Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Záchrance chybí lékaři, sanitka v Žatci bude jezdit bez nich

  9:18aktualizováno  9:18
K velké změně se chystá žatecká záchranná služba, od 1. září tu totiž budou jezdit sanitky bez lékařů, jen s proškolenými zdravotníky. Důvodem je nedostatek lékařů, který Zdravotnická záchranná služba Ústeckého kraje řeší právě v lounském okresu. Podle kraje jde však v Žatci pouze o dočasné opatření.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

 „Situace v personálním obsazení lékařů je kritická nejen v některých nemocnicích, ale projevuje se postupně i u zdravotnické záchranné služby. Odchodem dvou kmenových lékařů není záchranná služba schopna pokrýt provoz posádky rychlé lékařské pomoci. Oslovena byla řada lékařů osobně, například i lékaři z Prahy a okolí, bohužel bez úspěchu,“ zdůvodnila změnu mluvčí Ústeckého kraje Lucie Dosedělová.

To, že Žatec přijde o sanitku s lékařem, která bude nahrazena druhou výjezdovou posádkou se záchranářem, se nelíbí řediteli tamní nemocnice.

„Organizační změna částečně ohrožuje nemocnici, zejména pak oddělení interny a chirurgie, kde bude nutné zvýšit počet lékařů v ústavní pohotovostní službě. Tato skutečnost si vyžádá navýšení mzdových nákladů o 5 milionů korun ročně,“ dodal Novák.

O připravovaných změnách se navíc nedozvěděl oficiální cestou, ale z médií. „Záležitost se držela pod pokličkou. Nikdo změny neprojednával se mnou ani s provozovatelem nemocnice, tedy vedením města. Je také v rozporu se zpracovanou Strategií podpory zdraví a rozvoje zdravotních služeb v Ústeckém kraji,“ zlobí se Čestmír Novák.

Dostupnost lékařské péče se nezmění, ujišťuje kraj

Dostupnost lékařské péče se pro pacienty podle krajského úřadu nezmění, dopady přesunu posádky s lékařem na Žatecku budou v rámci lounského okresu nejmenší.

„Pro omezení rychlé lékařské pomoci v Žatci jasně hovoří mapy dostupnosti. Při porovnání dopadů omezení v Žatci nebo v Lounech jasně vychází, že omezení záchranky v Lounech má mnohem negativnější dopady na celé území lounského okresu. V zákonných lhůtách zůstává lékař v posádce dostupný,“ ujistila Dosedělová.

S tím souhlasí i Novák, zákonný dojezdový čas bude sice dodržen, ale pacienti budou čekat na sanitku déle. Město Žatec, které je zakladatelem nemocnice, se chystá s krajem ještě jednat.

„Situace tu byla již před dvěma lety, dnes ji tu máme znovu. Požadujeme zachování posádky s lékařem na výjezdovém stanovišti v Žatci. Máme podporu i starostů z okolních obcí, kteří naše stanovisko vítají,“ uvedla Zdeňka Hamousová, starostka Žatce.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Přesila zbila na koupališti v Dubí muže. Bazén byl plný krve, líčí svědci

Napadený mladík si z obličeje otírá krev. (7. 8. 2018)

Na koupališti v Dubí na Teplicku v úterý skupina útočníků brutálně zbila mladíka. Ten se podle svědka snažil zklidnit...V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Další z rubriky

Lidé se rozloučili s prvním z trojice vojáků zabitých v Afghánistánu

Pohřeb padlého vojáka Martina Marcina v Chomutově.

S veškerými vojenskými poctami se v poledne konal v Chomutově pohřeb Martina Marcina, prvního ze tří českých vojáků,...

Rybáři dostali výpověď z jezera na golfovém hřišti, byly na ně stížnosti

Golfové hřiště s vodní plochou ve Všebořicích.

O trofejní rybářský revír přijdou koncem roku ústečtí rybáři. Od společnosti CZ Golf Investment, s níž měli smlouvu o...

Syn zavražděných manželů na Ústecku popsal před soudem útok dvou mužů

Obžalovaný Jaroslav Topinka (vlevo) u ústeckého krajského soudu.

U krajského soudu dnes popsal syn zavražděného manželského páru útok dvou mužů. V zahrádkářské kolonii na Ústecku...

Najdete na iDNES.cz