Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Exsenátor Novák neuspěl s další žádostí o propuštění z vězení

  13:22aktualizováno  13:22
Bývalý senátor Alexandr Novák, odsouzený na čtyři roky do vězení za úplatek, neuspěl s další žádostí o podmíněné propuštění. Poté, kdy se nedostal na svobodu po odpykání třetiny trestu loni v září z Litoměřic, nepustil ho soud ani nyní v Chomutově. Další šanci bude mít ale už v dubnu.

Novák v rozporu s vězeňskými předpisy chodil v bundě teplického fotbalového klubu. (6. 11. 2013) | foto: Karel Pešek, MAFRA

Soud v Chomutově rozhodl o poslední Novákově žádosti v únoru, nyní o výsledku informoval předseda soudu Petr Šustr. „Dne 19. února zdejší soud o žádosti odsouzeného Alexandra Nováka o podmíněné propuštění rozhodl tak, že ji zamítl. Odsouzený si proti tomuto rozhodnutí podal stížnost,“ sdělil Šustr.

Novákova kauza

Novák je ve vězení kvůli prodeji akcií dvou energetických firem, který zorganizoval v roce 1999 jako starosta Chomutova.

Za zprostředkování transakce dostal "odměnu" 42 milionů korun. Novák tvrdil, že šlo o půjčku na podnikání jeho manželky.

Po vleklém soudním řízení ho chomutovský soud v roce 2010 potrestal pokutou pět milionů a dvouletou podmínkou, odvolací ústecký krajský soud ale trest v červenci 2012 zpřísnil. Do vězení nastoupil 2. dubna 2013

Novákův advokát Jan Růžek nechtěl rozhodnutí chomutovského soudu komentovat. Zopakoval, že nemá zmocnění klienta. Novákovo přání dostat se z vězení nicméně ještě posoudí Krajský soud v Ústí nad Labem.

K podmíněnému propuštění měl Novák nejblíž loni 24. září, když byl ve vězení v Litoměřicích. Tamní soud totiž jeho žádosti vyhověl. Krajský soud poté ale rozhodnutí zrušil.

Připomněl, že Nováka třeba v listopadu 2013 vyfotil reportér MF DNES při práci na teplickém stadionu v bundě se znaky fotbalového klubu, což je v rozporu s vězeňským řádem.

Policie navíc vyšetřuje událost z loňského března, kdy byly nalezeny mobilní telefony v šatně na teplickém fotbalovém stadionu, kde Novák v rámci trestu ještě s dalším spoluvězněm pracoval. Novákův advokát Růžek tvrdil, že nebyly jeho klienta a že se našly ve vedlejší skříňce.

„Vyšetřování nadále probíhá,“ řekl k případu mluvčí teplické policie Daniel Vítek.

Novák mezitím zažádal o přeřazení do mírnějšího typu vězení. Z Litoměřic se loni před Vánocemi přestěhoval do věznice ve Všehrdech na Chomutovsku a o podmíněné propuštění zkusil požádat znovu soud v Chomutově, kde býval starostou. Sice neuspěl, ale už v dubnu mu uplyne polovina trestu, takže může požádat znovu a jeho žádost by již mohla mít větší šanci.

Kdy měl Novák k propuštění nejblíž - rozhodnutí soud v Litoměřicích:
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé patro domu.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé patro domu.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Za vymyšlené povodně a dotační podvod dostal bývalý starosta podmínku

Budova Krajského soudu v Ústí nad Labem

Krajský soud potrestal bývalého starostu Úštěku na Litoměřicku Bohumíra Jasanského tříletou podmínkou za dotační...

Za únos ženy pro výkupné dostali senioři vězení, odvlekli ji od školky

Obžalovaný Hanzálek skrýval tvář před objektivy, vpravo stojí obžalovaný Rázl.

Krajský soud poslal do vězení čtveřici mužů za předloňský únos matky dvou dětí z Ústí nad Labem. Uložil jim tresty na 3...

Najdete na iDNES.cz