Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Muž dostal trest za zbití psa. Nebylo to týrání, zrušil ho odvolací soud

  11:01aktualizováno  11:01
Zbití jezevčíka dřevěnou tyčí není trestným činem týrání zvířat. S tímto vysvětlením odvolací Krajský soud v Ústí nad Labem zprostil obžaloby pětačtyřicetiletého Františka Šandu z Podbořanska. Okresní soud v Lounech ho v květnu za tento čin potrestal půlroční podmínkou, pes totiž zemřel.

Jezevčík | foto: Barbora Buřinská

Případ se stal loni v říjnu, kdy muž na zahradě svého rodinného domu několikrát uhodil jezevčíka dřevěnou násadou od motyky. Pes utrpěl vážné fraktury přední nohy, čelisti, zranění páteře a hlavy (psali jsme o tom zde).

Kvůli těmto poraněním ho veterinář musel utratit. Podle lounské žalobkyně muž jezevčíka týral. Ke stejnému závěru došla i soudkyně okresního soudu.

Obžalovaný se proti rozsudku na místě odvolal a krajský soud mu dal zapravdu. „Odvolací soud rozsudek v celém rozsahu zrušil, neboť se neztotožnil s právní kvalifikací uplatněnou okresním soudem,“ uvedla mluvčí krajského soudu Marcela Trejbalová.

Místo léčby utracení

Podle odvolacího soudu nelze jednání obžalovaného kvalifikovat jako trestný čin týrání zvířat tak jak ho popisuje zákon, protože k němu nedocházelo dlouhodobě a opakovaně. V tomto případě šlo o jednorázové jednání.

Upozorňuje také na to, že obžalovaný psa neusmrtil, ale zranil. „Smrt psa nenastala výlučně kvůli zranění, ale v důsledku rozhodnutí majitelky psa utratit, ačkoliv mohla přistoupit k léčbě psa.

Skutečnost, že se rozhodla pro utracení, nelze klást obžalovanému k tíži,“ stojí mimo jiné v odůvodnění osvobozujícího rozsudku. Navíc majitelka psa vyhledala veterinárního lékaře až po delší době.

„Pakliže bolest a utrpení, které pes podstoupil, byly nepřiměřené, bylo to hlavně proto, že poškozená situaci neřešila ihned, ale po dobu zhruba pěti hodin ponechala zvíře bez ošetření trpět,“ hodnotí odvolací soud.

Jezevčík nebyl zajištěný

Muž se při projednávání případu u okresního soudu hájil tím, že ho pes napadl, když se ho snažil odehnat od jeho hárající feny německého ovčáka.

„Chystal jsem se ho od mé feny odehnat, ale pes na mě zaútočil. Měl jsem obavy, tak jsem ho několikrát praštil,“ popsal během líčení u okresního soudu v Lounech.

Majitelka jezevčíka u soudu připustila, že pes často utíkal a přelézal plot k sousedům. Podle odvolacího soudu mu v tom měla zabránit.

„Poškozená přes výzvy obžalovaného svého psa řádně nezajistila a do práv obžalovaného opakovaně zasahovala tím, že svého psa nechávala vniknout na jeho pozemek,“ uvedl krajský soud.

„Nelze vyloučit, že obžalovaný svým jednáním odvracel nebezpečí, které hrozilo jeho majetku a jeho zdraví. Skutkové pochybnosti je nutno hodnotit ve prospěch obžalovaného,“ znělo závěrečné rozhodnutí.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Další z rubriky

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Děda umřel, kluci šli z bytu. Družstvo ho teď vydraží a peníze jim dá

Dominik (vlevo) a Daniel našli po smrti dědy nový domov u Zdeňka a jeho...

Bytové družstvo Krušnohor prodává v Mostě byt, ve kterém žili dva nezletilí chlapci se svým dědou, jenž ovšem před...

Najdete na iDNES.cz