Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V Drahonicích v pondělí otevře zařízení pro uprchlíky. Místní se bojí

  11:09aktualizováno  11:09
V Drahonicích na Lounsku začne od pondělí fungovat nové záchytné zařízení pro migranty. Bude mít kapacitu 240 lidí a ubytovaní v něm mají být především muži. Místním se to nelíbí, přestože bezpečnostní opatření v areálu budou podobně přísná, jako když v něm byla věznice.

„Nelíbí se nám to. Máme obavu, jak to tu bude vypadat. Až je tam stát nebude moci déle držet a propustí je, nebudou mít kam jít a budou tu bloudit kolem. Bojíme se, že se tu bude víc krást,“ říká třeba Eva Hornová, která bydlí v rodinném domku přímo vedle areálu bývalé věznice. Byla uzavřená 1. května 2013 (o uzavření věznice zde).

Fotogalerie

„Na cizince stát vynakládá velké sumy, ale na nás seniory peníze nejsou a na nemocné děti se musí pořádat sbírky. Zprovoznění věznice stojí miliony. Když basu zavřeli, všechno tam odtud zmizelo, plno se toho rozkradlo. Nyní všechno vybavení naváží zpět, spoustu peněz bude stát vytápění. Pokud se bude topit v původních kotlích, které nevyhovovaly ani předchozímu provozu, tak bude v celé vsi opět nedýchatelno kvůli dýmu z vězeňského komína,“ přidává se její manžel Pavel Horn.

Proti zřízení tábora pro uprchlíky protestují v malé vísce prakticky všichni. „Mám čtyři malé děti, až tu uprchlíci budou, budu se bát pouštět je ven. Nevíme, co jsou zač, mohou to být násilníci. Věznice mi nevadila, odpykávali si tam trest odsouzení s mírnými tresty, například neplatiči alimentů. Žádné problémy s nimi nebyly,“ říká další z místních Jana Minárová.

Ministerstvo vnitra se obyvatele Drahonic snaží uklidnit, že se se zadrženými cizinci na ulici vůbec nesetkají. Uprchlíci se mimo záchytné zařízení nemohou volně pohybovat, kolem areálu je dvojice vysokých plotů a na vnitřním je už nový žiletkový drát.

Navíc bude zařízení nepřetržitě hlídat 85 policistů rozdělených do tří směn a o dalších 10 lidí bude posílena policejní služebna v nedalekých Podbořanech. Po skončení pobytu uprchlíků je policie eskortuje do většího města na autobusové nebo vlakové nádraží, do sedmi dnů budou muset opustit Českou republiku.

Otevření bude stát tři miliony, provoz 2,5 milionu měsíčně

Stanoviště ostrahy jsou již zrenovována a za ploty je vidět strážné z bezpečnostní agentury. „Nic vám neřeknu a ani tady nic nefoťte. Vyfoťte si pole,“ odháněla redaktorku žena v uniformě ochranky.

Brána areálu se zatím otevřela a dovnitř vjelo nákladní auto. Jakmile projelo, železná brána se opět uzavřela. „Manžel viděl, jak se tam naváží spousta nového vybavení, pračky či nábytek. Denně několik vozidel,“ poznamenala Minárová.

„V tuto chvíli objekt vybavujeme. Probíhají úklidové práce, kontrolou prochází topný systém, rozvody vody a další zařízení. Probíhá také přijímání zaměstnanců, kteří procházejí proškolením,“ potvrdila mluvčí ministerstva vnitra Hana Malá.

Podle informace, kterou se dozvěděli lidé před třemi týdny na veřejném projednávání záměru ministerstva, se počáteční náklady na otevření areálu vyšplhají zhruba na tři miliony korun. Měsíční provoz má pak stát dalších až 2,5 milionu.

Proti záměru zřídit v Drahonicích zařízení pro uprchlíky se postavily okolní obce i Ústecký kraj. Žádný vliv na přeměnu bývalé věznice to ale nemělo, stejně jako nesouhlasná petice místních obyvatel, kterou během několika dní podepsalo 1 200 lidí.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé podlaží domu v Předlicích.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Číňani pořád řešili peníze, vzpomíná na exotické angažmá útočník Rezek

Jan Rezek (vlevo) před prvním teplickým tréninkem.

Sedmimilionový Nan-ning, kam česká reprezentace ve čtvrtek dorazila na turnaj China Cup, vám zřejmě přijde jako...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Dopravní podnik Chomutova a Jirkova modernizuje vozový park

V Chomutově nyní jezdí 16 trolejbusů, deset z nich je starých dvacet a více let.

Dopravní podnik měst Chomutova a Jirkova pořídí do roku 2020 třicet nových trolejbusů a autobusů za více než 274...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé podlaží domu v Předlicích.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

NEJ památky roku 2017. Dřevěný most přes Jizeru a kaple ukřižování

Dřevěný most přes řeku Jizeru (na snímku z 6. září 2017) v obci Bystrá nad...

Dřevěný most přes řeku v obci Bystrá nad Jizerou a kaple ukřižování v Jiřetíně pod Jedlovou dostaly cenu za nejlepší...

Najdete na iDNES.cz