Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Z tábora bude sklad nepřizpůsobivých, bojí se lidé v Červeném Újezdu

  9:42aktualizováno  9:42
Bývalý uprchlický tábor v Červeném Újezdu na Teplicku je zatím prázdný. Ministerstvo vnitra ho ale prodalo a lidé se teď bojí, že do něj nová majitelka přestěhuje nepřizpůsobivé lidi z celého kraje. Ta zatím nechce říct, co z prázdným objektem zamýšlí.

Areál opuštěného utečeneckého tábora v Červeném Újezdu | foto: Martin Adamec, MAFRA

Spekulace o tom, co z bývalého tábora bude, se objevily právě kvůli tomu, že nový vlastník dosud o svých záměrech s bývalým centrem pro uprchlíky nemluvil. Mezi obyvateli Červeného Újezdu se proto začala šířit informace, že sem chce sestěhovat sociálně slabé lidi z lukrativnějších míst kraje.

A spolu s tím roste i panika. Dokonce vznikla i petice, kterou podepsalo už skoro 900 lidí z obce i okolí a to včetně chatařů. "Panuje zde všeobecná hysterie," říká Jana Syslová, starostka Hrobčic, pod které Červený Újezd spadá.

"Lidé se bojí, že se sem sestěhují problémoví a nepřizpůsobiví lidé. Neustále se mě ptají, co s táborem bude. A já jim neumím odpovědět," dodává.

Záměr majitelky nikdo nezná

Ptala se správy uprchlických zařízení, ale ta jí odmítla sdělit záměr nového majitele i jeho jméno. Dostalo se jí jediné odpovědi: prodej proběhl podle zákona a areál si přece mohl koupit každý.

Na jednom z minulých jednání zastupitelstva Hrobčic se rozšířila zpráva, kvůli níž se panika začala šířit. V ní se píše, že "na základě dostupných informací je záměrem nového majitele v areálu bývalého azylového zařízení trvale umístit stovky sociálně slabých, problémových a obtížně přizpůsobivých občanů s cílem uvolnit byty, které užívají v lukrativnějších lokalitách Ústeckého kraje."

Jak se areál prodával

Správa uprchlických zařízení se už v roce 2007 rozhodla opuštěný a nepotřebný tábor prodat. Původní cena byla 51 114 380 korun. Pak šla níž, ve třetím kole to bylo 35,9 milionu korun. Přesto nikdo neměl zájem a kupec se našel až v desátém kole, když byl areál s mnoha budovami prodán loni v lednu za méně než deset milionů. Přesnou částku majitelka odmítla sdělit.

Jedním z těch, kteří petici podepsali, je Jiří Růžička. "Před lety tudy chodili opilí běženci a my se báli o děti. Teď se bojíme, že se to vrátí"“ říká. "Lidé chtějí mít klid. Kdyby byl tábor plný nepřizpůsobivých, to by nás zničilo," dodal jeho soused.

A právě mlčení úřadů hysterii lidí ještě prohlubuje. "Správa uprchlických zařízení s námi moc nekomunikuje. Jediné, co mi navrhla, bylo, že vzkáže majiteli, aby se ozval sám. Aby přišel a řekl, jaké má plány. Dodnes nedorazil," říká starostka Syslová.

MF DNES se podařilo majitelku kontaktovat. "Žádné stěhování sociálně nepřizpůsobivých nebude," prohlásila žena, která důrazně žádala nezveřejňovat své jméno. "Naopak, my chceme spolupracovat na rozkvětu okolních obcí. Chystáme třeba bydlení pro mladé rodiny s dětmi," dodala.

Konkrétní plány prý však zatím nemá. "Nechci investovat do příprav, když mi to ještě neříká pane. Plány řekneme, až když podepíšeme smlouvu," dodala. Ve výběrovém řízení sice uspěla už loni, dosud ale areál nebyl převeden. Musí s tím totiž souhlasit několik úřadů a nyní se převod zadrhl na ministerstvu životního prostředí.

V areálu jsou čtyři větší domy a řada menších staveb. V jednom z paneláků se dá po malých úpravách hned bydlet, garsonky jsou vhodné třeba pro malé rodiny s dětmi a důchodce.
Nejčtenější

Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...

Střelce z Chomutova poslal soud na dvanáct a půl roku do vězení

Obžalovaný Petr Benda.

Krajský soud v Ústí nad Labem potrestal 12,5 lety vězení sedmatřicetiletého Petra Bendu, který loni na jaře zastřelil...

Černou skládku nechal místostarosta odvézt na dvůr domnělého provinilce

Odhozené igelitové pytle na obecních pozemcích v Hrobcích.

Svérázně nechal uklidit černou skládku na obecních pozemcích místostarosta Hrobců na Litoměřicku Petr Kříž. Protože se...

Další z rubriky

Trestu za pořezání pacientů v nemocnici senior unikne, je nepříčetný

Psychicky narušený muž pořezal v teplické nemocnici dva pacienty, jednoho bodl...

Šestaosmdesátiletý muž, který loni na podzim napadl kapesním nožem na pokoji nemocnice v Teplicích dva spolupacienty,...

Mariánský most jednou může být delší, zavrtá se tunelem do skály

Mariánský most v Ústí nad Labem.

Mariánský most v Ústí nad Labem v budoucnu asi změní svůj vzhled. Radnice totiž hledá nejlepší řešení dopravy ve městě...

Obviněná z vraždy novorozence nalezeného v popelnici je na svobodě

Ve Strašnicích se našlo tělo mrtvého novorozence v kontejneru.

Matka obviněná z vraždy novorozence v Teplicích je na svobodě. Okresní soud nevyhověl návrhu státního zástupce na její...

Najdete na iDNES.cz