Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Matka hodila novorozence do popelnice, za vraždu dostala 17 let

  11:10aktualizováno  12:52
Za vraždu novorozence má Jiřina Sládková z Podbořan na Lounsku strávit 17 let ve vězení, v pondělí o tom rozhodl ústecký krajský soud. Sládková dítě porodila doma, poté ho hodila do popelnice. Dítě zemřelo v důsledku podchlazení.

Jiřina Sládková má za vraždu novorozeněte strávit 17 ve vězení. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

„Vina byla prokázána jednak jejím částečným doznáním a hlavně znaleckými posudky z oborů soudního lékařství, psychologie a psychiatrie. Důkazy do sebe jednoznačně zapadaly,“ sdělil MF DNES k rozsudku soudce Jiří Bednář, který měl případ na starosti. Rozsudek je nepravomocný, Sládková se na místě odvolala.

Advokátka Sládkové žádala buď zproštění obžaloby nebo překvalifikování činu na vraždu novorozeného dítěte matkou. U tohoto skutku je sazba 3 až 8 let vězení, což je výrazně méně než u vraždy.

Právní zástupkyně argumentovala, že Sládková o svém těhotenství nevěděla a dítě posléze považovala za mrtvé. Znalci však potvrdili, že žena si svého těhotenství musela být vědoma.

Žádné stopy rozrušení tam nebyly, řekl soudce

„Ona po celou dobu těhotenství tajila, že byla těhotná. Znalci vyloučili poporodní stav rozrušení s ohledem na její kroky, které byly naprosto logické a žádné stopy po nějakém zkratkovitém jednání tam nebyly,“ poznamenal soudce. 

Soud ženě vyměřil trest ve spodní polovině sazby, která byla 15 až 20 let. „Znalci dospěli k závěru, že obžalovaná netrpí žádnou duševní poruchou, není protispolečensky orientovaná a do budoucna je u ní páchání protispolečenských projevů málo pravděpodobné,“ vysvětlil výši trestu soudce Bednář. 

Čin se odehrál v noci ze 7. na 8. prosince 2013. Sládková byla doma, když se jí udělalo špatně. Následně ve sprše porodila dítě. „Pak ze mě vylétlo to mimino,“ vypověděla na policii. U soudu vypovídat odmítla.

Manžel spal ve vedlejší místnosti, Sládková zametala stopy

Žena podle spisu porodila zdravého chlapce, kterého pak nechala několik minut ležet ve sprše. Později dítě omyla, zabalila do ručníku a dětské deky a strčila do silonové tašky, kterou vyhodila do popelnice před domem. Dítě umíralo několik hodin, zemřelo na podchlazení a otok mozku a plic.

„Ačkoliv manžel ve vedlejší místnosti spal, ona za sebou zametla stopy, uklidila koupelnu, vytřela ji a dítě okamžitě ukryla do tašky. Neučinila nic k tomu, aby dítě mohlo přežít,“ podotkl soudce. 

Sládková svůj čin popsala policii, ale nikdy ho nevysvětlila. Před kriminalisty pouze uvedla, že o svém těhotenství nevěděla. Ničeho si nevšiml ani její manžel, který se Sládkové zastává. „Je silnější,“ podotkl k manželce.

„Nevěřím, že to udělala úmyslně. Má děti strašně ráda,“ uvedl pak u soudu muž, který má se Sládkovou dvě děti. Vzdal se dokonce práva na odškodnění, které mohl za vraždu svého dítěte požadovat.

Autor:Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé patro domu.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Snowboardista popíjel na sjezdovce, v baru pak napadal hosty i policii

(Ilustrační snímek)

Policie stíhá za výtržnictví pětatřicetiletého snowboardistu z Litvínovska, který se opilý vydal ze sjezdovky do...

Školáci už nehlasují jen pro „mekáč“, ale pro více zdravých podniků

Pohled z věže kostela sv. Štěpána na centrum Litoměřic.

Školáci v Litoměřicích si přejí, aby radnice ve městě vybudovala lezeckou stěnu a zábavní skákací park. Tyto návrhy...

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Najdete na iDNES.cz