Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Sestra obžalovaná z šesti vražd je na svobodě, soud ji pustil z vazby

  10:35aktualizováno  11:30
Bývalá zdravotní sestra Věra Marešová obžalovaná z vražd šesti pacientů v Lužické nemocnici v Rumburku je na svobodě. Vrchní soud v Praze totiž zamítl stížnost státního zastupitelství proti jejímu propuštění, o kterém rozhodl ústecký krajský soud. Marešová vazbu opustila v pondělí.

Obžalovaná bývalá zdravotní sestra Věra Marešová je na svobodě. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

„Vrchní soud rozhodl o stížnosti státního zástupce v pondělí dopoledne,“ potvrdil iDNES.cz mluvčí Vrchního soudu v Praze Jan Fořt. O stížnosti rozhodoval soudní senát, jemuž předsedal soudce Martin Zelenka.

Proč stížnost žalobce proti propuštění zamítl, není zcela jasné. Soudce Zelenka jen uvedl, že se ztotožnil s rozhodnutím krajského soudu.

„Potvrdili jsme rozhodnutí soudu prvního stupně, který nahradil důvody vazby jinými zákonnými instituty,“ sdělil iDNES.cz soudce, který stížnost proti propuštění Marešové zamítl. Sestra se tak místo vazby bude hlásit probačnímu úředníkovi, který na ni bude dohlížet. Současně má zákaz vycestovat do zahraničí.

Obšírněji se ke svému rozhodnutí soudce Zelenka podle svých slov vyjádří až po písemném vyhotovení rozhodnutí. Soud má na to ze zákona 20 dní. „Jelikož referent, který to bude dělat, má teď dovolenou, tak předpokládám, že vyhotovení bude až v první polovině ledna,“ poznamenal.

Marešová strávila ve vazbě více než rok

Marešová opustila vazební věznici v Litoměřicích pár hodin po rozhodnutí soudu, celkem v ní strávila více než rok. „Paní Marešová byla propuštěná v pondělí v odpoledních hodinách,“ sdělil iDNES.cz mluvčí věznice Jaroslav Kindl.

„Vzápětí jak jsme obdrželi rozhodnutí soudu, tak jsme ji propustili,“ podotkl mluvčí. Před propuštěním si Marešová vyzvedla osobní věci, absolvovala výstupní lékařskou prohlídku a vězeňská služba zkontrolovala její osobní údaje. Zda na Marešovou po propuštění někdo čekal, mluvčí neřekl.

O propuštění Marešové rozhodl už v listopadu ústecký krajský soud, ale státní zástupce František Stibor, který zdravotní sestru obžaloval, podal na místě stížnost. Žalobce iDNES.cz jen potvrdil, že sestra Marešová je na svobodě. „To je vše, co k tomu mohu uvést. Více se vám k věci nebudu vyjadřovat,“ uvedl.

Líčení zatím nahrává obžalované

Marešová podle žalobce zabíjela v letech 2010 až 2014. K usmrcení měla používat vpíchnutí velké dávky draslíku, která způsobila pacientovi srdeční zástavu. Kriminalisty na stopu sestry přivedla loni v červnu neobvyklá smrt 73leté pacientky, která byla podle státního zástupce poslední obětí Marešové.

„Takto jednala proto, aby si ulehčila od svých ošetřovatelských povinností,“ uvedl už dříve žalobce František Stibor. Na případ upozornil lékař Petr Vondráček, jemuž se zdálo úmrtí výše zmíněné pacientky podezřelé. Odebral jí krev a rozborem nechal zjistit, že mrtvá má v krvi abnormální množství draslíku.

Líčení zatím však vyznívá spíše ve prospěch Marešové, psychologové například nenašli žádný motiv. „Není nemorální, ani protispolečenská, vždy se snažila povinnosti plnit. Kdyby neměla ráda lidi, nemohla by takovou práci dělat,“ uvedla psycholožka Štěpánka Tůmová. Ani znalci pak jednoznačně nepotvrdili, že pacienti zemřeli rukou Marešové. Sestře hrozí v případě uznání viny až doživotní vězení. Líčení pokračuje v lednu.

Proces začal v létě:

Autor:


Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Další z rubriky

Chůze naboso je pro ni životní styl, neobouvá se ani do divadla

Ivana Hluštíková z Loun chodí už několik let bez bot.

Ivana Hluštíková z Loun chodí už pár let bez bot. Na zahradu, do města a klidně i do divadla. Patří ke skupině lidí,...

Studenti navrhli, jak by šlo oživit území bývalé plovárny v Krupce

Některé z vystavených studentských návrhů.

Studenti z Česka i zahraničí se zapojili do projektu, jehož cílem bylo vytvořit návrh, jak by se mohlo do budoucna...

Matka chce od nemocnice sto tisíc za to, že na ni lékař poslal policii

Matka nechtěla odejít od mimina, lékař na ni přivolal policii

Až k soudu se může dostat konflikt, který se na jaře odehrál na jednotce intenzivní a resuscitační péče ústecké...

Najdete na iDNES.cz