Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Muž dostal trest za zbití psa. Nebylo to týrání, zrušil ho odvolací soud

  11:01aktualizováno  11:01
Zbití jezevčíka dřevěnou tyčí není trestným činem týrání zvířat. S tímto vysvětlením odvolací Krajský soud v Ústí nad Labem zprostil obžaloby pětačtyřicetiletého Františka Šandu z Podbořanska. Okresní soud v Lounech ho v květnu za tento čin potrestal půlroční podmínkou, pes totiž zemřel.

Jezevčík | foto: Barbora Buřinská

Případ se stal loni v říjnu, kdy muž na zahradě svého rodinného domu několikrát uhodil jezevčíka dřevěnou násadou od motyky. Pes utrpěl vážné fraktury přední nohy, čelisti, zranění páteře a hlavy (psali jsme o tom zde).

Kvůli těmto poraněním ho veterinář musel utratit. Podle lounské žalobkyně muž jezevčíka týral. Ke stejnému závěru došla i soudkyně okresního soudu.

Obžalovaný se proti rozsudku na místě odvolal a krajský soud mu dal zapravdu. „Odvolací soud rozsudek v celém rozsahu zrušil, neboť se neztotožnil s právní kvalifikací uplatněnou okresním soudem,“ uvedla mluvčí krajského soudu Marcela Trejbalová.

Místo léčby utracení

Podle odvolacího soudu nelze jednání obžalovaného kvalifikovat jako trestný čin týrání zvířat tak jak ho popisuje zákon, protože k němu nedocházelo dlouhodobě a opakovaně. V tomto případě šlo o jednorázové jednání.

Upozorňuje také na to, že obžalovaný psa neusmrtil, ale zranil. „Smrt psa nenastala výlučně kvůli zranění, ale v důsledku rozhodnutí majitelky psa utratit, ačkoliv mohla přistoupit k léčbě psa.

Skutečnost, že se rozhodla pro utracení, nelze klást obžalovanému k tíži,“ stojí mimo jiné v odůvodnění osvobozujícího rozsudku. Navíc majitelka psa vyhledala veterinárního lékaře až po delší době.

„Pakliže bolest a utrpení, které pes podstoupil, byly nepřiměřené, bylo to hlavně proto, že poškozená situaci neřešila ihned, ale po dobu zhruba pěti hodin ponechala zvíře bez ošetření trpět,“ hodnotí odvolací soud.

Jezevčík nebyl zajištěný

Muž se při projednávání případu u okresního soudu hájil tím, že ho pes napadl, když se ho snažil odehnat od jeho hárající feny německého ovčáka.

„Chystal jsem se ho od mé feny odehnat, ale pes na mě zaútočil. Měl jsem obavy, tak jsem ho několikrát praštil,“ popsal během líčení u okresního soudu v Lounech.

Majitelka jezevčíka u soudu připustila, že pes často utíkal a přelézal plot k sousedům. Podle odvolacího soudu mu v tom měla zabránit.

„Poškozená přes výzvy obžalovaného svého psa řádně nezajistila a do práv obžalovaného opakovaně zasahovala tím, že svého psa nechávala vniknout na jeho pozemek,“ uvedl krajský soud.

„Nelze vyloučit, že obžalovaný svým jednáním odvracel nebezpečí, které hrozilo jeho majetku a jeho zdraví. Skutkové pochybnosti je nutno hodnotit ve prospěch obžalovaného,“ znělo závěrečné rozhodnutí.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Za únos ženy pro výkupné dostali senioři vězení, odvlekli ji od školky

Obžalovaný Hanzálek skrýval tvář před objektivy, vpravo stojí obžalovaný Rázl.

Krajský soud poslal do vězení čtveřici mužů za předloňský únos matky dvou dětí z Ústí nad Labem. Uložil jim tresty na 3...

Za dávný vyhazov musí exstarosta Starých Křečan splatit obci 140 tisíc

(Ilustrační snímek)

Místo dvanáctinásobku dostal bývalý pracovník radnice ve Starých Křečanech na Děčínsku jen tříměsíční odstupné. Šel k...

Školáci už nehlasují jen pro „mekáč“, ale pro více zdravých podniků

Pohled z věže kostela sv. Štěpána na centrum Litoměřic.

Školáci v Litoměřicích si přejí, aby radnice ve městě vybudovala lezeckou stěnu a zábavní skákací park. Tyto návrhy...

Grafton Recruitment Praha
NÁKUPČÍ

Grafton Recruitment Praha
Ústecký kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz