Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Výr zabil sokolici, její mláďata pak zahříval, než je zachránili lidé

  13:46aktualizováno  13:46
Správci Národního parku České Švýcarsko zachránili tři dvoutýdenní vyhladovělá sokolí mláďata. Jejich matku zabil u Dolského mlýna výr velký, mláďata pak ale nečekaně sám zahříval. Ta díky tomu přežila a ochránci přírody je tak nyní mohou podstrčit do hnízda jiným sokolům.

Mláďata sokola stěhovavého odebraná z hnízda. Vpravo ostatky ulovené samice. | foto: NP České Švýcarsko, Václav Sojka

"U hnízda byly ostatky sokolice a pařáty, které výr nesní," přiblížil mluvčí národního parku Tomáš Salov.

Výr velký, kterému se říká král noci, váží tři až čtyři kilogramy, má ohromné drápy a rozpětí křídel až dva metry. Jako jeden z mála je schopný si s menším sokolem poradit. Protože je to noční lovec, jeho kořistí bývají i spící ptáci včetně dravců. Při spánku zřejmě překvapil i sokolici.

Fotogalerie

"To se občas stává. Je také možné, že šel po mláďatech, střetl se v hnízdě s matkou, která je bránila, a výru se ji podařilo zabít," přiblížil Salov. Následně se však výr zachoval netypicky.

"Velmi zvláštní bylo, že výr poté, co sokolici ulovil a částečně zkonzumoval, na hnízdě seděl a sokolí mláďata zahříval. Můžeme se jen domnívat, zda se ve výrovi probudil mateřský pud. Každopádně jeho přítomnost na hnízdě trochu paradoxně přispěla k přežití mláďat do doby, než jsme je odebrali," popisuje pracovník správy parku Václav Sojka.

První mládě už je u náhradních rodičů

V hnízdě zůstali dva samečci a jedna samička. "Tu jsme v pondělí dali do nového hnízda. Vybrali jsme takové, kde byla jen dvě mláďata. Sokoli uživí i čtyři potomky, takže třetího nevlastního zvládnou," řekl mluvčí Salov.

Zbylí dva osiřelí sokolíci na nový domov ještě čekají. Jednomu musí nejprve strážci během několika dní správné hnízdo najít, nejmenší pak putoval do specializované záchranné stanice v Pátku u Poděbrad.

"Mládě bylo ve špatném zdravotním stavu, bylo hodně vyhladověné. Ve stanici ho vyléčí a dají do pořádku a pak mu hnízdo najdeme také," přiblížil ředitel parku Pavel Benda.

Zkušenosti, že sokoli jsou ochotní přijmout cizí mládě, už park má. "Když jsme s programem návratu sokolů začínali, první páry měly málo mláďat. Do hnízda jsme jim přidávali mláďata z odchovny. Funguje to dobře, jen mláďata musí být přibližně stejně stará jako ta v hnízdě," poznamenal Benda.

První kontroly i nyní ukázaly, že náhradní sokolí pár samičku od Dolského mlýna přijal a stará se o ni stejně jako o vlastní potomky.

Park letos přišel o sokolí mláďata kvůli horolezcům

Tragické následky mívá obzvlášť u sokolů i každé vyrušení hnízdících ptáků. Vedení parku proto v době hnízdění vyhlašuje do takových oblastí zákaz vstupu a hnízda hlídá.

"Když se někdo dostane do hnízda, sokola vytlačí, ten odletí a mláďata v hnízdech zůstanou nechráněná. Pak se stává, že přiletí výr nebo krkavec a hnízdo vybere," popsal Salov.

Podobně letos České Švýcarsko přišlo o sokoly na Gabrielině věži v první zóně parku. Hnízdící dravce vyplašili němečtí horolezci, kteří zákaz porušili. Samice hnízdo opustila a vejce se stala potravou krkavce (o události zde).

Lezce z Gabrieliny věže se najít nepodařilo

Naděje, že vyrušený pár opět vyvede mláďata, byla jen třicet procent. Sokolí pár už ale ve svém rajonu znovu nezahnízdil.

"V jejich lokalitě se bohužel už hnízdo neobjevilo. Na německé straně, relativně nedaleko, se jedno hnízdo objevilo, ale nevíme, zda je to ten náš pár nebo jiný," řekl mluvčí Salov.

Přestože se horolezci podepsali do vrcholové knížky, najít se je zatím nepodařilo. "Podle jmen se nám je nepodařilo najít u žádného německého horolezeckého svazu," zmínil Salov. Horolezcům hrozila pokuta v řádu desítek tisíc korun.

Saský horolezecký svaz nyní jedná s českým a chce do stanov zavést za podobné excesy sankce jako v Česku. "Takový mechanismus nyní nemají. Proto zvažují možnosti disciplinárního postihu členů, kteří svazu dělají ostudu," dodal Salov.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé patro domu.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Za dávný vyhazov musí exstarosta Starých Křečan splatit obci 140 tisíc

(Ilustrační snímek)

Místo dvanáctinásobku dostal bývalý pracovník radnice ve Starých Křečanech na Děčínsku jen tříměsíční odstupné. Šel k...

Za únos ženy pro výkupné dostali senioři vězení, odvlekli ji od školky

Obžalovaný Hanzálek skrýval tvář před objektivy, vpravo stojí obžalovaný Rázl.

Krajský soud poslal do vězení čtveřici mužů za předloňský únos matky dvou dětí z Ústí nad Labem. Uložil jim tresty na 3...

Dopravní podnik Chomutova a Jirkova modernizuje vozový park

V Chomutově nyní jezdí 16 trolejbusů, deset z nich je starých dvacet a více let.

Dopravní podnik měst Chomutova a Jirkova pořídí do roku 2020 třicet nových trolejbusů a autobusů za více než 274...

denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni
denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni

Myslíte si, že všechny mamimky jsou dokonalé?

Najdete na iDNES.cz