Z architektonicky cenné budovy v centru Ústí se stala tržnice. Původní tvář domu dostala necitelný zásah v podobě nového vchodu. | foto: Karel Pešek, MF DNES

Z architektonicky cenné secesní budovy v centru Ústí se stala tržnice

  • 16
Jedna z nejcennějších budov v centru Ústí dostala citelný zásah do své původní podoby. Z historické budovy bývalé banky se totiž po přestavbě stala tržnice. Město tvrdí, že s tím nic dělat nemůže, protože mu budova nepatří.

Majitelem historické budovy na Mírovém náměstí v centru Ústí je Pavel Binar ze společnosti Arnica Company. Prostory měly původně obsadit značkové prodejny, nyní je tu kromě neobsazených kanceláří tržnice s nejrůznějším stánkařským zbožím.

Secesní klenot

Budova Československé obchodní banky na dobové fotografii

Autorem budovy postavené ve slohu klasicizující secese je významný architekt Osvald Polívka, který navrhl mimo jiné Obecní dům v Praze.

Dům byl postaven roku 1925. Od té doby sloužil různým obchodním a bankovním institucím.

Objekt tvoří jeden z rohů Mírového náměstí.

Přitom není jediná v centru města. Opodál v obchodním centru Sever na značkový obchod s kvalitním zbožím téměř nenarazíte a neméně levných, tržnicových obchodů s asijskými botami a textilem se nachází také na hlavní Masarykově ulici.

"Mrzí mě, jak je tato pěkná a cenná budova využita. V době, kdy Československá obchodní banka tuto nemovitost prodávala, město bohužel nemělo dostatek finančních prostředků pro její koupi," uvedl náměstek primátora Jan Řeřicha.

"Proto jsme se alespoň snažili seznámit s novým majitelem a zjistit více o jeho záměru. Pan Binar mi několikrát osobně garantoval, že tržnice nebo obchody s levným zbožím zde nebudou," dodal Řeřicha, který je přesvědčen, že prostory by se daly lépe a důstojněji využít.

Mnohem lepší zaplnění prostor vidí také architekt Matěj Páral, podle kterého je hlavní problém v nezájmu města i jeho obyvatel o kulturu a její hodnoty.

Dokud lidé nakupují, nic nezmění

"Jiná města si dokáží udržet své místo na trhu, ale Ústí ne. Tady si každý koupí radši něco levného, než by zaplatil za kvalitu nebo navštívil vzácnou historickou památku," připomněl Páral cenné architektonické dílo, kterým se nyní vůbec turistům pochlubit město nemůže.

Páral sice zastává názor, že je lepší, když objekty nezejí prázdnotou, ale s tímto způsobem využití pochopitelně nesouhlasí a umí si zde představit například galerii.

Řeřicha přitakal, že podobných obchodů se v centru Ústí nachází víc než dost, ale protože město není vlastníkem pronajímaných prostor, nemá se jak bránit. "Jak se zdá, tak tyto obchody prosperují, mají svoji kupní sílu, a dokud zde lidé budou nakupovat, nic se nezmění," řekl Řeřicha.

K zachování úrovně historického paláce nepomohly v minulosti ani několikeré žádosti památkového ústavu o zařazení mezi chráněné objekty.

Majitele prostor Pavla Binara se redakci MF DNES nepodařilo v úterý kontaktovat.