Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Začíná Zahrada Čech. Litoměřice čekají až 100 tisíc návštěvníků

  15:38aktualizováno  15:38
Skvělé výpěstky, kuriozity, soutěže pro pěstitele. To je tradiční součást největší akce svého druhu v zemi - veletrhu Zahrada Čech, která dnes odstartovala v Litoměřicích. Policie varuje před zloději a doporučuje příjezd mimo centrum města.

Zahrada Čech, prodej květin. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Podstatnou část doprovodného programu tvoří různé soutěže, tou nejznámější je Příroda čaruje, zahrádkář zírá. Na organizaci s výstavištěm spolupracuje časopis Zahrádkář. Vždy se soutěží ve dvou stálých kategoriích: kuriozity a obří plody.

kdo vystavuje

Své zboží bude lidem nabízet na výstavišti 376 firem, prodejců a pěstitelů. Zhruba třetinu obsazené plochy šesti tisíc metrů čtverečných zaberou vystavovatelé v pavilonech, zbytek je v exteriérech pod širým nebem.

"Třetí kategorie je každý rok jiná. Letos se na přání čtenářů jedná o kategorii Křišťálové jablko. Finálové výpěstky vybere odborná porota, finále proběhne v sobotu 25. září," uvedla manažerka propagace výstaviště Romana Šlechtová.

Loni poprvé se na Zahradě Čech soutěžilo o Zelí roku. "Vítěz byl naprosto nadšený a celý rok měl na podniku ceduli, že vyhrál," potěšila úspěšná premiéra ředitelku výstaviště Jitku Matouškovou.

Letos usiluje o cenu Zelí roku třináct z patnácti výrobců, kteří kysané zelí v Česku vyrábějí. "Není to o tom, že si každý doma našlape bednu zelí a pošle ji do soutěže. Jde o výrobce, kteří zelí prodávají v obchodní síti," upozornila Matoušková.

Metr vysoké jiřiny pokřtí fotograf Saudek

Třetí atraktivní soutěží jsou Recepty ze Zahrady Čech. Letos jsou tématem bylinky ve studené kuchyni a saláty. "Z celkové stovky receptů se vybralo pět finálových, které soutěžící sami připraví v rámci Dne časopisu Receptář. Ten se koná předposlední den veletrhu. Pořadí určí odborná porota a VIP porota," vysvětlila Šlechtová.

Na pódiu amfiteátru dojde v poslední den výstavy, příští sobotu, ke křtu nově vyšlechtěných jiřin. Jsou vysoké přes jeden metr, květy měří 22 centimetrů a okvětní lístky jsou do poloviny stočené do jehlic. "Rostlinu pokřtí známý fotograf Jan Saudek a dostane po něm jméno Jiřinka," potvrdila Šlechtová.

Zahrada Čech, pavilon A jako železniční zastávka.

Zahrada Čech, pavilon A jako železniční zastávka.

Přibližně 100 tisíc návštěvníků, kteří během osmi dnů dorazí na litoměřické výstaviště, bude mít vliv na dopravu v centru města. "Řidičům, kteří budou v době výstavy projíždět městem, policie doporučuje, aby se vyhnuli přetíženému centru města, a to hlavně Českolipské ulici," upozornila litoměřická policejní mluvčí Alena Romová.

Pro návštěvníky, jež přijedou na výstavu auty, bude sloužit řada odstavných ploch. Ta úplně nejvýhodnější pro minimálně pět set aut je v areálu bývalých kasáren těsně vedle výstaviště.

Informace o Zahradě Čech

Zahrada Čech. Jitka Simonová u ibišku velkokvětého. 34. ročník největšího tuzemského zahradnického veletrhu se bude konat na výstavišti v Litoměřicích ve dnech 17. až 25. září. Otevřeno bude každý den od 9 do 18 hodin, v sobotu 25. září pouze do 17 hodin. Vstupné je pro dospělé 80 korun, studenti a důchodci platí 50 korun, děti 30 korun.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Ústecký kraj:

Volby do senátu

Volby do Senátu 2018 proběhnou v Ústeckém kraji v obvodech 5 - Chomutov, 29 - Litoměřice a 32 - Teplice. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Chybu v odbavení v MHD může opravit jediný člověk, má dovolenou

Ústecká MHD (ilustrační snímek)

Odbavovací systém Dopravního podniku měst Mostu a Litvínova se potýká se softwarovou chybou, kvůli které mohou...

Silnice je po výměně potrubí klikatá. Byla horší, brání se investor

Špatně provedená práce na jedné z komunikací ve Starých Skoroticích.

Pracovníci vodáren položili ve Starých Skoroticích na okraji Ústí nad Labem po výměně potrubí asfalt jen na část...Rasisty počastovaní školáci z Teplic dostali jako útěchu notebooky

Obdarovaní žáci teplické školy.

Čtyřiadvacet nových notebooků v hodnotě téměř čtyři sta tisíc korun převzali žáci Základní školy Plynárenská v...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Italský majitel se nestará o zámky na Lounsku, soud mu je může zabavit

Zámek byl postaven roku 1611 na místě původní tvrze, vystavět ho nechal Štefan...

Případ chátrajících zámků v Postoloprtech a Cítolibech na Lounsku míří po několika měsících policejního vyšetřování k...

Další z rubriky

Dělníci pumpují pryskyřici hluboko pod zem, aby zpevnili estakádu na D8

Silničáři provádí injektáž pod prackovickou estakádou

Ředitelství silnic a dálnic zkouší s pomocí pryskyřice stabilizovat podloží pod prackovickou mostní estakádou u...

Jde nám o to, aby v Ústí zůstali bydlet vysokoškoláci, říká lídr KSČM

Pavel Vodseďálek je jedničkou komunistické strany v Ústí nad Labem.

Udržet v Ústí nad Labem vysokoškoláky, zamezit příchodu nepřizpůsobivých i řešit neutěšenou situaci v sociálně...

Chceme znovu nastartovat rozvoj Ústí, bez velrybářů, říká Tošovský

Před deseti lety se Pavel Tošovský z politiky stáhl, teď se do ní vrací jako...

Před dvaceti lety byl starostou ústeckých Neštěmic, který mimo jiné rozhodl o stavbě plotu v Matiční ulici, později...

Najdete na iDNES.cz