Zrekonstruovaná budova muzea v Ústí nad Labem.

Zrekonstruovaná budova muzea v Ústí nad Labem. | foto: Martin Adamec, MAFRA

Začíná převoz exponátů do muzea v Ústí, sbírky naplní 100 kamionů

  • 0
Od úterý 1. března bude dopravní provoz v centru Ústí ovlivňovat neobvyklá vozová flotila. Kamiony, doprovázené policejními auty s blikajícími majáčky, začnou stěhovat exponáty do nově zrekonstruované budovy městského muzea. Cenné sbírky naplní celkem sto kamionů.

"Stěhování musí provázet přísná bezpečnostní opatření, neboť sbírkové artefakty představují často velmi vzácné unikáty," uvedl tajemník muzea Václav Houfek. Stěhování vzácných sbírkových předmětů tak bude probíhat pod neustálým dohledem muzejníků, dohlížet na ně budou ale i ozbrojení příslušníci městské policie.

Ústecké muzeum

Budova ústeckého muzea před pumovým náletem v roce 1945.

Ústecké muzeum získalo v 80. letech 20. století jako své sídlo bývalou školní budovu z roku 1876. Kvůli jejímu špatnému technickému stavu a plánované rekonstrukci ji muselo opustit v roce 2006. Oprava započala až o tři roky později, kdy na ni město získalo dotaci ve výši 337 milionů korun. Celkové náklady pak přesáhnou 400 milionů.

Přestěhování všech předmětů a ostatních materiálů nazpět do opravené budovy na Lidickém náměstí zabere asi 100 plně naložených kamionů. Stěhování se přitom musí stihnout do konce června - na 30. června je totiž stanoven termín slavnostního otevření muzea.

Před zahájením rekonstrukce přitom měli muzejníci na stěhování sbírek z budovy celého půl roku. "Bude to náročné, ale stihnout se to určitě dá. Většina věcí už je připravených a zabalených," poznamenal Houfek.

V muzeu bude i výstava antického sochařství

K 30. červnu, kdy má být muzeum oficiálně zpřístupněno veřejnosti, tak ještě nebudou hotové velké stálé expozice, se kterými se do budoucna počítá. K vidění už ale bude třeba výstava děl antického sochařství, kterou pro muzeum připravuje Ústav klasické archeologie Karlovy univerzity.

"Tato expozice u nás bude umístěna několik let, podílí se na ní i drážďanské Albertinum," uvedl Houfek s tím, že podobné sbírky antických sochařských děl, takzvané glyptotéky, jsou k vidění právě v Drážďanech, ale třeba i v Berlíně, Mnichově či Vídni. "V Čechách to bude právě v Ústí nad Labem," řekl Houfek.

Největší díl stálých expozic má zajistit společnost Collegium Bohemicum, která se zabývá historií a současností česko-německých vztahů a v budově muzea bude mít své sídlo.