Pevnost Terezín

Pevnost Terezín | foto: Martin Adamec, MAFRA

Romové chystají v Terezíně svůj pietní akt. Nesmysl, říká šéf památníku

  • 131
Organizátoři pietního aktu k Mezinárodnímu dni obětí holokaustu v Terezíně jsou rozpačití ze shromáždění, které na stejný den do města svolalo česko-romské sdružení Konexe. Romové chtějí připomenout, že holokaust se týká i jich.

„Je to ptákovina. Den konce holokaustu je vzpomínkou na všechny oběti, takže je nesmysl, aby se zvlášť připomínala oběť jedné menšiny. Zvlášť s ohledem na přísná bezpečnostní opatření je nesmysl, aby se podobné demonstrace pořádaly,“ říká ředitel Památníku Terezín Jan Munk.

Vzpomínkový akt k 70. výročí osvobození vyhlazovacího tábora v Osvětimi pořádá příští úterý Evropský židovský kongres. Do Terezína se sjedou desítky evropských politiků. Prezident Miloš Zeman pozval hlavy 14 států, zatím ale potvrdil účast jen prezident Bulharska. Většina dalších státníků dala přednost pietnímu aktu v Osvětimi, který se koná ve stejný den.

„Do Terezína dorazí předsedové parlamentů z více než 30 zemí. Akt se uskuteční v prostoru Židovského hřbitova u krematoria jako součást fóra Let My People Live!,“ upřesnil tajemník Federace židovských obcí v ČR Tomáš Kraus.

Sdružení Konexe chystá na stejný den shromáždění, pro něž si zabralo Pražskou ulici protínající celý Terezín až k Malé pevnosti a Národnímu hřbitovu.

Romský holokaust se v Česku zpochybňuje, říká Brož

„Romský holokaust se v Česku zpochybňuje a znevažuje. Chceme proto u příležitosti dne konce holokaustu upozornit i na jeho romské oběti. Kdybychom akci neuspořádali, tak o romských obětech nepadne ani slovo. Romové se o pozornost hlásí zcela zaslouženě,“ míní Miroslav Brož ze sdružení Konexe.

Dokladem neúcty české společnosti je podle Brože vepřín na místě tábora smrti pro Romy v Letech u Písku (o protestu Konexí zde).

Tajemník Federace židovských obcí Kraus říká, že tyto argumenty chápe, přesto také není z akce sdružení Konexe nadšený.

„Je vhodné na problém romského holokaustu upozornit, ale forma shromáždění v den, na který měsíce připravujeme pietní akt v Malé pevnosti, je podle mě trochu neadekvátní. Chápu ale, že to vyvěrá z určité nemožnosti prosadit svou,“ poznamenal Kraus.

Po válce zůstalo v Čechách a na Moravě jen 800 Romů

Organizátoři ze sdružení Konexe zatím zvažují, zda budou na romské oběti holokaustu vzpomínat na jednom místě či zda se vydají k Malé pevnosti.

„Program upřesníme během tohoto týdne. Chtěli bychom ale zajistit mobilní výstavu o romském holokaustu,“ řekl Brož. Poznamenal, že předpokládá účast několika desítek lidí. „Určitě ale půjde o poklidnou demonstraci, je to nekonfliktní akce,“ uvedl.

Nacisté do Osvětimi deportovali z českých zemí přes 5 500 Romů, vrátilo se jich jen asi 500. Poválečná romská populace v Čechách a na Moravě se tak snížila asi na 800 osob.

Celkem v Osvětimi zemřelo nejméně 960 tisíc Židů, 75 tisíc Poláků a asi 19 tisíc Romů. Ti však nebyli jedinou pronásledovanou menšinou. Nacisté do tábora smrti deportovali také homosexuály nebo Svědky Jehovovy.

„Je škoda, že jejich zástupci žádnou akci nechystají. Kdyby se k nám připojili, bylo by to skvělé,“ podotkl Brož.