Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Správci železnice začali zpevňovat skálu, kterou nesměli odtěžit

  11:26aktualizováno  11:26
V děčínské části Dolní Žleb začala stabilizace Žlebské jehly, která patří k významným skalním dominantám labského údolí. Správa železniční dopravní cesty ji původně chtěla odtěžit, protože ohrožovala projíždějící vlaky. Ochranáři tomu ale zabránili.

Žlebskou jehlu lze podle posudku Akademie věd zabezpečit i bez bourání. | foto: Ondřej Holý

„Práce budou hotové do konce roku 2014,“ uvedl mluvčí Správy železniční dopravní cesty Jakub Ptačinský. Dodal, že zakázku za 4,6 milionu korun bude provádět firma AZ Sanace.

Ptačinský upřesnil, že před vlastní stabilizací Žlebské jehly firma věž očistí od skalních úlomků, vegetace a zeminy, očistí i skalní dutiny a pukliny. Vlastní sanace počítá s tím, že oddělené bloky s hlavní věží k sobě sepnou ocelové svorníky, které tak stabilizují narušený masiv pod hlavním objektem věže.

Správci železnice se tak vrátili k původní možnosti, jak skalní blok zabezpečit. Staticky zajistit totiž chtěli věž i na počátku. Jejich znalci pak ale v posudcích doporučili skálu kvůli možnému zřícení úplně odstranit.

Proti tomu se postavila Správa CHKO Labské pískovce, na jejímž území se jehla nachází. Nechala si vypracovat oponentní posudek, který původní závěry vyvrátil.

„Na základě předložených podkladů nelze vyvodit závěr, že na Žlebské jehle došlo v průběhu posledních tří let k výraznému zhoršení stabilitní situace. Nelze vyvodit závěr o nezbytnosti odtěžit Žlebskou jehlu,“ uvedl Ústav struktury a mechaniky hornin Akademie věd ČR, který posudek zpracoval.

Dlouholetá sanace skal už stála 130 milionů

Správa CHKO proto rozhodla, že se věž bourat nebude. Záchranu věže přivítali horolezci, kteří proti jejímu odtěžení protestovali.

„Je to velké vítězství rozumu a místních lezců nad silovým řešením problému. Nejde jen o lezecké cesty, které na skálu vedou, ale vůbec o to, že se podařilo zachovat krásný přírodní výtvor,“ prohlásil místopředseda výkonného výboru Českého horolezeckého svazu Petr Resch.

Nad železničním koridorem spojujícím Děčín s Drážďany probíhají sanace skal už od roku 1998. Od té doby do současnosti se v nich proinvestovalo 130 milionů korun. Stavební úpravy v kaňonu probíhaly těsně nad tratí i v nejvyšších patrech pískovcových masivů.

Podle jednatele projektantské firmy SG-Geoprojekt Stanislava Štábla, který v místě provádí dozor, už hlavní část sanací nejpoškozenějších bloků skončila.

Autor:Nejčtenější

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Matejova jsem střídal kvůli alergii. Možná ji má na mě, říká Petržela

BÍDNÁ PREMIÉRA. Vlastimil Petržela přišel v týdnu jako nový trenér k...

Po své zlínské premiéře sepsul trenérský svéráz Vlastimil Petržela nové svěřence za nohejbalový styl, ani po druhé...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...

Další z rubriky

Kdysi slavný teplický hotel jde k zemi, přes třicet let jen chátral

Ruinu bývalého hotelu Imperátor v Teplicích vyklízejí dělníci - má se bourat.

Býval chloubou lázeňského města. Pokoji honosného hotelu Imperátor v teplických Trnovanech prošlo v minulosti mnoho...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Policisté tahali z vody tonoucího, led se prolomil i pod zachráncem

Rybník v Zámecké zahradě v Teplicích, v němž se mladík topil.

Policisté v Teplicích vytáhli z rybníka tonoucího opilého mladíka, pod nímž se probořil led. Sami přitom skončili v...

Najdete na iDNES.cz