Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Bývalá věznice Drahonice se chystá na uprchlíky. Navzdory obci i kraji

  8:40aktualizováno  8:40
Je prakticky jisté, že z bývalé věznice v Drahonicích se v brzké době stane další záchytné zařízení pro uprchlíky. Zřízení tábora pro běžence neodvrátil ani odpor okolních obcí, nesouhlasná petice obyvatel či odmítavý postoj kraje. Ministerstvo vnitra vznik zařízení odůvodňuje tím, že kapacita stávajících zařízení přestává stačit.

Věznice Drahonice se zavře od 1. května. | foto: Karel Pešek, MAFRA

Ministerstvo vnitra na dotaz MF DNES, zda v Drahonicích budou umisťováni běženci a odkdy, odpovědělo  zdrženlivě: „S Drahonicemi počítáme jako s rezervními kapacitami. Finanční náklady včetně personálního a bezpečnostního zajištění v tuto chvíli řešíme,“ odepsala mluvčí resortu Petra Kučerová.

Na internetu se však už objevily inzeráty hledající do věznice pracovníky a před několika dny obec navštívili zástupci ministerstva, kteří starostu seznámili s tím, jak bude zařízení fungovat - že režim v něm má být podobný jako v bývalé věznici a uprchlíci se nebudou moci pohybovat mimo areál, ale budou pod neustálou ostrahou. Má se kvůli tomu obnovit i kamerový systém.

„Jako obec nemáme prakticky žádnou možnost, jak tomu bránit. Uprchlíků přibývá a stát nemá dostatek jiných kapacit, kam je umisťovat. Na rozhodnutí ministerstva neměl náš nesouhlas a ani petice žádný vliv,“ poznamenal lubenecký starosta Jiří Chaloupecký.

Zástupci ministerstva byli v obci minulý pátek

Ministerstvo počítá s kapacitou tří set lůžek. Kdy do Drahonic mají první uprchlíci přijít, není zatím jasné. „Přesný termín mi ministerstvo nesdělilo. Vzalo to ale rychlý spád, nábor pracovníků do zařízení již probíhá, nastoupit mají v polovině září. Předpokládám, že první cizinci by tam mohli být umístěni na přelomu září a října,“ míní starosta.

Ministerstvo už v souvislosti s tím sdělilo, že plánuje posílit služebnu policie v nedalekých Podbořanech. Lubenci to ale nestačí, požaduje, aby hlídka měla stálou služebnu přímo v obci.

„Nabídli jsme adekvátní prostory, kde by měli policisté zázemí. Uvítal bych vytvoření odloučeného pracoviště policie. Nechtěl bych, aby tu policisté jen projížděli v autě,“ zdůraznil starosta.

Sedm kilometrů od Drahonic bude další tábor pro uprchlíky

Podpis pod zmíněnou petici ale připojilo během deseti dnů přes dvanáct set občanů a podle starosty by jich bylo o další stovky více, kdyby petiční akce běžela až do konce srpna, jak bylo v plánu. Stále další se prý o to hlásí.

Na stranu místních se postavil také krajský úřad. Rada kraje napsala premiérovi a ministrovi vnitra, že se záměrem nesouhlasí a žádné zařízení pro imigranty na severu Čech nechce (o nesouhlasu kraje více zde).

Starosta malé obce na rozhraní tří krajů s ministerstvem uvažuje i nad osudem běženců, jež cizinecká policie z Drahonic propustí.

„Většina se jich chce dostat co nejdříve dál na západ. Bez znalosti řeči a prostředí se odtud budou těžko dostávat, spojení veřejnou dopravou třeba s Prahou je komplikované. Je třeba, aby je policie směrovala do Karlových Varů či Žatce,“ upozornil Chaloupecký,

Chystaný tábor pro běžence navíc nebude jediný, který v oblasti vznikne. „Jen sedm kilometrů odtud, u obce Bálková, která spadá pod Plzenský kraj, bude další záchytné zařízení pro více než dvě stě uprchlíků. Jsme navíc jednou z lokalit, kde stát zvažuje vybudování úložiště jaderného odpadu. To je na jeden region obrovská zátěž,“ vypočítává Chaloupecký.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Přesila zbila na koupališti v Dubí muže. Bazén byl plný krve, líčí svědci

Napadený mladík si z obličeje otírá krev. (7. 8. 2018)

Na koupališti v Dubí na Teplicku v úterý skupina útočníků brutálně zbila mladíka. Ten se podle svědka snažil zklidnit...V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Další z rubriky

Za dvojnásobnou vraždu v kolonii soudí jen komplice, vrah se zastřelil

Obžalovaný Jaroslav Topinka před ústeckým krajským soudem.

Soud v Ústí nad Labem začal projednávat dvojnásobnou vraždu v zahradní kolonii ve Střížovicích. Jaroslav Topinka je...

Trať z Děčína do Střekova opraví za tři miliardy, lidé mohou psát podněty

Ilustrační snímek

Vlaky mezi Děčínem a ústeckým Střekovem budou jezdit po modernější trati. Správa železniční dopravní cesty do úprav...

Lidé se rozloučili s prvním z trojice vojáků zabitých v Afghánistánu

Pohřeb padlého vojáka Martina Marcina v Chomutově.

S veškerými vojenskými poctami se v poledne konal v Chomutově pohřeb Martina Marcina, prvního ze tří českých vojáků,...

Najdete na iDNES.cz