Areál opuštěného utečeneckého tábora v Červeném Újezdu

Areál opuštěného utečeneckého tábora v Červeném Újezdu | foto: Martin Adamec, MAFRA

Z tábora bude sklad nepřizpůsobivých, bojí se lidé v Červeném Újezdu

  • 7
Bývalý uprchlický tábor v Červeném Újezdu na Teplicku je zatím prázdný. Ministerstvo vnitra ho ale prodalo a lidé se teď bojí, že do něj nová majitelka přestěhuje nepřizpůsobivé lidi z celého kraje. Ta zatím nechce říct, co z prázdným objektem zamýšlí.

Spekulace o tom, co z bývalého tábora bude, se objevily právě kvůli tomu, že nový vlastník dosud o svých záměrech s bývalým centrem pro uprchlíky nemluvil. Mezi obyvateli Červeného Újezdu se proto začala šířit informace, že sem chce sestěhovat sociálně slabé lidi z lukrativnějších míst kraje.

A spolu s tím roste i panika. Dokonce vznikla i petice, kterou podepsalo už skoro 900 lidí z obce i okolí a to včetně chatařů. "Panuje zde všeobecná hysterie," říká Jana Syslová, starostka Hrobčic, pod které Červený Újezd spadá.

"Lidé se bojí, že se sem sestěhují problémoví a nepřizpůsobiví lidé. Neustále se mě ptají, co s táborem bude. A já jim neumím odpovědět," dodává.

Záměr majitelky nikdo nezná

Ptala se správy uprchlických zařízení, ale ta jí odmítla sdělit záměr nového majitele i jeho jméno. Dostalo se jí jediné odpovědi: prodej proběhl podle zákona a areál si přece mohl koupit každý.

Na jednom z minulých jednání zastupitelstva Hrobčic se rozšířila zpráva, kvůli níž se panika začala šířit. V ní se píše, že "na základě dostupných informací je záměrem nového majitele v areálu bývalého azylového zařízení trvale umístit stovky sociálně slabých, problémových a obtížně přizpůsobivých občanů s cílem uvolnit byty, které užívají v lukrativnějších lokalitách Ústeckého kraje."

Jak se areál prodával

Správa uprchlických zařízení se už v roce 2007 rozhodla opuštěný a nepotřebný tábor prodat. Původní cena byla 51 114 380 korun. Pak šla níž, ve třetím kole to bylo 35,9 milionu korun. Přesto nikdo neměl zájem a kupec se našel až v desátém kole, když byl areál s mnoha budovami prodán loni v lednu za méně než deset milionů. Přesnou částku majitelka odmítla sdělit.

Jedním z těch, kteří petici podepsali, je Jiří Růžička. "Před lety tudy chodili opilí běženci a my se báli o děti. Teď se bojíme, že se to vrátí"“ říká. "Lidé chtějí mít klid. Kdyby byl tábor plný nepřizpůsobivých, to by nás zničilo," dodal jeho soused.

A právě mlčení úřadů hysterii lidí ještě prohlubuje. "Správa uprchlických zařízení s námi moc nekomunikuje. Jediné, co mi navrhla, bylo, že vzkáže majiteli, aby se ozval sám. Aby přišel a řekl, jaké má plány. Dodnes nedorazil," říká starostka Syslová.

MF DNES se podařilo majitelku kontaktovat. "Žádné stěhování sociálně nepřizpůsobivých nebude," prohlásila žena, která důrazně žádala nezveřejňovat své jméno. "Naopak, my chceme spolupracovat na rozkvětu okolních obcí. Chystáme třeba bydlení pro mladé rodiny s dětmi," dodala.

Konkrétní plány prý však zatím nemá. "Nechci investovat do příprav, když mi to ještě neříká pane. Plány řekneme, až když podepíšeme smlouvu," dodala. Ve výběrovém řízení sice uspěla už loni, dosud ale areál nebyl převeden. Musí s tím totiž souhlasit několik úřadů a nyní se převod zadrhl na ministerstvu životního prostředí.

V areálu jsou čtyři větší domy a řada menších staveb. V jednom z paneláků se dá po malých úpravách hned bydlet, garsonky jsou vhodné třeba pro malé rodiny s dětmi a důchodce.