Stařičký klavichord před zrestaurováním.

Stařičký klavichord před zrestaurováním. | foto: Muzeum Rumburk

Nejstarší klávesy na Šluknovsku se díky restaurátorům znovu rozezní

  • 0
Vzácný klavichord, starý více než 250 let, který dlouho stál kvůli poškození nevyužitý ve sbírkách rumburského muzea, se znovu rozezní. Po tříletém restaurování si zvuk tohoto předchůdce klavíru mohou lidé poslechnout 15. října na koncertě v Krásné Lípě.

Klavichord je z pozůstalosti skladatele Augusta Stradala, který se svou chotí Hildegardou po rozpadu monarchie trvale žil v Krásné Lípě.

„August Stradal byl jedním z posledních žáků Ference Liszta,“ přibližuje původ a cestu dnes nevídaného hudebního nástroje na sever Čech pracovnice rumburského muzea Ester Sadivová.

Stařičký klavichord před zrestaurováním.

Nástroj byl původně v bytě Stradalových a později se stal součástí sbírky krásnolipského muzea. Když po 2. světové válce zaniklo, sbírka přešla do Rumburku.

Klavichord tam ale trpěl uložením v nevyhovujících prostorách, do nichž i zatékalo. Praskla mu rezonanční deska. Do funkčního stavu ho uvedla restaurátorská dílna z Bystřice Bečička-Hüttl-Šefl.

Cesta k opravě nástroje ale nebyla jednoduchá. Chyběly peníze a nepodařilo se získat žádný grant. Přitom je tento klavichord nejstarším dochovaným klávesovým nástrojem Šluknovska.

Po koncertu do Stradalovy expozice

„Před několika lety si nástroje naštěstí povšiml hudebník Tomáš Flégr, varnsdorfský rodák, který je varhaníkem a umí hrát i na klavichord. Právě z jeho popudu vznikl projekt na zrestaurování nástroje,“ popisuje Sadivová.

Během deseti benefičních koncertů se pak od dárců a města Rumburk podařilo získat přes 100 tisíc korun a zbylé peníze na rekonstrukci investovalo Oblastní muzeum v Děčíně. Celkem vyšla oprava na 204 tisíc korun.

Nástroj se příští sobotu rozezní v krásnolipském kulturním domě, koncert začne v 17 hodin.

„Je připravený atraktivní koktejl skladeb z doby Augusta Stradala, přičemž posluchači se seznámí také se čtyřruční hrou,“ upozorňuje Sadivová.

Po koncertě se nástroj vrátí zpátky do sbírky rumburského muzea, kde se stane trvalou součástí expozice věnované vzácné Stradalově pozůstalosti a připomínkou někdejší slavné hudební minulosti regionu.