Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Těžařské strašení skončí, věří lidé v Jiřetíně po škrtnutí vyvlastnění

  14:57aktualizováno  14:57
Zastrašování ze strany těžařů skončí. Tak reagují lidé v Horním Jiřetíně na Litvínovsku, obci ohrožené další těžbou, na vypuštění vyvlastňovacích paragrafů z horního zákona. Odmítnutí vyvlastnění kvůli uhlí, které schválila vláda, ale nejprve musí schválit poslanci a senátoři.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

"Nejen pro Horní Jiřetín je to sice malinká, ale nesmírně důležitá novela. Vyvlastňovací paragrafy těžaři mohli vždy používat jako strašáka na obyvatele žijící nad zásobami uhlí v duchu: Když nepůjdete dobrovolně, tak vás vyženeme pomocí těchto paragrafů," komentoval klíčovou novelu místostarosta Horního Jiřetína Vladimír Buřt.

Přestože se těžaři nikdy nepokusili navrhnout použití institutu vyvlastnění, k zastrašování místních ho údajně podle Buřta používali. "A nejen těžaři, ale dokonce i někteří dolům spříznění poslanci. A to zcela otevřeně při diskusích a jednáních s obcemi na Mostecku. To nyní už nebude možné," popsal Buřt.

Zrušení neomezených vyvlastňovacích paragrafů, které do horního zákona zavedli nacisté v roce 1943 a komunisté je po válce převzali, prakticky znemožňuje bourání obcí ohrožených rozšiřováním uhelných dolů, tedy zejména Horního Jiřetína a Černic na Litvínovsku a části slezské Karviné, bez souhlasu lidí, kterých se to bezprostředně týká.

Těžaři na nás ztratí páku, věří místní

Bez vyvlastňovacích paragrafů totiž nemá pro těžaře žádný smysl prolomení platných limitů těžby, o něž dlouhá léta usilují. I kdyby padly, těžaři ztratili na majitele domů hlavní zastrašovací páku.

"Je to důležitý krok k budoucnosti regionu, který zajistí, aby Horní Jiřetín nepadl za oběť rypadlům a z Litvínova se nestalo město duchů," uvítala krok kabinetu Tereza Otcovská z litvínovského sdružení Kořeny.

Mapa - Jiřetín

Další těžba ohrožuje Horní Jiřetín, Černice a zámek Jezeří.

Zatímco lidé žijící v blízkosti dolů slaví úspěch, důlních společností se krok vlády nepříjemně dotkl. Podle společnosti Czech Coal, která chce těžbu rozšířit právě na území Horního Jiřetína a Černic, nerostné bohatství patří státu a ten má o jeho využití rozhodovat. Touto malou novelou horního zákona však vláda zbavuje stát jeho možnosti uplatnit svá svrchovaná vlastnická práva nad desítkami vyhrazených nerostů.

Bitva o paragraf přijde ve Sněmovně

"Tím se česká legislativa dostává, i přes opakované upozornění mnoha státních odborných institucí, mimo rámec standardů EU a dalších rozvinutých zemí," sdělila mluvčí Czech Coalu Gabriela Sáričková Benešová.

Změna zákona naopak stovkám obyvatel severních Čech, kde kvůli těžbě již byly zbourány desítky obcí, přináší po letech nátlaku a dohadů o limitech konečně trošku klidu a jistoty. "Snad konečně na chvíli ustane ten dlouhodobý stres, možnost vyvlastnění majetku zde stále visela jako hrozba," řekl Buřt.

Vládní souhlas s novelou ovšem k její platnosti nestačí - jde o změnu zákona, kterou musí schválit poslanci a senátoři. Podle odpůrců těžby až zde proběhne opravdová bitva, protože těžební společnosti nepochybně vynaloží veškeré prostředky, aby novele zabránily.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Ústecký kraj:

Volby do senátu

Volby do Senátu 2018 proběhnou v Ústeckém kraji v obvodech 5 - Chomutov, 29 - Litoměřice a 32 - Teplice. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Chybu v odbavení v MHD může opravit jediný člověk, má dovolenou

Ústecká MHD (ilustrační snímek)

Odbavovací systém Dopravního podniku měst Mostu a Litvínova se potýká se softwarovou chybou, kvůli které mohou...

Silnice je po výměně potrubí klikatá. Byla horší, brání se investor

Špatně provedená práce na jedné z komunikací ve Starých Skoroticích.

Pracovníci vodáren položili ve Starých Skoroticích na okraji Ústí nad Labem po výměně potrubí asfalt jen na část...Rasisty počastovaní školáci z Teplic dostali jako útěchu notebooky

Obdarovaní žáci teplické školy.

Čtyřiadvacet nových notebooků v hodnotě téměř čtyři sta tisíc korun převzali žáci Základní školy Plynárenská v...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Italský majitel se nestará o zámky na Lounsku, soud mu je může zabavit

Zámek byl postaven roku 1611 na místě původní tvrze, vystavět ho nechal Štefan...

Případ chátrajících zámků v Postoloprtech a Cítolibech na Lounsku míří po několika měsících policejního vyšetřování k...

Další z rubriky

Největším problémem Ústí jsou vyloučené lokality, říká Michaela Vaňková

Členkou ústecké ČSSD je Michaela Vaňková 10 let. Nyní kandiduje na ústeckou...

Vyloučené lokality jsou podle Michaely Vaňkové, jedničky ČSSD pro nadcházející komunální volby v Ústí nad Labem,...

O ohledávání těl nebyl zájem, Ústecký kraj sehnal koronera po dvou letech

Seniorku srazila tramvaj, na místě zemřela (7. 4. 2015).

Ústeckému kraji se podařilo najít koronera, který bude na severu Čech zajišťovat prohlídky těl zemřelých mimo...

Litoměřická aplikace poradí, jak na tříděný odpad a ukáže i uzavírky

Ilustrační snímek

Pomoc lidem, kteří při třídění odpadu nevědí, kam ho odevzdat, nabízí nová mapová aplikace, kterou spustily Litoměřice....

Najdete na iDNES.cz