Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


VZP seškrtá drahé operace s roboty v ústecké Krajské zdravotní

  8:04aktualizováno  8:04
Drahé roboty na šetrné operace pacientů za miliony mohou v Krajské zdravotní (KZ) zakrýt plachtou. Koncem listopadu totiž dojdou peníze na operace pomocí nejmodernější techniky. Pacienti potřebující tyto zákroky se na ně letos nedostanou, objednat se mohou až na leden.

Operace srdce za pomoci robota. Ilustrační foto | foto: Josef Vostárek, MF DNES

"Dozvěděli jsme se to v těchto dnech. Nějaké možnosti ještě hledáme a každopádně budeme akceptovat případy, kdy operace nebude možné řešit "klasicky" nebo by hrozilo nebezpečí kvůli prodlení," řekla Petra Friedlová, mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP), která má s KZ na robotické operace uzavřený kontrakt.

Nemocnice a pojišťovny tvrdě vyjednávají o počtech a úhradách operací na příští rok. Vedení KZ zvyšuje tlak a stěžuje si na VZP. "Pojišťovna s námi dobře nespolupracuje, nechce příští rok proplácet některé robotické operace, avizuje zpožďování plateb," sdělil předseda představenstva KZ Petr Benda.

ÚSPORY VE VZP

Ve zdravotnictví má příští rok chybět 10 miliard korun, šetřit musí i VZP. Již nyní odmítá v Ústí proplácet řady nových robotických operací, například srdce a cév či gynekologické zákroky. Pokud se bude zvětšovat rozdíl mezi výdaji a příjmy po následující 3 roky, nemocnice nebudou moci zvedat platy a nakupovat techniku.

"Máme drahé přístroje z evropských peněz a máme problémy. Třeba v kardiologii, kde jsme chtěli uznat novou léčbu srdeční arytmie, kde bychom mohli pomoci 150 až 200 pacientům za rok. Dostali jsme od VZP zamítavou odpověď. Chtěli jsme marně uznat unikátní náhradu aortální chlopně," popsal některé případy náměstek pro zdravotní péči Jiří Madar.

Stejné operace ale dělají specializované nemocnice v Praze, kam se není problém objednat. To, že řada nemocnic dnes drahé roboty má, bylo možná jen vyhazováním peněz. Zdravotní pojišťovny totiž mohou nemocnicím proplácet jen ty operace, které stanoví vyhláška ministerstva zdravotnictví.

"Například katetrizační implantace aortální chlopně je povolena pouze čtyřem fakultním pracovištím v celé zemi, které splňují podmínku navazujícího kardiochirurgického pracoviště," vysvětlila Friedlová.

Za krajské nemocnice má lobbovat Paroubek

Podle Bendy je problém jinde. Zdravotní pojišťovny plán operací na nový rok stanovují podle předchozího roku. Když tam ty nové nejsou, těžko se do systému prosazují. Proto si KZ na pomoc pozvala poslance Jiřího Paroubka, který má o problému jednat s ministrem zdravotnictví. Má za krajské nemocnice prý lobbovat.

"Vzhledem k vysokým nákladům není účelné provádět tímto způsobem běžné operace. My robotické operace proplácíme, ale snažíme se tak činit racionálně," vysvětluje Friedlová a dodala, že letos KZ dali peníze na zaplacení robotických výkonů v oblasti urologie, gastroenterologie, gynekologie a ORL.

Podle Madara ale tyto peníze nestačí. Nemocnice, která zatím hospodaří se ziskem 66 milionů korun, je musí platit ze svého.

Podle VZP ale už není kde šetřit. Loni z provozního fondu na úředníky ušetřili 370 milionů, letos to bude 700 milionů korun a všechny tyto peníze jdou na péči o pacienty. Letos se bude propouštět na okresních a krajských pobočkách, příští rok na ústředí.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Ústecký kraj:

Volby do senátu

Volby do Senátu 2018 proběhnou v Ústeckém kraji v obvodech 5 - Chomutov, 29 - Litoměřice a 32 - Teplice. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Chybu v odbavení v MHD může opravit jediný člověk, má dovolenou

Ústecká MHD (ilustrační snímek)

Odbavovací systém Dopravního podniku měst Mostu a Litvínova se potýká se softwarovou chybou, kvůli které mohou...

Silnice je po výměně potrubí klikatá. Byla horší, brání se investor

Špatně provedená práce na jedné z komunikací ve Starých Skoroticích.

Pracovníci vodáren položili ve Starých Skoroticích na okraji Ústí nad Labem po výměně potrubí asfalt jen na část...Rasisty počastovaní školáci z Teplic dostali jako útěchu notebooky

Obdarovaní žáci teplické školy.

Čtyřiadvacet nových notebooků v hodnotě téměř čtyři sta tisíc korun převzali žáci Základní školy Plynárenská v...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Italský majitel se nestará o zámky na Lounsku, soud mu je může zabavit

Zámek byl postaven roku 1611 na místě původní tvrze, vystavět ho nechal Štefan...

Případ chátrajících zámků v Postoloprtech a Cítolibech na Lounsku míří po několika měsících policejního vyšetřování k...

Další z rubriky

Požár na skládce je uhašený, Celio má zákaz přijímat další odpad

Požár haly s linkou na drcení odpadu na skládce firmy Celio v Litvínově. (19....

Hasiči po 16. hodině ukončili zásah v areálu skládky Celio v Litvínově, vyhořelou halu předali majiteli. Na místě byli...

Jde nám o to, aby v Ústí zůstali bydlet vysokoškoláci, říká lídr KSČM

Pavel Vodseďálek je jedničkou komunistické strany v Ústí nad Labem.

Udržet v Ústí nad Labem vysokoškoláky, zamezit příchodu nepřizpůsobivých i řešit neutěšenou situaci v sociálně...

Ústecký soud zamítl část žaloby proti zastupiteli Hausenblasovi

Martin Hausenblas (vpravo) u ústeckého soudu.

Ústecký okresní soud se bude muset znovu zabývat sporem mezi zastupitelem Martinem Hausenblasem (PRO!Ústí) a někdejším...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz