Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nové ANO v Ústí chce spolupracovat s lidmi kolem svrženého primátora

  8:52aktualizováno  8:52
ANO má v Ústí nad Labem opět organizaci. Vznikla čtyři měsíce poté, co celostátní vedení buňku zrušilo, protože se část členů podílela na pádu koalice ANO s PRO! Ústí. Předseda nové buňky Petr Nedvědický si jako jednu z priorit určil spolupráci s bývalými členy kolem exprimátora Josefa Zikmunda.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

„Aktuálně má organizace devět členů, tento počet zvolilo krajské předsednictvo. Následně budou přibývat další členové,“ uvedl krajský manažer hnutí Jakub Komárek. Dodal, že eviduje dalších několik desítek žádostí o členství.

Nízký ustavující počet členů má vést k tomu, aby nová organizace měla pevné základy. „Jsou to lidé, kteří se znají a mají vysokou míru důvěryhodnosti mezi sebou samými,“ řekl Nedvědický. Další rozšíření členské základny předpokládá v únoru, kdy bude další oblastní sněm.

Ustavující sněm se konal 26. října, ještě o 10 dní dříve schválilo zakládající členy nové organizace ANO celostátní předsednictvo hnutí. Na oblastním sněmu neměl Nedvědický jako kandidát na předsedu soupeře, ostatní členové ho zvolili jednomyslně.

„Nechci být dominantním předsedou. Chtěl bych použít metody práce převzaté z našeho byznysu. To znamená delegovat pravomoci na lidi tak, aby své úkoly mohli zvládat, a pomáhat jim tam, kde na to nebudou stačit,“ poznamenal Nedvědický.

Nový předseda hodlá navázat kontakt s bývalými členy ANO, kteří působili po boku odvolaného primátora. „To je můj soukromý úkol si s těmi lidmi promluvit, poslechnout si je a byl bych rád, kdyby cítili, že je nikdo nehodil do řeky a nechal je plavat,“ podotkl Nedvědický (o puči v Ústí zde).

Odvolané vedení Ústí zatím vyčkává

Exprimátor Zikmund zatím se vstupem do nového ANO váhá. „Nevím, co tam bude přesně za lidi. Nejdřív si zjistím, jak to bude fungovat, a pak se rozhodnu,“ řekl Zikmund.

Vedle něj byli nejvýraznějšími členy ANO jeho náměstek Martin Mata a radní Pavel Štěpař. Štěpaře se MF DNES zastihnout nepodařilo, ale Nedvědický o něj má zájem. „Myslím si, že to je člověk slušný, zkušený a nekonfliktní,“ zdůvodnil Nedvědický.

Exnáměstek Mata, který měl už přihlášku do nového ANO podanou, ji v průběhu přípravy nové organizace zase stáhl. „Jak ANO vzniká, není v souladu s tím, jak bych si představoval, aby vznikalo,“ poznamenal k tomu Mata.

Doplnil, že ho krajské předsednictvo k obnově ANO nepřizvalo, zakládající členy nezná, a nemůže tak k nim mít potřebnou důvěru. „Pokud bych měl být součástí ANO, měl bych mít představu, co je to za lidi, a měl bych se s nimi setkávat. To se nestalo,“ dodal Mata.

Vstup do nového ANO ale nevyloučil. „Pokud najdeme společnou řeč, tak jsem ochoten o tom uvažovat. Zatím tu knihu nezavírám,“ podotkl.

Pučisty nová organizace ANO lákat nebude

Druhá skupina bývalých členů ANO kolem současné primátorky Věry Nechybové o vstup do nové organizace podle dosavadních reakcí zájem nemá. Předseda Nedvědický s nimi ani příliš nepočítá. „Nepředpokládám, že bych je aktivně lákal,“ uvedl. Dodal však, že si je bude chtít vyslechnout.

Nové ANO nemá snadnou startovní pozici. Po červnovém rozkladu přišlo o značnou část důvěry, nedisponuje jediným zastupitelem a před sebou má úkol přitáhnout nové členy a sympatizanty.

„Budeme to moci dokázat jedině svou prací, otevřeným chováním a ve výsledku výběrem lidí na kandidátky,“ přibližuje Nedvědický plán, jak získat přízeň Ústečanů.

Nedvědický je šéfem provozu a logistiky pražské firmy PNS Grosso, která distribuuje tisk. V šedesáti letech je ve své první politické straně i funkci.

Autor:Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Matejova jsem střídal kvůli alergii. Možná ji má na mě, říká Petržela

BÍDNÁ PREMIÉRA. Vlastimil Petržela přišel v týdnu jako nový trenér k...

Po své zlínské premiéře sepsul trenérský svéráz Vlastimil Petržela nové svěřence za nohejbalový styl, ani po druhé...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...

Další z rubriky

Podvodník v Roudnici vybíral na charitu, lidi oslovoval jako neslyšící

Dárcovská listina neexistujícího sdružení, jehož jménem cizinec vystupoval.

Lidé v Roudnici nad Labem upozornili policii na cizince, který se pokoušel u nákupního centra vybírat peníze na...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Dunivá rána. Strachy jsem se nepohnula, vypověděla pracovnice chemičky

Obžalovaní (zleva) Václav Macal a Jan Doskočil. Zastupuje je známý advokát...

Výpověďmi svědků pokračoval v Mostě soud v případu havárie v areálu litvínovské chemičky ze srpna 2015, kdy nastal...

Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.

Najdete na iDNES.cz