Skládací záchranný člun z německé válečné ponorky je jedním z exponátů výstavy,

Skládací záchranný člun z německé válečné ponorky je jedním z exponátů výstavy, na které ústecké muzeum vystavilo dary od veřejnosti. | foto: Václav Houfek

Záchranný člun z ponorky i letecká puma. Ústecké muzeum vystavilo dary

  • 0
Muzeum v Ústí nad Labem vystavilo kuriozity, které získalo od dárců. Je mezi nimi například záchranný člun z ponorky, pravěká lebka i letecká puma.

Záchranný člun z německé válečné ponorky z konce 2. světové války muzeu daroval Bohumil Krivý, který ho zdědil po svém otci, labském lodníku Josefu Krivém. Ten člun získal krátce po válce v Hamburku, kde ho směnil za potraviny. Doma ho pak používal k vyjížďkám. Ústecké muzeum tak jako jedno z mála v Evropě vlastní originální kostru skládacího ponorkového člunu.

Nyní se člun ocitl na zdánlivě nesourodé výstavě "Ústečané sobě". "Byla to pro nás příležitost, podívat se na naše sbírky jinak. Netřídit je vědecky podle doby vzniku, druhu, hodnoty. Jediným měřítkem byl fakt, že nám věc někdo daroval," poznamenal historik a kurátor výstavy Martin Krsek.

Vzácné kolekce archeologických, přírodovědeckých, historických, uměleckých a vojenských exponátů získávalo muzeum především na přelomu 19. a 20. století, ale řada exponátů ve vitrínách nese i letopočet 2011.

Jediný existující exemplář nejstaršího modelu magnetofonu v Československu,
Vybuchlá bomba z muzejní expozice.

"Někdy jsou to jednorázové dary, někdy příspěvky stálých dodavatelů. Například spolupracovník muzea Rolf Červený už zažil několik generací muzejníků. První dary přinesl v padesátých letech ještě jako člen vlastivědného kroužku, poslední zrovna předevčírem," přiblížil osobnosti dárců historik.

Jméno Rolf Červený najde návštěvník v expozici například u mohutného ručního kompresoru, který dodával vzduch do skafandrů potápěčů při stavbě ústeckých zdymadel ve dvacátých letech 20. století. Zachránil unikátní stroj před odvezením do sběru.

Zvlášť ceněné jsou staré fotky a filmy

Také jediný existující exemplář nejstaršího modelu magnetofonu v Československu, který vyrobil ústecký podnik Metra v Ústí v padesátých letech 20. století, je jeho darem. Objevil ho kdysi na smetišti.

V expozici mají své místo i obrazy, uniformy válečných veteránů, geologické sbírky, vycpaná zvířata, vzácné staré tisky a odborné knihy, ale také věci známé z každodenního života jako smaltovaná forma na bábovku nebo prastaré lyžařské boty.

Pro historiky jsou cenné zvláště dary fotografií a filmových záběrů zachycujících Ústecko a jeho obyvatele v různých epochách.

"I kdybychom se ale sebevíc snažili, všechny dary vystavit nemůžeme. Na to by nám muzeu nestačilo," dodává Krsek. Výstava potrvá do konce června 2012.