Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Romové chystají v Terezíně svůj pietní akt. Nesmysl, říká šéf památníku

  8:23aktualizováno  8:23
Organizátoři pietního aktu k Mezinárodnímu dni obětí holokaustu v Terezíně jsou rozpačití ze shromáždění, které na stejný den do města svolalo česko-romské sdružení Konexe. Romové chtějí připomenout, že holokaust se týká i jich.

Pevnost Terezín | foto: Martin Adamec, MAFRA

„Je to ptákovina. Den konce holokaustu je vzpomínkou na všechny oběti, takže je nesmysl, aby se zvlášť připomínala oběť jedné menšiny. Zvlášť s ohledem na přísná bezpečnostní opatření je nesmysl, aby se podobné demonstrace pořádaly,“ říká ředitel Památníku Terezín Jan Munk.

Vzpomínkový akt k 70. výročí osvobození vyhlazovacího tábora v Osvětimi pořádá příští úterý Evropský židovský kongres. Do Terezína se sjedou desítky evropských politiků. Prezident Miloš Zeman pozval hlavy 14 států, zatím ale potvrdil účast jen prezident Bulharska. Většina dalších státníků dala přednost pietnímu aktu v Osvětimi, který se koná ve stejný den.

„Do Terezína dorazí předsedové parlamentů z více než 30 zemí. Akt se uskuteční v prostoru Židovského hřbitova u krematoria jako součást fóra Let My People Live!,“ upřesnil tajemník Federace židovských obcí v ČR Tomáš Kraus.

Sdružení Konexe chystá na stejný den shromáždění, pro něž si zabralo Pražskou ulici protínající celý Terezín až k Malé pevnosti a Národnímu hřbitovu.

Romský holokaust se v Česku zpochybňuje, říká Brož

„Romský holokaust se v Česku zpochybňuje a znevažuje. Chceme proto u příležitosti dne konce holokaustu upozornit i na jeho romské oběti. Kdybychom akci neuspořádali, tak o romských obětech nepadne ani slovo. Romové se o pozornost hlásí zcela zaslouženě,“ míní Miroslav Brož ze sdružení Konexe.

Dokladem neúcty české společnosti je podle Brože vepřín na místě tábora smrti pro Romy v Letech u Písku (o protestu Konexí zde).

Tajemník Federace židovských obcí Kraus říká, že tyto argumenty chápe, přesto také není z akce sdružení Konexe nadšený.

„Je vhodné na problém romského holokaustu upozornit, ale forma shromáždění v den, na který měsíce připravujeme pietní akt v Malé pevnosti, je podle mě trochu neadekvátní. Chápu ale, že to vyvěrá z určité nemožnosti prosadit svou,“ poznamenal Kraus.

Po válce zůstalo v Čechách a na Moravě jen 800 Romů

Organizátoři ze sdružení Konexe zatím zvažují, zda budou na romské oběti holokaustu vzpomínat na jednom místě či zda se vydají k Malé pevnosti.

„Program upřesníme během tohoto týdne. Chtěli bychom ale zajistit mobilní výstavu o romském holokaustu,“ řekl Brož. Poznamenal, že předpokládá účast několika desítek lidí. „Určitě ale půjde o poklidnou demonstraci, je to nekonfliktní akce,“ uvedl.

Nacisté do Osvětimi deportovali z českých zemí přes 5 500 Romů, vrátilo se jich jen asi 500. Poválečná romská populace v Čechách a na Moravě se tak snížila asi na 800 osob.

Celkem v Osvětimi zemřelo nejméně 960 tisíc Židů, 75 tisíc Poláků a asi 19 tisíc Romů. Ti však nebyli jedinou pronásledovanou menšinou. Nacisté do tábora smrti deportovali také homosexuály nebo Svědky Jehovovy.

„Je škoda, že jejich zástupci žádnou akci nechystají. Kdyby se k nám připojili, bylo by to skvělé,“ podotkl Brož.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Další z rubriky

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Restart nalil první stamiliony, v získávání dotací vede Ústecký kraj

Koleso propadlého rypadla KU 300 trčí nad povrchovým dolem ČSA na Mostecku.

Vládní program Restart na restrukturalizaci Ústeckého, Karlovarského a Moravskoslezského kraje rozjel dotační programy,...

Studenti navrhli, jak by šlo oživit území bývalé plovárny v Krupce

Některé z vystavených studentských návrhů.

Studenti z Česka i zahraničí se zapojili do projektu, jehož cílem bylo vytvořit návrh, jak by se mohlo do budoucna...

Najdete na iDNES.cz