Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Sestra obžalovaná z šesti vražd je na svobodě, soud ji pustil z vazby

  10:35aktualizováno  11:30
Bývalá zdravotní sestra Věra Marešová obžalovaná z vražd šesti pacientů v Lužické nemocnici v Rumburku je na svobodě. Vrchní soud v Praze totiž zamítl stížnost státního zastupitelství proti jejímu propuštění, o kterém rozhodl ústecký krajský soud. Marešová vazbu opustila v pondělí.

Obžalovaná bývalá zdravotní sestra Věra Marešová je na svobodě. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

„Vrchní soud rozhodl o stížnosti státního zástupce v pondělí dopoledne,“ potvrdil iDNES.cz mluvčí Vrchního soudu v Praze Jan Fořt. O stížnosti rozhodoval soudní senát, jemuž předsedal soudce Martin Zelenka.

Proč stížnost žalobce proti propuštění zamítl, není zcela jasné. Soudce Zelenka jen uvedl, že se ztotožnil s rozhodnutím krajského soudu.

„Potvrdili jsme rozhodnutí soudu prvního stupně, který nahradil důvody vazby jinými zákonnými instituty,“ sdělil iDNES.cz soudce, který stížnost proti propuštění Marešové zamítl. Sestra se tak místo vazby bude hlásit probačnímu úředníkovi, který na ni bude dohlížet. Současně má zákaz vycestovat do zahraničí.

Obšírněji se ke svému rozhodnutí soudce Zelenka podle svých slov vyjádří až po písemném vyhotovení rozhodnutí. Soud má na to ze zákona 20 dní. „Jelikož referent, který to bude dělat, má teď dovolenou, tak předpokládám, že vyhotovení bude až v první polovině ledna,“ poznamenal.

Marešová strávila ve vazbě více než rok

Marešová opustila vazební věznici v Litoměřicích pár hodin po rozhodnutí soudu, celkem v ní strávila více než rok. „Paní Marešová byla propuštěná v pondělí v odpoledních hodinách,“ sdělil iDNES.cz mluvčí věznice Jaroslav Kindl.

„Vzápětí jak jsme obdrželi rozhodnutí soudu, tak jsme ji propustili,“ podotkl mluvčí. Před propuštěním si Marešová vyzvedla osobní věci, absolvovala výstupní lékařskou prohlídku a vězeňská služba zkontrolovala její osobní údaje. Zda na Marešovou po propuštění někdo čekal, mluvčí neřekl.

O propuštění Marešové rozhodl už v listopadu ústecký krajský soud, ale státní zástupce František Stibor, který zdravotní sestru obžaloval, podal na místě stížnost. Žalobce iDNES.cz jen potvrdil, že sestra Marešová je na svobodě. „To je vše, co k tomu mohu uvést. Více se vám k věci nebudu vyjadřovat,“ uvedl.

Líčení zatím nahrává obžalované

Marešová podle žalobce zabíjela v letech 2010 až 2014. K usmrcení měla používat vpíchnutí velké dávky draslíku, která způsobila pacientovi srdeční zástavu. Kriminalisty na stopu sestry přivedla loni v červnu neobvyklá smrt 73leté pacientky, která byla podle státního zástupce poslední obětí Marešové.

„Takto jednala proto, aby si ulehčila od svých ošetřovatelských povinností,“ uvedl už dříve žalobce František Stibor. Na případ upozornil lékař Petr Vondráček, jemuž se zdálo úmrtí výše zmíněné pacientky podezřelé. Odebral jí krev a rozborem nechal zjistit, že mrtvá má v krvi abnormální množství draslíku.

Líčení zatím však vyznívá spíše ve prospěch Marešové, psychologové například nenašli žádný motiv. „Není nemorální, ani protispolečenská, vždy se snažila povinnosti plnit. Kdyby neměla ráda lidi, nemohla by takovou práci dělat,“ uvedla psycholožka Štěpánka Tůmová. Ani znalci pak jednoznačně nepotvrdili, že pacienti zemřeli rukou Marešové. Sestře hrozí v případě uznání viny až doživotní vězení. Líčení pokračuje v lednu.

Proces začal v létě:

Autor:Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé patro domu.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Výsledek obchodu s chudobou v Jirkově: v domě není teplá voda, nebude teplo

Bytový dům v Nových Ervěnicích zčásti odpojený od energií.

Bytový dům v Nových Ervěnicích v Jirkově se ocitl bez teplé vody a s přivřeným topením. Část vlastníků bytů totiž...

Cestu k vodopádu v ústeckém Vaňově zasypaly kameny, poškodily i opěrné zdi

Přístup k Vaňovským vodopádům je stížený. Cesta je zasypaná kamením, ale i...

U vodopádu v ústecké části Vaňov se uvolnila část rozmoklého svahu a na stezku pod oblíbenou přírodní atrakcí se...

Za dávný vyhazov musí exstarosta Starých Křečan splatit obci 140 tisíc

(Ilustrační snímek)

Místo dvanáctinásobku dostal bývalý pracovník radnice ve Starých Křečanech na Děčínsku jen tříměsíční odstupné. Šel k...

Najdete na iDNES.cz