Skalní četa shodila nestabilní skalní bloky jen s pomocí páčidel. | foto: Jakub Šafránek

Skalní četa shodila v Hřensku uvolněné bloky, ohrozily by turisty

  • 0
Skalní četa Správy národního parku České Švýcarsko shodila tři velké nestabilní skalní bloky a několik dalších malých kamenů, které mohly ohrozit turisty v oblíbené Edmundově soutěsce u Hřenska. Led je odtlačil od mateřského masivu už natolik, že by se při první oblevě zřítily.

"Jeden větší blok už byl opravdu takříkajíc zralý. Stačilo u něj už jen málo síly, aby byl uveden do pohybu. Na jaře by zcela jistě samovolně spadl," poznamenal mluvčí národního parku Tomáš Salov.

Nestabilní kameny byly přímo u vstupu do Edmundovy soutěsky. Dohromady vážily přibližně dvě tuny.

"Uvolněné bloky se nacházely ve svahu ve výšce zhruba třicet metrů nad turistickou cestou, která patří k nejfrekventovanějším trasám národního parku vůbec. Každoročně tudy projde více než 150 tisíc lidí. Nemohli jsme riskovat, že se zřítí právě tehdy, až tu někdo půjde," popsal Salov.

Kameny zčásti skončily až na cestě. Četa je odsunula do její blízkosti, turisté si je tak na jaře, až začne sezona, budou moci prohlédnout.

"Shozené bloky odvážíme pouze výjimečně. Pokud je možné položit je někde poblíž cesty, tak se tam nechávají. Větší přesun jsme ale dělali v Zadní Doubici, protože tam blok ležel přímo na cestě. Nyní zdobí malý parčík u vstupu do Kyjovského údolí," přiblížil Salov.

V lesích správci nechávají skály přirozené erozi

Skalní četa pískovcové bloky v národním parku i jeho okolí kontroluje neustále, nejčastěji právě u frekventovaných turistických cest.

"Pokud máme podezření, že některý z nich je nestabilní, raději je shazujeme kontrolovaně. Ročně máme šest až deset takovýchto zásahů," zmínil Salov.

Správci národního parku se ale snaží nezasahovat do skal víc, než je kvůli bezpečnosti návštěvníků nutné. "Eroze je faktor, díky kterému se tato krajina vyvinula a získala svou podobu. U cest hlídat musíme, ale třeba v lesích nezasahujeme," uvedl Salov.

V nejbližší době skalní četa s žádnými dalšími shozy nepočítá. Salov nicméně předpokládá, že na jaře se objeví další menší rizikové kusy skal.

"Nejčastější doba řícení kamenů nastává, když je obleva. Led kámen odtlačí od mateřského masivu, a když přijde obleva, často balvan na skále visí v uvozovkách jen silou vůle. Led ho totiž posunul na samý limit," dodal Salov.

Přímo v Hřensku správci parku nezasahovali poprvé. Loni zajistili likvidaci skalního bloku, který spadl na silnici do Německa. Skálu teď stabilizuje železobetonový věnec a proti pádu menších kamenů chrání řidiče i pěší záchytné ploty.