Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Rektor univerzity v Ústí se po patu v první volbě rozhodl nekandidovat

  8:32aktualizováno  8:32
Rektor ústecké Univerzity Jana Evangelisty Purkyně René Wokoun nebude v blížících se nových volbách obhajovat své křeslo. V první volbě na podzim svedl boj především s děkanem Michalem Kolečkem, volba ale nakonec skončila patem.

René Wokoun byl rektorem ústecké Univerzity Jana Evangelisty Purkyně čtyři roky. | foto: Karel Pešek, MAFRA

„Já sám jsem necítil ze strany akademického senátu takovou podporu, která by mě přesvědčila o tom, že mám kandidovat,“ zdůvodnil Wokoun své rozhodnutí neucházet se o post rektora na druhé funkční období.

První volba

Poprvé se akademický senát pokoušel zvolit rektora 29. října, jenže ani ve čtyřech kolech se mu to nepodařilo.

Po dvou kolech se volba zúžila na duel rektora Wokouna a děkana Kolečka, který dvakrát neprošel o jediný hlas. Ze 40 senátorů pro něj hlasovalo 20, Wokouna podpořilo nejprve 10 a poté jen pět senátorů.

Při volbách koncem října se o funkci rektora ucházeli čtyři kandidáti. Wokoun je jediný z nich, kdo se do nového klání nepustí znovu.

„Cítím, že v případě stejného složení kandidátů, jako bylo v první volbě, by mohlo dojít opět k patové situaci nezvolení rektora, což by bylo pro univerzitu problematické,“ poznamenal Wokoun.

Mandát mu skončí 28. února, poté se chce věnovat přednášení a vědecké práci. Jestli to ale bude na ústecké univerzitě, nebo jinde, je podle Wokouna v tuto chvíli otevřené.

Akademický senát tak bude 4. února vybírat mezi končícím děkanem Fakulty umění a designu Michalem Kolečkem, děkanem Fakulty výrobních technologií a managementu Františkem Holešovským a šéfem katedry geografie na Přírodovědecké fakultě Martinem Balejem.

Největším favoritem je děkan Koleček

Největším favoritem je děkan Fakulty umění a designu, kterému v první volbě dvakrát chyběl jediný hlas.

„Mou základní motivací je to, že cítím odpovědnost v několika směrech. Za prvé ji cítím vůči hlasům, které jsem získal v první volbě. Dále ji cítím vůči svým navrhovatelům, kteří nejen, že mě znovu navrhli, ale mnozí další se k nim přidali. Pak cítím odpovědnost vůči univerzitě, protože jsem představil program, za kterým si stojím o kterém si myslím, že takový bude univerzita v následujícím období potřebovat,“ sdělil Koleček.

Naopak menším překvapením je opětovná kandidatura docenta Baleje, který v minulé volbě kvůli nejmenší podpoře vypadl hned v prvním kole.

„K rozhodnutí kandidovat mě vede podpora navrhovatelů z pěti fakult naší univerzity, osobností, kterých si velmi vážím,“ řekl Balej, který je nejmladším kandidátem.

Koleček, Holešovský a Balej představí svou vizi vedení univerzity na veřejném slyšení na půdě akademického senátu 28. ledna, tedy týden před volbou.

„Kandidáti seznámí akademickou obec a zaměstnance se svým volebním programem,“ sdělila mluvčí univerzity Jana Šiková. Akademický senát tvoří zhruba ze dvou třetin pedagogové univerzity a z jedné třetiny studenti.

Autor:


Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Další z rubriky

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Studenti navrhli, jak by šlo oživit území bývalé plovárny v Krupce

Některé z vystavených studentských návrhů.

Studenti z Česka i zahraničí se zapojili do projektu, jehož cílem bylo vytvořit návrh, jak by se mohlo do budoucna...

Matka chce od nemocnice sto tisíc za to, že na ni lékař poslal policii

Matka nechtěla odejít od mimina, lékař na ni přivolal policii

Až k soudu se může dostat konflikt, který se na jaře odehrál na jednotce intenzivní a resuscitační péče ústecké...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz