(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Z těžařů na Mostecku se stávají zemědělci, pěstují šťovík

  • 20
Z těžařů ze skupiny Czech Coal se stávají zemědělci. Na rekultivovaných plochách pěstují rostliny, které mohou sloužit jako biomasa využitelná v teplárnách. Nově experimentují s energetickým šťovíkem.

"Společnost Rekultivace, která patří do skupiny Czech Coal, na Mostecku pokusně pěstuje na rekultivovaných plochách energetické plodiny, jako je šťovík, japonský topol čimiscanthus, tedy čínský rákos. Rostlinou budoucnosti by mohla být i křídlatka, jejíž cílené pěstování coby nepůvodního rostlinného druhu ale naráží na nutnost povolení ze strany státní správy," uvedla mluvčí Czech Coal Gabriela Sáričková Benešová.

Energetický šťovík Uteuša

Poskytuje vysoké výnosy suché hmoty, kolem 10 tun na hektar.

Má vysokou výhřevnost, obdobnou výhřevnosti dřeva.

Je vytrvalý, vydrží na stanovišti 10 i více let.

Má hluboký kořenový systém, který může čerpat vláhu z větších hloubek.

Dozrává již koncem července, takže se sklízí ještě před žněmi.

Slyšet od mluvčí Czech Coal názvy rostlin až zarazí. Firma je v Ústeckém kraji známá hlavně tím, že by kvůli uhlí a pokračování těžby za ekologickými limity chtěla zbourat Horní Jiřetín a Černice na Litvínovsku (více čtěte zde).

Nově se zajímá o výnosy z pěstování. Ty podle mluvčí nejsou takové, jaké firma předpokládala. Místo 20 tun z hektaru se pohybují mezi čtyřmi až osmi tunami.

Těžaře to ale zatím od farmaření neodradilo. Spolu s chomutovským pracovištěm Výzkumného ústavu rostlinné výroby například zjišťují možnosti využití energetického šťovíku, odrůdy Uteuša.

Odběratelem biomasy z mosteckých rekultivací mají být teplárny v Žatci a Žluticích na Karlovarsku.

"Rozšíření a efektivní pěstování plodin však předpokládá naplnění několika podmínek, jako je právě existence blízkého menšího zdroje spalování s dotační podporou, ale také třeba zavedení umělého zavlažování a pořízení techniky na lisování biomasy dle potřeb odběratele," doplnila Sáričková Benešová.