Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V Ústí vznikne nové ANO, na podporu svržené koalice bude demonstrace

  16:19aktualizováno  16:19
V Ústí nad Labem vznikne v příštích dnech nová oblastní organizace ANO. O zrušení té původní rozhodlo v neděli celostátní vedení hnutí, protože několik zastupitelů ANO rozbilo koalici s PRO! Ústí a odvolalo svého primátora. Zda do nové buňky budou moci vstoupit i tito „pučisté“, zatím není jisté.

Ilustrační snímek | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

„Oblastní organizace v Ústí nad Labem se začne budovat v následujících dnech, již nyní evidujeme nové zájemce,“ uvedl krajský manažer ANO Jakub Komárek.

Fotogalerie

Vznik nového ústeckého ANO má na starost právě krajské vedení hnutí. Klíčovými muži budou předseda Pavel Elias a manažer Komárek.

„Krajské předsednictvo přebírá úkony oblastního předsednictva. To také nyní bude schvalovat žadatele o členství,“ poznamenal Komárek.

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš se na ustavení nové organizace v Ústí osobně podílet nebude. Za celostátní předsednictvo bude na její vznik dohlížet poslanec za Ústecký kraj a ministr životního prostředí Richard Brabec. Vývoj v Ústí ale Babiš hodlá sledovat.

„Budu se zajímat, jak se to bude vyvíjet a domluvili jsme se (s krajským vedením), že mě budou průběžně informovat o dalších krocích,“ sdělil Babiš.

Nevím, jestli o nás pan Babiš stojí, říká primátorka

Kvůli jeho vládním povinnostem se zatím odkládá avizovaná schůzka, na které se měl tento týden Babiš sejít se zástupci PRO! Ústí a ANO, kteří pomohli koalici potopit. „Řešíme věci ve vládní koalici, teď je navíc Řecko (hrozba řeckého bankrotu) a tak dále. Takže to nepředpokládám,“ podotkl Babiš.

Převrat v Ústí

Dlouhotrvající pnutí v hnutí ANO roztrhlo ústeckou koalici, kterou tvořilo právě ANO s hnutím PRO! Ústí. Obě hnutí získala v Ústí nejvíc protestních hlasů proti předchozí vládě ČSSD.

Část ANO s podporou Ústeckého fóra občanů (UFO), ČSSD, KSČM a ODS odvolalo vlastního primátora Josefa Zikmunda a celou radu, do křesel radních pak tento převrat vynesl druhou část ANO v čele s novou primátorkou Věrou Nechybovou a hnutí UFO (více o situaci v Ústí zde).

Organizace ANO v Ústí vznikne tak, že krajské vedení schválí zájemce na čekatele o členství. Vstup čekatelů do hnutí pak stvrdí celostátní předsednictvo.

„Zda budou případní žadatele ze strany pučistů přijati, záleží na orgánech hnutí ANO,“ podotkl krajský manažer ANO Komárek. Eventuální vstup pětice rebelů v čele s novou primátorkou Věrou Nechybovou může odmítnout už krajské vedení.

Primátorka Nechybová uvedla, že o svém případném vstupu do nového ANO zatím nemá jasno. „Nedokážu zhodnotit, jestli jsme to my, o které pan Babiš stojí, nebo nestojí. Nemohu se k tomu vyjádřit,“ podotkla. „Ale nadále zastávám program hnutí ANO a budu v něm chtít pokračovat,“ dodala.

Nechybová současně vyloučila, že by vstoupila do jiného zastupitelského klubu.

Demonstrace se koná těsně před zastupitelstvem

Odstavená část bývalého ANO, kterou reprezentuje především exprimátor Josef Zikmund, někdejší náměstek Martin a Mata a bývalý radní Pavel Štěpař, na úterý svolala před budovu ústeckého magistrátu shromáždění svých příznivců. Očekává, že lidé dají najevo nesouhlas s rozpadem koalice a vznikem nové rady složené z „pučistů“ z bývalého ANO a hnutí UFO, kteří vládnou s podporou ČSSD, KSČM a ODS.

„Občané jsou součástí tohoto města a je potřeba, aby chápali širší kontext událostí a aby se zajímali o to, co se v toto městě děje,“ přiblížil smysl akce Martin Mata, který shromáždění spoluorganizuje.

Mata bude jedním z těch, který na akci vystoupí s projevem. Hodlá mluvit o tom, že je potřeba, aby se veřejnost více angažovala.

Shromáždění má začít ve čtvrt na tři odpoledne. Načasování je záměrné, protože ve tři hodiny startuje zasedání městského zastupitelstva. Mata očekává, že řada příchozích se pak z demonstrace půjde podívat i na jednání zastupitelstva.

„Byli bychom rádi, aby věděli, co se tam děje,“ podotkl Mata.

Na jednání zastupitelstva se bude mimo jiné projednávat zakázka na komunální služby, půjčka fotbalovému klubu či dotace pro spolek Činoherák Ústí.

Autor:Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Další z rubriky

Policisté i ochránci dohlédnou na klid při hnízdění chráněných sokolů

Samice Růženka, která se roky pářila se starým nemocným samcem a pak marně bez...

Prvních šest párů kriticky ohrožených sokolů se vrátilo do CHKO České středohoří. Jedna samice si ke hnízdění stejně...

Školáci už nehlasují jen pro „mekáč“, ale pro více zdravých podniků

Pohled z věže kostela sv. Štěpána na centrum Litoměřic.

Školáci v Litoměřicích si přejí, aby radnice ve městě vybudovala lezeckou stěnu a zábavní skákací park. Tyto návrhy...

Lidé ze Šluknovska se staví proti záměru zrušit část železniční trati

(ilustrační snímek)

Obyvatelé několika obcí ve Šluknovském výběžku se postavili proti záměru Ústeckého kraje zrušit provoz na části...

Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.

Najdete na iDNES.cz