Žlebskou jehlu lze podle posudku Akademie věd zabezpečit i bez bourání

Žlebskou jehlu lze podle posudku Akademie věd zabezpečit i bez bourání | foto: Ondřej Holý

Ochranáři zabránili stržení nestabilní skály nad železnicí do Saska

  • 38
Správa CHKO Labské pískovce zabránila zbourání jedné z nejatraktivnějších skalních stěn Labských pískovců, Žlebské jehly. Strhnout ji chtěla Správa železniční dopravní cesty, protože skála je nestabilní a ohrožuje provoz na železnici.

"Ze znaleckého posudku, který si správa CHKO nechala zpracovat, vyplývá, že pro bezpečnost trati je dostačující stabilizace této unikátní skalní dominanty," informoval Karel Stein z oddělení ochrany krajiny Správy CHKO Labské pískovce.

Žlebská jehla ční u Dolního Žlebu na Děčínsku nad železniční tratí mezi Děčínem a Drážďany.

"Objekt již prakticky sanovat nelze a alespoň částečné odbourání je nevyhnutelné," uvedl loni na podzim mluvčí Správy železniční dopravní cesty Jakub Ptačinský. Správa se tehdy odvolala na dva znalecké posudky z jara 2013, v nichž se píše o nebezpečí zřícení masivu.

Správa CHKO se ale nyní rozhodla, že povolení ke zbourání stěny nedá. Rozhodla tak na základě posudku Ústavu struktury a mechaniky hornin Akademie věd ČR, který stanovisko správců železnic vyvrátil.

"Ani z předložených posudků a ani z předložených měření nelze vyvodit závěr o nezbytnosti odtěžit Žlebskou jehlu," stojí v posudku Akademie věd.

Správci železnice se ještě mohou odvolat

"Posudek Akademie věd ukázal, že existuje i jiné řešení než odtěžení věže. Pro přírodu v kaňonu Labe bude rozhodně šetrnější," uvedl šéf Správy CHKO Labské pískovce Pavel Kříž.

Správa železniční dopravní cesty se ještě může odvolat na ministerstvo životního prostředí. Zda to udělá, zatím není jasné.

"Touto záležitostí se budeme zabývat v momentě, kdy nás CHKO Labské pískovce se svým stanoviskem oficiálně seznámí," sdělil Marek Illiaš z odboru komunikace firmy.

Rozhodnutí správy CHKO vítají horolezci, kteří proti záměru strhnout oblíbenou a hojně využívanou stěnu protestovali.

"Výsledek správního řízení kvituji. Je zřejmé, že i státní orgán musí ctít správní postupy," řekl na adresu správců železnic předseda Českého horolezeckého svazu Vladimír Wolf.

Pokud rozhodnutí správy CHKO nabude právní moci, skálu bude nutné zabezpečit jiným způsobem - podezdít, ukotvit, vybudovat dynamické záchytné bariéry či provést injektáže. Náklady na odpovídající zajištění stability Žlebské jehly by podle odhadů mohly dosáhnout zhruba 15 milionů korun.