Roudnická radnice začala pivovar zastřešovat.

Roudnická radnice začala pivovar zastřešovat. | foto: Ondřej Kůs, 5plus2.cz

Roudnice začala zastřešovat barokní pivovar, hledá pro něj využití

  • 2
Roudnická radnice se pustila do záchrany památkově chráněného areálu pivovaru a sladovny, kterému hrozila zkáza. Dalšímu chátrání má zabránit nová střecha, která už pokrývá více než polovinu objektu. Radnice zároveň přemýšlí, jak s komplexem naložit.

"Naskýtá se nám možnost velkého prostoru v patře. Město nemá žádný větší společenský sál, to skutečně Roudnici velmi chybí," nastiňuje plány akademický malíř a radní Jiří Brodský, který za záchranu pivovaru dlouhodobě bojuje.

Lobkowiczský pivovar

Vyrostl pod roudnickým zámkem v 70. letech 17. století, pivo se v něm vařilo od roku 1676.

Lobkowiczům patřil pivovar do roku 1948, kdy byl zestátněný. Pivo se v něm vařilo do 70. let, pak už sloužil jen jako sklady.

Američan John D. Bailey ho získal po konkursu roku 2001. Chtěl zchátralý objekt přeměnit na multifunkční objekt s restauracemi, hotelem, výstavním sálem a řadou dalších zařízení. Nic se však nedělo, budova se postupně měnila v ruinu.

V březnu 2010 město zlikvidovalo z bezpečnostních důvodů střechu, která hrozila zřícením. V roce 2012 město nakonec památku koupilo v dražbě za 3,3 milionu.

Obří rozměry stavby dávají architektům spoustu možností, jak s areálem naložit. "Objekt je veliký, dobře dimenzovaný. Může tu být v podstatě cokoliv - ať už kulturní instituce, bydlení, obchody nebo divadlo s velkým sálem," vyjmenoval statik Jan Vinař, který se na záchraně památky podílí. Alternativou je i zřízení minipivovaru.

Město zorganizovalo setkání odborníků, kteří prezentovali svůj pohled na budoucnost bývalého pivovaru. Shodli se, že v areálu by mělo vzniknout kulturně-společenské centrum, a aby se uživilo, je zapotřebí ho využít i komerčně.

Radnice chce do konce roku dokončit provizorní zastřešení, vyklidit suť a budovu odvodnit. "A až bude objekt zabezpečený, uděláme dny otevřených dveří a budeme se ptát i lidí, co by tady chtěli mít," podotkl radní Brodský.

"Přála bych si místo na společenské a kulturní akce, prostor pro setkávání lidí. A malou restauraci, kde by se vařilo pivo," říká třeba Lenka Cimlerová.

Předběžná studie už existuje

Brodský se žádnému z dobrých nápadů nebrání. Zhruba 120 metrů dlouhá a 20 metrů široká stavba postavená roku 1672 by podle jeho slov mohla být rozdělená do dvou pomyslných částí. Jedna by sloužila pro komerční účely, druhá třeba jako výstavní prostory.

"Budova stojí hned u nádraží. Ve všech evropských městech u nich najdete hostel. Je tu i blízká cyklostezka a labská paroplavba," nastiňuje Brodský možné využití i z hlediska turistického potenciálu lokality.

Předběžnou studii možného příštího využití objektu už navrhl městský architekt Petr Janoš. "Moje vize je jednoduchá. V budově by mohlo být multifunkční obchodně-kulturní centrum," říká.

Navrhl, že v případě horšího počasí by se v areálu konaly farmářské trhy a jiné akce. "Součástí by byly i menší obchody. Ty by se kousek od nádraží mohly uživit," myslí si Janoš.

V druhém podlaží navrhl restauraci s bowlingovou dráhou, o další patro výš by byl zmíněný velký společenský sál a v nejvyšších patrech objektu jeho skica počítá s ubytovacími prostory.