Záchytná stanice (ilustrační snímek).

Záchytná stanice (ilustrační snímek). | foto: Martin Stolař, MAFRA

Ústecký kraj chce záchytku. Města o ni sice nestojí, ale potřebují ji

  • 2
Až o 1 300 opilců ročně se má postarat chystaná krajská záchytná stanice. Vedení Ústeckého kraje na její vybudování vypsalo veřejnou zakázku. Zdravotnická zařízení i soukromé firmy tak nyní mají 60 dní, aby se do tendru přihlásily. Záchytka v regionu chybí od roku 2001.

„Doufám, že se nám konečně po letech podaří záchytnou stanici do konce roku zřídit a otevřít. Nebo nejpozději v lednu. Kraj musí začít tuto službu poskytovat stejně jako jiné,“ řekl náměstek hejtmana Martin Klika.

Vedení kraje na zřízení záchytky už uvolnilo 3 miliony korun, fungovat má pro opilé a intoxikované osoby každý den od 18 do 6 hodin následujícího dne či do vystřízlivění.

Podle zadání má vést evidenci ošetřených lidí, jejich zdravotnickou dokumentaci a pobyt hlásit praktickému lékaři. Kapacita zařízení bude minimálně 5 lůžek, provozovat ji může jak zdravotnické zařízení, tak soukromý subjekt. Roční náklady se odhadují až na 12 milionů korun.

Jen minimálně se podle zkušeností z jiných regionů daří vymáhat peníze za hospitalizaci, úspěšnost se pohybuje pouze od 20 do 30 procent.

V úvahu připadá Most

„Já doufám, že ve veřejné zakázce uspěje společnost Krajská zdravotní (stará se o pět největších nemocnic v regionu – pozn. red.), protože musí mít lékařské zajištění,“ vysvětlil Klika.

V jakém městě zařízení bude, není v tuto chvíli jasné. Většina měst ji ovšem na svém území nechce, protože se z velké části stará i o opilé bezdomovce, kteří na místě už zůstávají.

„Předpokládám, že by záchranka mohla být v Mostě. Města ji sice nechtějí, ale tuto službu potřebují. Chceme třeba jednat se státní i městskou policií, aby když sem klienta přivezou, zajistily i odvoz těchto lidí,“ uvedl náměstek hejtmana.

„Opilí lidé se často dopouštějí přestupků, domácího násilí, trestné činnosti. Nemohou jen tak ráno odejít, být propuštěni. Policie a strážníci musí pokračovat v řešení věci,“ podotkl politik.

Po roce fungování záchytné stanice chtějí krajští radní její provoz vyhodnotit a zřídit další zařízení. „Podle nás by měly vzniknou tři záchytky, aby spádově pokryly celý kraj. Hlavně ze Šluknovska je už tak problematické se dostat jen do Děčína,“ dodal Klika.