Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V Drahonicích v pondělí otevře zařízení pro uprchlíky. Místní se bojí

  11:09aktualizováno  11:09
V Drahonicích na Lounsku začne od pondělí fungovat nové záchytné zařízení pro migranty. Bude mít kapacitu 240 lidí a ubytovaní v něm mají být především muži. Místním se to nelíbí, přestože bezpečnostní opatření v areálu budou podobně přísná, jako když v něm byla věznice.

„Nelíbí se nám to. Máme obavu, jak to tu bude vypadat. Až je tam stát nebude moci déle držet a propustí je, nebudou mít kam jít a budou tu bloudit kolem. Bojíme se, že se tu bude víc krást,“ říká třeba Eva Hornová, která bydlí v rodinném domku přímo vedle areálu bývalé věznice. Byla uzavřená 1. května 2013 (o uzavření věznice zde).

Fotogalerie

„Na cizince stát vynakládá velké sumy, ale na nás seniory peníze nejsou a na nemocné děti se musí pořádat sbírky. Zprovoznění věznice stojí miliony. Když basu zavřeli, všechno tam odtud zmizelo, plno se toho rozkradlo. Nyní všechno vybavení naváží zpět, spoustu peněz bude stát vytápění. Pokud se bude topit v původních kotlích, které nevyhovovaly ani předchozímu provozu, tak bude v celé vsi opět nedýchatelno kvůli dýmu z vězeňského komína,“ přidává se její manžel Pavel Horn.

Proti zřízení tábora pro uprchlíky protestují v malé vísce prakticky všichni. „Mám čtyři malé děti, až tu uprchlíci budou, budu se bát pouštět je ven. Nevíme, co jsou zač, mohou to být násilníci. Věznice mi nevadila, odpykávali si tam trest odsouzení s mírnými tresty, například neplatiči alimentů. Žádné problémy s nimi nebyly,“ říká další z místních Jana Minárová.

Ministerstvo vnitra se obyvatele Drahonic snaží uklidnit, že se se zadrženými cizinci na ulici vůbec nesetkají. Uprchlíci se mimo záchytné zařízení nemohou volně pohybovat, kolem areálu je dvojice vysokých plotů a na vnitřním je už nový žiletkový drát.

Navíc bude zařízení nepřetržitě hlídat 85 policistů rozdělených do tří směn a o dalších 10 lidí bude posílena policejní služebna v nedalekých Podbořanech. Po skončení pobytu uprchlíků je policie eskortuje do většího města na autobusové nebo vlakové nádraží, do sedmi dnů budou muset opustit Českou republiku.

Otevření bude stát tři miliony, provoz 2,5 milionu měsíčně

Stanoviště ostrahy jsou již zrenovována a za ploty je vidět strážné z bezpečnostní agentury. „Nic vám neřeknu a ani tady nic nefoťte. Vyfoťte si pole,“ odháněla redaktorku žena v uniformě ochranky.

Brána areálu se zatím otevřela a dovnitř vjelo nákladní auto. Jakmile projelo, železná brána se opět uzavřela. „Manžel viděl, jak se tam naváží spousta nového vybavení, pračky či nábytek. Denně několik vozidel,“ poznamenala Minárová.

„V tuto chvíli objekt vybavujeme. Probíhají úklidové práce, kontrolou prochází topný systém, rozvody vody a další zařízení. Probíhá také přijímání zaměstnanců, kteří procházejí proškolením,“ potvrdila mluvčí ministerstva vnitra Hana Malá.

Podle informace, kterou se dozvěděli lidé před třemi týdny na veřejném projednávání záměru ministerstva, se počáteční náklady na otevření areálu vyšplhají zhruba na tři miliony korun. Měsíční provoz má pak stát dalších až 2,5 milionu.

Proti záměru zřídit v Drahonicích zařízení pro uprchlíky se postavily okolní obce i Ústecký kraj. Žádný vliv na přeměnu bývalé věznice to ale nemělo, stejně jako nesouhlasná petice místních obyvatel, kterou během několika dní podepsalo 1 200 lidí.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Přesila zbila na koupališti v Dubí muže. Bazén byl plný krve, líčí svědci

Napadený mladík si z obličeje otírá krev. (7. 8. 2018)

Na koupališti v Dubí na Teplicku v úterý skupina útočníků brutálně zbila mladíka. Ten se podle svědka snažil zklidnit...V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Další z rubriky

Lesy jsou kvůli suchu barevné jako na podzim. Jaro ukáže, zda stromy žijí

Sucho ničí stromy i na Ústecku. V popředí Mariánská skála.

V Českém středohoří a v Krušných horách to vypadá jako na podzim. Stromy žloutnou a opadávají. Jak moc je poničilo...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Lidé se rozloučili s prvním z trojice vojáků zabitých v Afghánistánu

Pohřeb padlého vojáka Martina Marcina v Chomutově.

S veškerými vojenskými poctami se v poledne konal v Chomutově pohřeb Martina Marcina, prvního ze tří českých vojáků,...

Najdete na iDNES.cz