Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Výr zabil sokolici, její mláďata pak zahříval, než je zachránili lidé

  13:46aktualizováno  13:46
Správci Národního parku České Švýcarsko zachránili tři dvoutýdenní vyhladovělá sokolí mláďata. Jejich matku zabil u Dolského mlýna výr velký, mláďata pak ale nečekaně sám zahříval. Ta díky tomu přežila a ochránci přírody je tak nyní mohou podstrčit do hnízda jiným sokolům.

Mláďata sokola stěhovavého odebraná z hnízda. Vpravo ostatky ulovené samice. | foto: NP České Švýcarsko, Václav Sojka

"U hnízda byly ostatky sokolice a pařáty, které výr nesní," přiblížil mluvčí národního parku Tomáš Salov.

Výr velký, kterému se říká král noci, váží tři až čtyři kilogramy, má ohromné drápy a rozpětí křídel až dva metry. Jako jeden z mála je schopný si s menším sokolem poradit. Protože je to noční lovec, jeho kořistí bývají i spící ptáci včetně dravců. Při spánku zřejmě překvapil i sokolici.

Fotogalerie

"To se občas stává. Je také možné, že šel po mláďatech, střetl se v hnízdě s matkou, která je bránila, a výru se ji podařilo zabít," přiblížil Salov. Následně se však výr zachoval netypicky.

"Velmi zvláštní bylo, že výr poté, co sokolici ulovil a částečně zkonzumoval, na hnízdě seděl a sokolí mláďata zahříval. Můžeme se jen domnívat, zda se ve výrovi probudil mateřský pud. Každopádně jeho přítomnost na hnízdě trochu paradoxně přispěla k přežití mláďat do doby, než jsme je odebrali," popisuje pracovník správy parku Václav Sojka.

První mládě už je u náhradních rodičů

V hnízdě zůstali dva samečci a jedna samička. "Tu jsme v pondělí dali do nového hnízda. Vybrali jsme takové, kde byla jen dvě mláďata. Sokoli uživí i čtyři potomky, takže třetího nevlastního zvládnou," řekl mluvčí Salov.

Zbylí dva osiřelí sokolíci na nový domov ještě čekají. Jednomu musí nejprve strážci během několika dní správné hnízdo najít, nejmenší pak putoval do specializované záchranné stanice v Pátku u Poděbrad.

"Mládě bylo ve špatném zdravotním stavu, bylo hodně vyhladověné. Ve stanici ho vyléčí a dají do pořádku a pak mu hnízdo najdeme také," přiblížil ředitel parku Pavel Benda.

Zkušenosti, že sokoli jsou ochotní přijmout cizí mládě, už park má. "Když jsme s programem návratu sokolů začínali, první páry měly málo mláďat. Do hnízda jsme jim přidávali mláďata z odchovny. Funguje to dobře, jen mláďata musí být přibližně stejně stará jako ta v hnízdě," poznamenal Benda.

První kontroly i nyní ukázaly, že náhradní sokolí pár samičku od Dolského mlýna přijal a stará se o ni stejně jako o vlastní potomky.

Park letos přišel o sokolí mláďata kvůli horolezcům

Tragické následky mívá obzvlášť u sokolů i každé vyrušení hnízdících ptáků. Vedení parku proto v době hnízdění vyhlašuje do takových oblastí zákaz vstupu a hnízda hlídá.

"Když se někdo dostane do hnízda, sokola vytlačí, ten odletí a mláďata v hnízdech zůstanou nechráněná. Pak se stává, že přiletí výr nebo krkavec a hnízdo vybere," popsal Salov.

Podobně letos České Švýcarsko přišlo o sokoly na Gabrielině věži v první zóně parku. Hnízdící dravce vyplašili němečtí horolezci, kteří zákaz porušili. Samice hnízdo opustila a vejce se stala potravou krkavce (o události zde).

Lezce z Gabrieliny věže se najít nepodařilo

Naděje, že vyrušený pár opět vyvede mláďata, byla jen třicet procent. Sokolí pár už ale ve svém rajonu znovu nezahnízdil.

"V jejich lokalitě se bohužel už hnízdo neobjevilo. Na německé straně, relativně nedaleko, se jedno hnízdo objevilo, ale nevíme, zda je to ten náš pár nebo jiný," řekl mluvčí Salov.

Přestože se horolezci podepsali do vrcholové knížky, najít se je zatím nepodařilo. "Podle jmen se nám je nepodařilo najít u žádného německého horolezeckého svazu," zmínil Salov. Horolezcům hrozila pokuta v řádu desítek tisíc korun.

Saský horolezecký svaz nyní jedná s českým a chce do stanov zavést za podobné excesy sankce jako v Česku. "Takový mechanismus nyní nemají. Proto zvažují možnosti disciplinárního postihu členů, kteří svazu dělají ostudu," dodal Salov.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Další z rubriky

K opravené trati chce Moldava i hezké nádraží, obnova začne příští rok

Současný pohled na nádražní budovu na Moldavě.

Na železniční trati do krušnohorské Moldavy se po opravě za několik měsíců obnoví provoz. V dohledné době by se pak měl...

Lounské školy procházejí nákladnými opravami, největší se týká bazénu

Žatecká brána v Lounech

Do oprav za více než 17 milionů korun se pustili během prázdnin v lounských základních a mateřských školách. Největší a...

Matka chce od nemocnice sto tisíc za to, že na ni lékař poslal policii

Matka nechtěla odejít od mimina, lékař na ni přivolal policii

Až k soudu se může dostat konflikt, který se na jaře odehrál na jednotce intenzivní a resuscitační péče ústecké...

Najdete na iDNES.cz