Když sdružení zbavilo zpustošený park u zámku náletových stromů a rostlin,...

Když sdružení zbavilo zpustošený park u zámku náletových stromů a rostlin, objevila se barokní kašna, o níž nemělo tušení. | foto: Via Tempora Nova

Zámek Lipová uspěl v anketě o peníze na opravu památek, letos mění park

  • 1
Zámek Lipová na Šluknovsku získal cenu veřejnosti v hlasovací soutěži Máme vybráno, kterou pořádá Institut pro památky a kulturu ve spolupráci s ministerstvem kultury a Národním památkovým ústavem. Cílem je podpořit veřejné sbírky určené k obnově památek. Odměnou pro vítěze je 30 tisíc korun.

„Máme necelých devět tisíc hlasů, asi dva tisíce z nich ještě ověřujeme. Oficiální výsledky zveřejníme na slavnostní akci 2. června. Už dnes ale můžeme říct, že na 99 procent skutečně zvítězil zámek Lipová,“ potvrdil ředitel Institutu pro památky a kulturu Aleš Kozák.

Zámek v Lipové vlastní zhruba patnáctičlenný spolek Via Tempora Nova. Spolek chce zámek postupně obnovovat a nabídnout ho veřejnosti.

„Umístění či obecněji hlasování v této soutěži pro mne znamená především pozitivum ve smyslu, že se lidé této země zajímají o osud nemovitých kulturních památek a že pro to jsou ochotni také něco udělat. Přední umístění pak konkrétně pro nás znamená zvýšení prestiže nejen pro projekt záchrany zámku v Lipové ale také zvýšení prestiže pro region Šluknovska i celý Ústecký kraj. Samozřejmě všem, kteří nás podpořili, patří velký dík,“ říká Jan Rapin, který je duší spolku.

Spolek koupil zámek v roce 2011 od holandských developerů. Rapin tvrdí, že hlavně kvůli handicapu, který památka má.

„Leží u hranic ve Šluknovském výběžku bez přímého a rychlého komunikačního spojení s Prahou, je jeden z nejrozsáhlejších a nejvíce poničených. Navíc byl v rukou vlastníka, který usiloval o jeho zánik. V neposlední řadě byl starosta obce Lipová nejurputnější ve snaze získat nás pro záchranu zámku,“ vysvětluje důvody zájmu známý malíř a grafik Rapin.

Spolek letos obnoví zámecký park

Zámek Lipová

Trojkřídlou dvoupatrovou budovu postavil v letech 1737-1740 jeden z nejvýznamnějších a nejstarších evropských šlechtických rodů Salm-Reifferscheidt-Hainspach.

Zámek má sedm schodišť jako dnů v týdnu, dvanáct komínů jako měsíců v roce, 52 pokojů jako týdnů v roce a 365 oken a dveří jako dnů v roce.

Salmové drželi panství do roku 1891, kdy se stalo majetkem Thun-Hohensteinů. Za pozemkové reformy v roce 1924 získal zámek pražský advokát Josef Růžička.

V roce 1938 byl zámek zkonfiskován a zchátralý byl v roce 1995 vrácen restituentce Kateřině Ebelové, která ho v lednu 2006 prodala společnosti Obrození, s. r. o. s holandskými majiteli. Teď patří sdružení Via Tempora Nova.

Letos dostane Lipová velkou porci peněz na obnovu zámeckého parku. Ministerstvo životního prostředí pošle zhruba 12,5 milionu korun. Za tuto částku chce Via Tempora Nova nechat odstranit náletové dřeviny z parku, ošetřit kvalitní stromy a vysadit na patnáct tisíc nových dřevin, stromů a keřů.

„Druhou dotaci jsme získali z fondů Regionálního operačního programu regionu soudržnosti Severozápad, opět zhruba 12,5 milionu korun a za ně vybudujeme nové cesty, odpočinkové plochy a zrekonstruujeme či nově vystavíme opěrné zdi v parku,“ vypočítal Rapin.

Starosta Lipové Pavel Svoboda tvrdí, že Via Tempora Nova je pro zámek tím nejlepším, co ho mohlo potkat. „Dřívější majitelé totiž jen slibovali, Via Tempora Nova začala hned konat,“ řekl starosta.

Podle předběžných odhadů by rekonstrukce celého zámku měla vyjít na 500 milionů korun. Pokud půjde všechno podle plánu, měla by být hotová do deseti let.