Věznice Drahonice se zavře od 1. května.

Věznice Drahonice se zavře od 1. května. | foto: Karel Pešek, MAFRA

Z věznice v Drahonicích bude uprchlický tábor pro tři sta mužů

  • 41
Bývalá věznice v Drahonicích se stane od prvního října uprchlickým táborem. Mohou v něm být ubytovány až tři stovky mužů, rodiny s dětmi v táboře nebudou. Lidé doufají v nové pracovní příležitosti, ale zároveň se bojí cizinců. Areál budou hlídat desítky policistů.

To o čem lidé na Podbořansku mluvili již dlouhé týdny, jim ve čtvrtek potvrdil náměstek ministra vnitra.

„Z bývalého vězeňského areálu bude záchytné zařízení pro cizince. Předběžné náklady, aby mohla být věznice zprovozněna, jsou tři miliony korun. Děláme vše proto, aby byl areál připraven k prvnímu říjnu. V souvislosti s tím dojde k navýšení počtu policistů v regionu,“ uvedl Jiří Nováček, první náměstek ministra vnitra.

Další miliony korun bude stát běžný provoz zařízení. „Měsíční provozní náklady odhadujeme na 2,3 až 2,5 milionu korun, bez mzdových nákladů,“ doplnil Miloslav Koudelný, ředitel Správy uprchlických zařízení.

Pracovní příležitosti i strach z cizinců

Zhruba stovka lidí, kteří dorazili na schůzi do kulturního domu v Lubenci, pod které Drahonice spadají, zprávu přijali se smíšenými pocity. Lidé mají obavy z cizinců, kteří v zařízení skončí. Další vítají to, že tam najdou dlouhodobou práci. „Nechceme je tady. Budou tu jen chlapi, co když se jich tři sta rozhodne utéct. Takový dav nezastavíte,“ prohlásil muž z hlediště.

„Otázka bezpečnosti obyvatel je pro nás prioritou. Zadržení cizinci nebudou mít možnost se pohybovat mimo zabezpečený areál, pouze uvnitř. Policie tam bude dohlížet 24 hodin, sedm dní v týdnu. Pokud bude nutné je například převézt do zdravotnického zařízení, bude to pouze v doprovodu eskorty,“ ujistil Milan Majer, ředitel služby cizinecké policie.

Podle Majera má objekt hlídat 85 příslušníků policie ČR. Ministerstvo navíc plánuje posílit služebnu policie v nedalekých Podbořanech a Kryrech o deset policistů. „Policisté budou nepřetržitě připraveni v terénu, tedy přímo v Drahonicích a blízkém okolí. Na případné krizové situace jsme připraveni,“ uvedl Petr Sytař, náměstek ředitele Krajského ředitelství policie Ústeckého kraje.

Uprchlická krize

Zařízení nabídne práci šesti desítkám lidí. „Přijali jsme již osm lidí. Hledáme technické profese, jako údržbáře, elektrikáře, instalatéra, topenáře a řidiče. Uplatnění najdou sociální pracovníci. Již čtrnáct dní probíhají přípravné práce, areál je dva roky uzavřený a je tam tak řada závad, které průběžně odstraňujeme,“ upozornil Miloslav Koudelný.

Právě v nabídce pracovních míst vidí řada lidí prospěch. „Je tu vysoká nezaměstnanost a najít práci je tu problém. Mám zájem o práci uklízečky. Cizinců se neobávám. Jsou to jenom lidé, ne žádní kriminálníci,“ uvedla Soňa Krejčová.

Zřízení tábora pro běžence neodvrátil ani odpor okolních obcí, nesouhlasná petice obyvatel či odmítavý postoj kraje. Starostům vadí, že s nimi záměr nikdo dopředu neprojednal.

„Rozhodlo se o nás bez nás. Proč si detenční zařízení neotevřou v Praze,“ zlobil se starosta Podbořan Radek Reindl a dodal: „Požadujeme nejenom navýšení počtu policistů na obvodním oddělení v Podbořanech, ale zároveň obnovení policejních oddělení v Lubenci a Kryrech. Zároveň chceme, aby sem byla přesunuta Speciální pořádková jednotka.“

V roce 2014 zadrželi policisté necelých 400 běženců. Od 17. června do 7. září zajistila policie celkem 2 661 migrantů, to je v průměru téměř tisícovka lidí měsíčně. Většina z nich se chce dostat dále do Německa.