Operační středisko v novém. Na snímku záchranářka Anna Lálová.

Operační středisko v novém. Na snímku záchranářka Anna Lálová. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Záchranka má nové operační středisko, obslouží celý Ústecký kraj

  • 0
Mozek záchranné služby dostal nový kabát. Pracovníci krajské zdravotnické centrály v Ústí nad Labem se dočkali nového operačního střediska s moderním softwarem a lepším vybavením. Investice přišla na více než 60 milionů korun.

Každý, kdo bude na území Ústeckého kraje a bude potřebovat rychlou pomoc lékaře, se dovolá právě sem. "Jsme jeden ze tří krajů z celé republiky, který má nasmlouvány a dodány nové technologie do operačního střediska," pochlubil se ředitel záchranky Ilja Deyl.

Záchranná služba

Pracoviště operačního střediska řídí 43 pozemních výjezdových skupin, které vyjíždějí z 21 základen rozmístěných po celém Ústeckém kraji a jednu výjezdovou skupinu Letecké zdravotnické záchranné služby v Ústí nad Labem.

Ročně operační středisko přijme více než 165 tisíc tísňových volání, tedy v průměru cca 19 přijatých hovorů za hodinu. Na jejich základě je následně realizováno více než 75 tisíc výjezdů ročně. Počet přijatých tísňových volání i počet výjezdů každý rok narůstá.

V novém sálu pro dvanáct operátorů je markantní především zlepšení technologie systému, s nímž dispečeři budou pracovat. "Dispečer přijímající tísňové volání ihned vidí bod, ze kterého dotyčný volá," přiblížil jednu z výhod nového systému vedoucí záchranář operačního střediska Pavel Šebesta.

Operátor na monitoru vidí, kolik má záchranka volných posádek a na kterých základnách. V rámci integrovaného záchranného systému si informace s policií a hasiči předávají přes dispečerský program. Operátor vidí nejen aktuální zásahy, ale i dopředu naplánované události – například sanitní převoz pacientů z nemocnice do nemocnice.

V případě potíží obslouží středisko i Plzeňský kraj

Přes den slouží sedm dispečerů, v noci o dva méně. Celková kapacita operačního střediska je ovšem větší, a to proto, aby v něm v případě nutnosti mohli pracovat i kolegové záchranářů z Plzeňského kraje. Oba kraje se totiž personálně zálohují.

"Kdyby se cokoliv stalo s operačním střediskem v Plzni, dispečeři sednou do auta a svůj kraj budou obsluhovat z Ústí," vysvětlil Šebesta. Dodal, že jedna z dalších výhod celé investice je i na úrovni ústředny. "Stávající podniková a dispečinková jsou propojené, v případě kolize jedna přebírá práci druhé," doplnil Šebesta.

Ve středisku je hlavní sál se samostatnou místností pro vedoucího lékaře, kuchyňka, sklad, prostory pro server či sociální zařízení. V prostorách starého dispečinku vznikne výuková místnost. Deyl zdůraznil, že největší předností operačního střediska je nový informační systém.

"Hlavní je investice do moderních technologií, které neuvěřitelně rychle stárnou. U ní víme, že ji budeme muset v řádu několika let obměnit, ale viděno v delším časovém horizontu jsme úplně na jiné úrovni než v minulosti," srovnal Deyl.

Novostavbu střediska za 18 milionů korun hradil Ústecký kraj. Technologické vybavení za 44 milionů se zaplatilo z větší části z evropských fondů, kraj doplatil částku 6,6 milionu.