly zabaveny.

185 zadržených uprchlíků v regionu

Po zajištění běženci putovali na služebnu, kde jim byly sejmuty otisky prstů a porovnány s databází EuroDat. Pokud se zde najdou, policie zjistí, v jaké zemi požádali o azyl a tam běžence do 48 hodin vrátí. Nejčastěji je to Rakousko a Maďarsko. Pokud se v databázi otisky nenajdou, běženci jsou převezeni do zařízení pro uprchlíky Bělá na Českolipsku.

Ještě během dopoledne při kontrolách na D8 hlídky v autobuse z Brna do Berlína našli ženu z Turecka, která neměla žádné doklady totožnosti a putovala do cely k mužům z rychlíku.

Od začátku roku do pátku cizinecká policie severočeského kraje zadržela 185 nelegálních migrantů, kteří nemají doklady a v Schengenském prostoru jsou nelegálně.

„Z nich 59 bylo zadrženo v dálkovém autobusu, 53 osob bylo převáženo v osobních vozech a 75 osob jelo ve vlacích,“ přiblížil šéf cizinecké policie Pavel Češka. Mezi zadrženými bylo nejvíce Syřanů (52), následují Iráčané (26), Afghánci (25), Somálci (18) a 14 uprchlíků z Kosova, dále pak z Kamerunu, Pákistánu, Srbska, Číny, Toga, Turecka i Toga.Nejčtenější

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...Děda umřel, kluci šli z bytu. Družstvo ho teď vydraží a peníze jim dá

Dominik (vlevo) a Daniel našli po smrti dědy nový domov u Zdeňka a jeho...

Bytové družstvo Krušnohor prodává v Mostě byt, ve kterém žili dva nezletilí chlapci se svým dědou, jenž ovšem před...

Lidé se rozloučili s prvním z trojice vojáků zabitých v Afghánistánu

Pohřeb padlého vojáka Martina Marcina v Chomutově.

S veškerými vojenskými poctami se v poledne konal v Chomutově pohřeb Martina Marcina, prvního ze tří českých vojáků,...

Chůze naboso je pro ni životní styl, neobouvá se ani do divadla

Ivana Hluštíková z Loun chodí už několik let bez bot.

Ivana Hluštíková z Loun chodí už pár let bez bot. Na zahradu, do města a klidně i do divadla. Patří ke skupině lidí,...

Další z rubriky

Lounské školy procházejí nákladnými opravami, největší se týká bazénu

Žatecká brána v Lounech

Do oprav za více než 17 milionů korun se pustili během prázdnin v lounských základních a mateřských školách. Největší a...

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Okolí zavřené ústecké ubytovny zamořují švábi, situace je kritická

Z uzavřené ubytovny Modrá v Ústí nad Labem se rozlézají švábövé

Ústecký Střekov trápí enormní výskyt rusa domácího. Švábovitý hmyz se vyskytuje především v okolí nedávno uzavřené...

Najdete na iDNES.cz