Uvnitř mosteckého sídliště Stovka.

Uvnitř mosteckého sídliště Stovka. | foto: Martin Adamec, MAFRA

Sídliště Stovka se mění v ghetto. Petice proti problémovým nepomohla

  • 33
Mostecké sídliště nedaleko centra známé jako Stovka má stále více potíží kvůli rostoucímu počtu problémových obyvatel. Přestože o nesnázích lokality u sportovní haly ví i radnice či policie, už několik let se je nedaří řešit.

Sídliště Stovka obývá stále víc lidí, kteří dělají nepořádek, ničí byty a berou drogy. Město ho začalo víc hlídat (psali jsme o tom zde). Obyvatelé však marně žádají změnu zákonů, která by je proti potížistům dokázala ochránit.

„Pořád se to zhoršuje,“ tvrdí jeden z obyvatel Josef Fiala. Právě on letos na jaře inicioval petici, jejímž prostřednictvím žádali lidé ze Stovky město o pomoc proti problémovým sousedům.

„Slušní lidé se často stěhují pryč, místo nich přicházejí právě ti problémoví. Stává se z toho ghetto,“ popisuje Fiala.

Magistrát na základě petice udělal několik opatření. Území je pod dohledem osmi městských kamer, působí tam nově dvoučlenné pěší hlídky posílené dvoučlennou cyklohlídkou i dva asistenti prevence kriminality.

Radnice chce problémové rodiny víc kontrolovat

„Mimo hlídek strážníků tam slouží oproti jiným částem města nadstandardní počet policistů,“ popsala opatření mluvčí radnice Alena Sedláčková.

Nejnovějším počinem je monitoring problémových lidí a rodin. Ti, kdo v domech žijí, mají město upozorňovat na konkrétní byty, kde jsou potíže. Strážníci ve spolupráci s úředníky sociálního odboru je pak začnou více kontrolovat.

Budou chtít třeba vědět, kolik lidí žije v bytě, odkud tam přišli, jestli pobírají sociální dávky a další informace.

„Ale bude se to dělat formou dotazníků, takže si tam vlastně mohou psát, co chtějí,“ upozornil na možnost obcházet kontrolu Fiala. Vstupovat přímo do bytů, které městu ani nepatří, totiž zástupci úřadů jen tak nemohou.

I proto se s dalšími sousedy bojí, že ani nové opatření města problém nevyřeší. „Doufal jsem, že se toho někdo chytí, když je před krajskými volbami. Ale jak je vidět, ani primátor s tím moc neudělá,“ posteskl si Fiala.

Chybí podpora v zákoně

Jeho znechucení souvisí i s tím, že městu, bytovým družstvům i společenstvím vlastníků chybí podpora v zákoně.

„Je potřeba nějak kontrolovat, kolik lidí v bytech žije. Zakročit proti spekulantům s byty. Nikdo nemá šanci ovlivnit, kdo se k němu do domu přistěhuje,“ popsal Fiala, jakou legislativní změnu by si přál.

Svou petici považuje už nyní víceméně za neúspěšnou. Stejně ale dopadly nedávno jiné podpisové akce v Mostě a Litvínově.

Archy s tisícovkami podpisů dostal premiér Bohuslav Sobotka, ale ani to situaci na Mostecku nezlepšilo.

Slušní lidé z mostecké Stovky tak mají jen dvě možnosti: čekat, jestli se jich někdo přece jen nezastane, nebo se odstěhovat. „Nevěřím, že se tady něco změní. A asi i já se odtud dřív nebo později odstěhuji,“ přiznal Fiala.